Likainen Bali

Lost_paradise

Olin 12 vuotta sitten Indonesiassa ja nyt viime keväällä kävin Balilla vuosien tauon jälkeen. Täytyy sanoa että turismi on pilannut saaren totaalisesti, no tietenkin vertaan aikaisempaan. Sitä roskien määrää rannoilla ja meressä on vaikea edes kuvailla. Suuri suru tuli kun näin miten moni muukin traditio oli valjastettu turisteja varten ja kaiken takaa paljastuu rahastus. Onhan Indonesia maailma toiseksi saastuttavin maa Kiinan jälkeen mutta kiire olisi saada infraa ja jätehuoltoa nykyaikaistettua .

Nmim. Lost paradise

3

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoMoreBali

      Balille erehdyin menemään minäkin ja jäi ensimmäiseksi ja viimeiseksi käynniksi. Kyllä ovat paikalliset ihan itse syypäitä siihen roskan määrään kun ei minkäänlaista infraa ja jätehuoltoa. Se karmiva lemu ja lohduton roskan näky rannoilla jäivät pysyvästi mieleeni. Ei kannata uskoa kuvia, niiden perusteella Bali on paratiisisaari. Hintatasokin aika korkea ennakkotiedoista poiketen. Pisteenä i: n päälle sain aivan järkyn ruokamyrkytyksen ja osa lomasta vietettiin huonosti ilmastoidussa hotellihuoneessa. Suomi näytti supersiistiltä paratiisilta Balin käynnin jälkeen.

    • Olipahansekinkoettava

      Likainen, haiseva ja järkyttävän äänekäs. Eläinten kohtelu järkytti. Ei luontoihmisen paikka. En muutenkaan enää vie rahaa maihin joissa luontoa ei suojella eikä ympäristöä ja eläimiä kunnioiteta.

    • Dogloverforever

      Aasia jää minultakin niiden maiden osalta väliin jotka kohtelevat koiria ja kissoja ja yleensäkin eläimiä julmasti. Koiranlihaa myydään yli 80 ravintolassa Balilla. Eikä se että koiranlihasta tehdään ruokaa, vaan se miten nämä eläinparat joutuvat kärsinään ennen pataan joutumista. 😕

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe