Ajomatka on pitkä. Kotimökkini sijaitsee Pielavedellä. Lampaanjärvestä saan kalaa omiksi tarpeiksi, ehkä naapurillekin viemäkalaa. Hän sinnikäs ikänainen. Ei enää paljoa liiku ulkona.
Verottajalle me mökkiläiset olemme lypsylehmiä. Valitettavasti.
Hyvää juhannusviikon viettoa itsekullekin.
Juhannus työnmerkeissä. Mökillä jotain puuhaan.
4
173
Vastaukset 4
- Turhaanvalitat
Käytätte kunnan palveluja, eikä se mökin kiinteistövero niin suuri ole ainakaan pienestä tönöstä. Luovu mökistä, jos et pysty sitä maksamaan.
- e-varis
Toki pystyn. Sitä paitsi tuolla takamailla kesämökkien tai huviloiden verotus on paljon huokeampaa kuin varsinaisissa mökkikunnissa.
Kolmen hehtaarin tonin ja mökin vero on siinä 800 euron hujakoilla. Minä myös ajelen kesäpaikkaani monta sataa kilometriä. Töitä ja kunnostamista, pieniä sisustusmuutoksia ja ulkoilua siellä voi harrastaa, mutta pakkoa ei ole.
Kyllä nainenkin osaa korjata ja rakentaa, mutta osaa myös vain olla ja naattia elämästä. Käsityö seurana.
Kalliiksihan se tietenkin tulee omallakin autolla ajella matkoja, mutta miksi en maksaisi siitä, että pääsen paikkaan jossa on hyvä olla ja mieli nauttii täydellistä onnea. Yksin, niin, vaikka joskus mietin puhe kaveria tuohon viereiseen lepotuoliin aurinkoon iltapäivä kahville. Kukaan ei tule edes kalakaveriksi, joten olkoon onkinkin paketissa, virvelin vieressä.
Kivaa, hyttysetöntä Juhannusta sinulla ja koko palstan mukana kulkeville.- e-varis
Täällä kuten tästä itärajalle päin oli runsas lumitalvi. Sanovat tuon mahdollistavan runsaan hyttysmäärän. Niitä on paljon. Hyttysverkko on joissa puuhissa hyvä varuste.
Tervasin vanhan savolaismallisen puuveneeni. Olen aina uskonut että lämmitetyn hautatervan tuoksu tekee hyvää lievälle astmaoireelleni.
Sain lainaksi naapurin venettä. Riimuverkossa oli muutama savustettavaksi kelpaava lahna. Ei kai gourmet tason ruokaa, mutta 10x parempaa kuin kaupan tonnikalasäilykepurkin anti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46687
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470