Moi,
Onko kokemusta Porotherm harkoista talon rakennusmateriaalina?
Itseäni kiinnoistaisi varsinkin seuraavat seikat:
1. Mitä etuja Porotherm harkoista on verrattuna perinteisiin tiiliin? Rakentamisen nopeus ja helppous(?) tulee ensimmäisenä mieleen. Onko muuta?
2. Porotherm harkkojen raaka-aineet. Ovatko harkot koostumukseltaan samanlaisia kuin perinteiset savitiilet, tehdäänkö ne savesta polttamalla? Jos tavoitteena on tiilitalo ns. luonnonmukaisista materiaaleista, niin sopivatko Porotherm tähän tarkoitukseen? Tämä nyt on tietysti tulkintakysymys, mutta ymmärtänette mitä tässä suurinpiirtein haetaan :)
3. Onko hinnassa eroa? Tuleeko perinteisillä tiilillä kalliimmaksi?
Porotherm harkot vs perinteiset tiilet
10
367
Vastaukset
- porotonton
Samaa olen itsekin pohtinut. Wienerbergerin asiakaspalvelusta ei tahdo saada hintatietoja kirveelläkään, ja toteutuneita kohteita on Suomessa vain muutama. Sen verran olen saanut kaivettua suuntaa antavia hintoja, että taidan päätyä perinteiseen tiiliratkaisuun. Porothermin etuna on toki monoliittirakenne, mutta en ole siitä valmis maksamaan noin 50% enemmän villaeristykseen verrattuna. Toinen seikka on äänieristys. Ainoastaan perliittitäytteisellä harkolla on normaali tiilirakennetta vastaava ääneneristävyys.
- Toppinen
Sitä en ole käsittänyt, että miten Porothermit on olevinaan niin paljon parempia eristämään kuin perinteiset tiilet että niillä onnistuu monoliittirakenne mutta tavallisilla tiilillä ei. Jos ilma on se eriste, niin onhan perustiilissäkin reikiä. Onko niissä sitten sitä ilma tilaa kuitenkin niin paljon vähemmän että eristävyys ei ole Porothermin tasoa...?
- OhjataanOikeaan
Tiili villa tiili on home pommi. Sen takia poroton. Ei ole järkeä miettiä lämmöneristävyyttä vaan rakenteen tulee olla toimiva.
- nonbot
google-estoiselle aloittajalle tiedoksi; Kohta 1 googlaa, kohta 2 googlaa ja kohta 3 googlaa
- bot
Noin nohevana googlajana voinet laittaa parit esimerkkilinkit tähän, kiitos.
- NickNailer
Perliittitäytteisiä en ole käyttänyt, mutta reikärakenteisia kylläkin.
Hankalaa on lähinnä sähköjen yms. roilotus seinään. Pöylyää niin p#¤%"leesti. Roilotus on liäski hidasta, joten kannattaa hankkia kaksiteräinen roilotuskone.
Seinän tekemiseen ei aikaa mene, aukkojen kylläkin. Myös pinnoitus vie aikaa riippuen siitä minkälaisen pinnan rappaa. Röpelön saa tietysti tehtyä nopesti, sileää seinää hitaasti ja hioen. - tekohengitystä
Mutta se kuulostaa mahtavalta että "kivitalonkin" (heh) seinä alkaa hengittää !!
- Selväpäse
Kun ei ymmärrä kommentoi näin
- kasvakaaaikuisiksi
kaikenlaisia idioottejakin täällä kommenttejaansa viljeleee.. JOS ei ole faktaa, turha tulla tänne naukumaan... minkälaisia miehiä te oikein olette?!! supisuomalaista kateuttako ja idiotismia? --> kohdennettu nimim. kohta123, googlaa, googlaa, googlaa
- eläsiesuutu
älä nyt Porotonmyyjä suutu... vaihda firmaa jos kerran kauppa ei käy. Parempia runkomateriaaleja riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4093497Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3161588- 1141412
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851389Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991348Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591306- 501226
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi841137Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa311019- 35925