Sudet laihduttaa hirvimiehet

Mölyapinat

Mahtaa punapipoja vituttaa kun ei voi enään koiraa metsään laittaa vaan pitää palata perinteiseen ajometsästykseen.

4

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suorasuuntaaja

      Vaan sehän onkin erittäin tervetullut, että koirapelleily loppuu ja aletaan houkutellen ja väijyen hankkia maukkaampaa stressautumamatonta hirvilihaa. Stressittömät sarvetkin ovat komeammat.

    • naimma-aslakki

      Van mahtaa se sulla ottaa pattiin nimenomaan se, kun meitä punapipoja ei laisinkaan vituta koiraton hirvestys. Ja mitä taas tulee susiin, niin aina hollille sattuessa se on laaki ja vainaa ja raato haudataan monttuun tai painetaan seipäällä syvälle suohon.

    • Eilopu

      Ei lopu koirien käyttö.

    • ukkorähjä

      Mölyapina olet oikeassa hieman harmitti, kun ensilumilla maantiellä komea hirvi pariskunta esitteli itsensä. Majalle tultuani kerroin porukalle tapahtuneesta jolloin jälkipartio lähti paikalle ottamaan selvää hirvien kulku suunnasta. Hetken seurattuaan jälkiä huomasivat, että alueella on myös susia joten koirille tulee vapaa aamu. Alueellamme on melko tiheä metsäautotie verkosto ja jäljistäjät huomasivat hirvien kulku suunnan niin he ilmoittivat minne kannattaa laittaa passit, jäljistäjät ovat kovakuntoisia miehiä, jotka ottavat ensimäisen mehuryypynkin vasta kymmenen kilometrin kävelyn jälkeen. Hirvillä on muodostunut vuosien saatossa melko tarkat kukupaikat, joten seraavalle metsäautotielle passit. Hirvetpä oli jo meneet ko tien yli ja naapuri seuran puolelle. Siitä
      vaan majalle makkaran paistoon ja kahville. Toisen kerran susien takia koirat sai vapaa aamun, mutta lumijäljistä paikallistimme hirvet jokivarteen melko pienelle alueelle ja passit kuntoon, vain yksi mies lähti karkoittamaan hivet, jotka tulivat jokivartta seuraten kopiksi passimiehelle ja hirvi nurin. Niin, että ei sitä hirvimetsälläkään voi välttyä pieniltä harmeilta, ketään seurueemme jäsentä ei varmaankaan ns. vituttanut. Hyvää loppuvuotta sekä metsästäjile ja muulle kansalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4558
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1274
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      16
      1020
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      958
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    Aihe