Hondan resonanssit

Neuvokkee

Hondallani voi ajaa max. 70km/h. Kovempaa kyllä kulkisi mutta sitten alkaa sellainen resonanssi että paikat tippuu hampaista. En ole löytänyt syytä ongelmaan.
Harkinnassa on vaihtaa isompi ratas eteen tai sitten pienempi ratas takapyörään jotta voisi ajella alhaisimilla kierroksilla ja pysyisi jotenkin liikenteen mukana.
Onko jollain vastaavia kokemuksia?

9

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mpman

      eipä ole renkaat tasapainossa.

    • Neuvokkee

      Liikkeessä vaihdettiin uudet renkaat ja tasapainotettiin. Ei pitäisi olla vikaa.

    • äreevanhaukko

      Kampiakselin tasapainoituksella saattaisi asettua.Itsellä joskus aikoinaan samanlainen ongelma yksisylinterisessä kaksitahtipyörässä. Voisi tuohon myös ajatella väärä mäntä,jossa painoeroa alkuperäiseen..

    • Neuvokkee

      Kone alkuperäinen ja avaamaton. Ajettu 18 tkm. 2 sylinterinen nelari.

      • äreevanhaukko

        Moottorin kiinnitys voi olla löystynyt,,kokeileppas tuo,,siis ihan mutterit ja pultit kunnolla kiinni,,ettei ole löysällä.


    • Kappas kiva lukea asiallisia vastauksia

    • toropainen

      Samaa tautia 650 teukassa. Pientä värinää 2 sylinterinen V-moottori aina pitää, mutta tuossa 95km/h kohdalla värinätaso jostain syystä suorastaan räjähtää. Itse epäilen kuluneita kardaanin kulmavaihteita ongelman ja voimansiirron äänienkin lähteeksi.

    • ostasääki

      Vain BMW kulkee unelmasti, resonaatio täysi nolla.

      • Jutustelija1

        Kilokyykky menee niin tasaiseen että värinättömästä vermeestä siihen siirtyessä ihmettelee värinän puutetta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7213
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4856
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4549
    4. 68
      4256
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4148
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3168
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2888
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2448
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2357
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      209
      2258
    Aihe