Menetin parhaan ystäväni

ottanut opiksi

Sain lukea raporttia kolarista jossa kuoli paras ystäväni matkustajana takapenkillä,siis syyttömänä itse kolariin.Raportissa sanottiin turvavyön käyttö olisi melko varmasti pelastanut takapenkillä matkustaneen xx kuolemalta ja estänyt vakavien vammojen syntymisen.

Eli siis menetin ystäväni AIVAN TURHAAN kuten raportissa sanotaan hän olisi selvinnyt ilman vakavia vammoja.Surun vähitellen helpottaessa olen mennyt itseeni,eli en aina itsekään käyttänyt turvavyötä takapenkillä,ja silloin olisi voinut käydä toisinkin päin.Eli ystäväni surisi minua nyt.

Hyvät ihmiset ajatelkaa ystäviänne kun astutte autoon niin laittakaa turvavyöt kiinni ettei turhan takia aiheuteta surua läheisille.

Minä tein uudenvuoden lupauksen että käytän turvavyötä AINA myös bussissakin.

6

1973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsige

      Paskat sä mitää kaverias oo menettäny, on toiki kuule tuttu tapa yrittää vaikuttaa ihmisiin: "menetin kaverini" -HAH

      • okuy

        Olkoot vaikka vedetty hiasta jos oot sitte tyytyväinen,kirjottaja pyrkii vaikuttamaan oikeaan asiaan.Tarkoitus on ainakin hyvä,uskon sinuun ..voimia koeta jaksaa.


      • Tiia
        okuy kirjoitti:

        Olkoot vaikka vedetty hiasta jos oot sitte tyytyväinen,kirjottaja pyrkii vaikuttamaan oikeaan asiaan.Tarkoitus on ainakin hyvä,uskon sinuun ..voimia koeta jaksaa.

        Niin on se kumma kun kuolema kolarissa on kun joku luonnonlaki,hei!!! ne voitaisiin monesti estää kymmeniä nuoria kuolee ja vielä useimmat loukkaantuu vain sen takia kun ei ole viitsitty laittaa TURVAVÖITÄ KIINNI. Hyvää yötä ..minä.


      • justjoo
        Tiia kirjoitti:

        Niin on se kumma kun kuolema kolarissa on kun joku luonnonlaki,hei!!! ne voitaisiin monesti estää kymmeniä nuoria kuolee ja vielä useimmat loukkaantuu vain sen takia kun ei ole viitsitty laittaa TURVAVÖITÄ KIINNI. Hyvää yötä ..minä.

        Sulla kenties joku pakkomielle?


      • Tiia
        justjoo kirjoitti:

        Sulla kenties joku pakkomielle?

        Jos se on pakkomielle että on huolissaan kavereista jotka eivät tajua suojata itseään,niin olkoon sitten.Kyllä terveenä elämä on sentään mukavampaa.


      • minä

        Minun autossani ei kukaan istu ilman turvavyötä.
        Ulos jos eivät laita. Minun niskaani ei ihmiskuula katkaise.
        Ei tosin ole tarvinnut ketään kyydistä jättää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe