Vecttra C 2.2 GTS

Tiedostakiitollinen

Vectra C 2.2 GTS ongelma,auto alkoi nykimään ja muutaman päivän päästä sammui ajossa eikä käynnistynyt.Vikakoodit:molemmat lambdat ja 2 herjaa kaasuläpän asentoanturi.Puhdistin spraylla läpän joka oli tosi karstassa,lähti käymään,tyhjäkäynti vaelteli.Käytyään 20 min. painoin kaasua ja auto sammui eikä enää käynnistynyt.Vaihdoin uuden kaasuläppä kotelon,lähti käyntiin ja kesti kaasuttelua kylmänä,lämpinä kun painoin kaasua sammui taas eikä enää käynnistynyt.Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mikä oli syynä?

7

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuosta.liikkeelle

      Olisiko bensapumppu sökö? Kannattaisi mitata bensan paineet.

      • Tiedostakiitollinen

        Kiitos vastauksesta,täytyy tarkastaa pumpun toiminta.


      • Tiedostakiitollinen

        Niin sen verran tarkennusta että tarkoititko tankissa olevaa pumppua? Kaikki tyypilliset ongelma osat vaihdettu reilu vuosi sitten,esim. Korkeapainepumppu venttiili,sytytyspuola yksikkö.


      • tuosta.liikkeelle
        Tiedostakiitollinen kirjoitti:

        Niin sen verran tarkennusta että tarkoititko tankissa olevaa pumppua? Kaikki tyypilliset ongelma osat vaihdettu reilu vuosi sitten,esim. Korkeapainepumppu venttiili,sytytyspuola yksikkö.

        Vika tuskin on sitten polttoainepaineissa vaan kuten vikakooditkin vihjaisi kaasuläpän asentotunnistin eli potentiometri on viallinen.


      • Tiedostakiitollinen

        Niin,senhän vaihdoin uuteen,asentotunnistin on kiinteänä kaasuläppä kotelossa.


    • OliskoNäin

      Kun moottori lämpenee, seosta laihennetaan.

      Nythän moottori sammui kun moottori oli lämmennyt. Laihempi seos vaatii kunnollisen sytytyskipinän. Olisiko tulpat karstoittuneet viallisen kaasuläppäasentoanturin takia.

      • Tiedostakiitollinen

        Täytyy tarkistaa kunhan lauantaina saan auton kotipihaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe