Vecttra C 2.2 GTS

Tiedostakiitollinen

Vectra C 2.2 GTS ongelma,auto alkoi nykimään ja muutaman päivän päästä sammui ajossa eikä käynnistynyt.Vikakoodit:molemmat lambdat ja 2 herjaa kaasuläpän asentoanturi.Puhdistin spraylla läpän joka oli tosi karstassa,lähti käymään,tyhjäkäynti vaelteli.Käytyään 20 min. painoin kaasua ja auto sammui eikä enää käynnistynyt.Vaihdoin uuden kaasuläppä kotelon,lähti käyntiin ja kesti kaasuttelua kylmänä,lämpinä kun painoin kaasua sammui taas eikä enää käynnistynyt.Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mikä oli syynä?

7

358

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuosta.liikkeelle

      Olisiko bensapumppu sökö? Kannattaisi mitata bensan paineet.

      • Tiedostakiitollinen

        Kiitos vastauksesta,täytyy tarkastaa pumpun toiminta.


      • Tiedostakiitollinen

        Niin sen verran tarkennusta että tarkoititko tankissa olevaa pumppua? Kaikki tyypilliset ongelma osat vaihdettu reilu vuosi sitten,esim. Korkeapainepumppu venttiili,sytytyspuola yksikkö.


      • tuosta.liikkeelle
        Tiedostakiitollinen kirjoitti:

        Niin sen verran tarkennusta että tarkoititko tankissa olevaa pumppua? Kaikki tyypilliset ongelma osat vaihdettu reilu vuosi sitten,esim. Korkeapainepumppu venttiili,sytytyspuola yksikkö.

        Vika tuskin on sitten polttoainepaineissa vaan kuten vikakooditkin vihjaisi kaasuläpän asentotunnistin eli potentiometri on viallinen.


      • Tiedostakiitollinen

        Niin,senhän vaihdoin uuteen,asentotunnistin on kiinteänä kaasuläppä kotelossa.


    • OliskoNäin

      Kun moottori lämpenee, seosta laihennetaan.

      Nythän moottori sammui kun moottori oli lämmennyt. Laihempi seos vaatii kunnollisen sytytyskipinän. Olisiko tulpat karstoittuneet viallisen kaasuläppäasentoanturin takia.

      • Tiedostakiitollinen

        Täytyy tarkistaa kunhan lauantaina saan auton kotipihaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1145
    2. 67
      1035
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      813
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      716
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      676
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe