Kalankasvatuslaitos loma-asunto alueelle?!

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Ihmetyttää tää vimma sotkea kaikki vesistöt. Seitenjärven voimalaitoksen lähelle on suunnitteilla kalankasvatuslaitos?!
Alueella on kymmeniä loma-asuntoja, ovat varmaan mielissään siitä.

20

2367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TänäänPaltamoon

      Kyseinen vesistönpilauslaitossuunnitelma liittyy oleellisesti Paltamon biosellutehdassuunnitelmaan*). Tuleva Kiehimänsuun saastuttaja kun ei olisikaan biosellutehdas, vaan ylävesien kalankasvattamo, todistaisi Kainuun ely & Co.

      *) https://www.paltamo.fi/uutiset.html?134369

      Paltamon biojalostamon YVA -kuulutusankkeen yleisötilaisuus pidetään Paltamossa Korpitien koululla (Lampitie 2) tiistaina 19.6.2018.

      Tilaisuus alkaa klo 17.30 (kahvitarjoilu klo 17.00 alkaen). Tilaisuus on kaikille avoin. Samassa yhteydessä esitellään alueelle laadittavaa asemakaavan luonnosta.

      Yleisötilaisuudessa hankkeesta ovat kertomassa hankkeesta vastaavan (KaiCell Fibers Oy), yhteysviranomaisen (Kainuun ELY-keskus), YVA-konsultin (Pöyry Finland Oy) ja asemakaavoituksesta vastaavan konsultin (Ramboll Finland Oy) edustajat. Kaikki asiasta kiinnostuneet ovat tervetulleita kuulemaan ja keskustelemaan.

      • Heiheivedet

        Tuo Pöyry oli tehny YVAn myös tuolle kalankasvatuslaitokselle. Ei taida ky. firma tehdä kenellekään huonoja selvityksiä. Selvityksen mukaan kalankasvattamo ei likaa mitään, suorastaan parantaa vedet, vaikka sinne päästöjä tuleekin.


    • PilluntuoksuinenKoti-Isä

      Yleensä nämä YVAt tahtoo pilata hyvätkin hankkeet...

    • Mökkejä_voimalaitoksella

      Mökkeily on turhaa, mutta kalankasvatus työllistää ja tuottaa hyvälaatuista ravintoa.

      • kaikkionturhaapaitsi

        rehukaloja ja työllistää yrittäjän itte kun kaikki hoidetaan automatiikalla


    • Puhdasvesi

      Kyllä vesi seitenoikean altaassa puhdistuu kun kalat syövät hyrynsalmen jätevesipuhdistamon suunnitellun kalakasvattamon yläpuolelle laskevan paskaputkesta tulevan jätteen. Siinä sitä tuotetaan etelänherrojen ruokapöytään maukasta herkkua, elekää te mökkiläiset olko kehityksen jarruna kun joku yrittää uimavesiänne puhdistaa. Likavesien ravinteiden uudelleen käyttö on ollut itämaissa jo vuosituhannet hyötykäytössä, ilman sen kummempia ongelmia mitä nyt silmiä vähän kieroon vetäny....

      • Anonyymi

        Voit olla ihan varma että Hyryllä kasvatettu kirjolohi ei päädy etelän herroille,ei pysty kilpailemaan hinnalla.Ite saatte syödä herkkunne.Tää on taas niitä hankkeita jotka ovat hengissä sen aikaa kun tukiaiset pyörii.On kyllä ihme maa tää Suomi,maa vesistöjä täynnä mutta luonnonkala törkeän hintaista koska minkäänlaista kustannustehokasta ketjua kalastajilta kauppaan ei ole saatu vuosikymmenten saatossa .Eilen kaupassa:kirjolohi file 6.95€ ,ahven file 27.90€.Valitettavasti joutuu lompsalla tekemään päätöksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit olla ihan varma että Hyryllä kasvatettu kirjolohi ei päädy etelän herroille,ei pysty kilpailemaan hinnalla.Ite saatte syödä herkkunne.Tää on taas niitä hankkeita jotka ovat hengissä sen aikaa kun tukiaiset pyörii.On kyllä ihme maa tää Suomi,maa vesistöjä täynnä mutta luonnonkala törkeän hintaista koska minkäänlaista kustannustehokasta ketjua kalastajilta kauppaan ei ole saatu vuosikymmenten saatossa .Eilen kaupassa:kirjolohi file 6.95€ ,ahven file 27.90€.Valitettavasti joutuu lompsalla tekemään päätöksen.

        Totta kirjoittelet. Kalaa on järvissä yllin kyllin kun se tulisi myyntiin kohtuuhintaisena. Mieluummin haen sen kalan vaikka torilta jäiden seasta kuin muovikelmusta monen päivän vanhana tiskiltä. Ja niinkun kirjottelit , poskettomalla hinnalla. Mikä vääristänee hintaa , tulee ajatus että ne tuet suunnata luonnollisille kalastajille , eipähän sotkeutusi veet ja kala saattas olla puhtaampaa ja ainakin vapaana kasvanu, tiedä sitten näistä pekkerelleistä. Torilla menisi varmasti kaupaksi tuorekala jos olisi tarjolla , kerran viikossa on muikkua ja sekin kaukaa tuotu. Hyvä että edes joku , mutta eipä ole paikallista, eikä edes kainuulaista. Mikä lie syy?.


    • faktahomm

      Ja aiemmin tekemällä tehty loma-asuntoalue tekojärvelle.

      • Anonyymi

        Kaikki kai ne on tekemällä tehty,ei niitä mökkejä vahingossa rakenneta.


      • Anonyymi

        Vaikeeta se olisi ollut rantamökkiä rakentaa sinne ennen vedenpinnan nostoa,olisi ollut korpimökki.


    • NauttikaaKöyhät

      Ei ole pakko jotain homemökkiä omistaa...se on täysin vapaaehtoista......ihme narinaa aina kun kehitystä viedään eteenpäin! Olisitte onnellisia että vesi on kohta täynnä kalanpaskaa! Uidessa se tarttuu ihanasti ihohuokoisiin....

    • Riipumaton_ajattelija

      Naapurimökin emäntä meni äsken nakuna uimaan, näin sen kiikarilla. On tuhti tyttö ja valtavat pillunkarvat!

      • Anonyymi

        Ihme pöljä, kiikaroi ittees.


    • Joka tuonne on mökkinsä tehnyt niin ei alunperinkään ole kaivannut normaalia luontoa; "tekojärven rannalla ympäristö kukoistaa".

      • Anonyymi

        Ai niin kuin Kianta ja Vuokki joiden vedenpintaa nostettiin aikoinaan .


    • Anonyymi

      Kuusamolainen miesseurue vieraili vastarannan mökillä. Tunnistin ne siitä, että uidessa heillä tuli vitjamunat perässä niinkuin sorsapoikue.

    • Anonyymi

      Tähän aikaahan niitä saa losauttaa menemään vaikka haulikolla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe