Kolme vuotta tuli täyteen ja huoltosopimusmaksut tuplaantuvat. Seuraavina vuosina kuukausimaksuihin tulee taasen 5-10 e lisää. Jotenkin alkaa miettiä, että kannattaako moinen enää. Vuosihuollot voisi huollattaa nyrkkipajalla
ja vain määräaikaishuollot merkkiliikkeessä. Toinen asia on se, että kun jokin menee rikki niin kallista on. Hoituneeko nyrkkipajoilla nykyautojen korjaaminen?
ja vain määräaikaishuollot merkkiliikkeessä. Toinen asia on se, että kun jokin menee rikki niin kallista on. Hoituneeko nyrkkipajoilla nykyautojen korjaaminen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
eivät ole pitkäikäisiä, jos ne eivät pysty huoltamaan nykyautoja. Huoltosopimus kannattaa juuri nyt, tai ainakin niin itse ajattelen, tuosta sinun tilanteesta. Tosi asia on, että takuuaikana se ei ole kannattavaa, vaan nimenomaan sitten, kun takuut on käytetty. Itse, entisenä renaultistina, tein sellaisen päätöksen, että laitan aina 50e/kk sivuun, siis uutuuttaan, ja tällöin ei tule yllätyksiä missään hinnoissa (24x50e=1200e, jo takuuaikana varastossa, josta tietenkin miinustetaan huoltokulut 1x vuosihuolto tietysti se ensihuolto6kk/10tkm) tilillä 870e odottamassa kilahduksia, ja jos se ei riitä, että tuohon tulee koko ajan 50e/kk, niin vaihdan merkkiä!!!
No, vaihdoin joka tapauksessa siihen kuuluisaan japsiin, jossa huoltokuluina nyt 20kk/45tkm/350 e.
Mietipä tuollaista em. vaihtoehtoa, jos jatkat rellulla. Nyt alussa joudut ehkä sijoittamaan 200e "kassaan", mutta nykyisen huoltosopimuksenhan lopetat tietenkin silloin, kun huolto on juuri tehty. Eikö?
ainakin meillä on tosi huonoja kokemuksia lagunasta: sen takuusta ja huoltosopimuksesta.
rellulla (2.0 laguna) ikää 2 v ja ajettu n 45 tkm. sinä aikana auto ollut huollossa xx kertaa; eka kerran kun autolla oli ajettu vaivaiset 350 km ja huolto kesti vajaat 3 vkoa. auto ei vain lähteny käyntiin tai se pyöri vajavaisesti kolmella pytyllä. nooh, asia saatiin kuitenkin kuntoon eikä ole vaivannut sen jälkeen. tosin, vian syy jäi meille ikuiseksi mysteeriksi, koska sitä ei meille kerrottu vaikka vaadimme asiaan selvitystä. laskua tuli noin 2200 €, mut onneksi meni takuun piikkiin.
ärsyttävimpänä ja uusiutuvana vaivana renkaiden ilmanpaineanturit.. tai siis niiden toimimattomuus. hälyvalot vilkkuu kojelaudassa välillä kuin joulukuusessa, ilmoittaen että ilmat ois muka vähissä (antaa vääriä hälyjä). samoin tietokone on (bilian mukaan) seonnut kerran. se on kuulemma ihan normaalia nykypäivänä, koska "sekoileehan se windowskin aina silloin tällöin" ja "bitit vaan nyt menee poikittain välillä". sinänsä mielenkiintoista kuulla moisen olevan normaalia auton turvallisuutta parantavassa lisävarusteessa (en tullut kysyneeksi päteekö sama totuus myös ABS:n, luistonestoon, vakionopeudensäätimeen, airbageihin ja muihin auton zydeemeihin..). edellä mainittu vika ilmeni kun vaihdoimme kesäkumit nastallisiin. tän jälkeen systeemi ei hokannut renkaita ollenkaan eli oli mykkä kuin ratikkakuski. huollossa tietokoneeseen ohjelmoitiin uusin softa ja synkattiin renkaat.. lohdutukseksi huollon mukaan on kuitenkin "PERIAATTEESSA mahdollista vaihtaa renkaat lagunaan ilman käyntiä huoltoliikkeessä". olen nähnyt asian olevan KÄYTÄNNÖSSÄ mahdollista kaikille muille automerkeille joita meillä on ollut.
viimeisin vika johtui siitä, että itse anturi vuotaa ilmat pihalle. ironista, että anturi joka mittaa paineita onkin itse syypää alentuneeseen ilmanpaineeseen.. mut ehkä juurin tän takai rellussa on anturit jotka ilmoittaa milloin kumi on tyhjä ;)
ja sit itseasiaan eli maksupolitiikkaan. auton takuu saatikka huoltosopimus ei ole kattanut eikä rellun maahantuojan mukaan tule kattamaankaan mitään renkaissa olevia vaurioita, mukaanlukien rengaspaineantureita. vaikka itse korjaus kohdistuisi konepellin alle siihen normaalisti sekoilevaan tietokoneeseen.
joten renkaiden vaihto maksanee meillä n 40 €/kerta, jos tää sekoilu jatkuu ja tähän on tyydyttävä.. jos ei vaihda merkkiä..
jäämme mielenkiinnolla odottamaan kesän tulemista ja kesärenkaiden vaihtoa.. ja jo perinteeksi noussutta matkaa kohti biliaa..