Kuvaputkitöllö 32tuumaa on varmaan vastaava 40tuumaista laajakuvatöllöä? Vai mikä on suhde.
32 vs 40 tv
diippaadai
7353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä ihmeen suhde? Kuvan koko mitataan diagonaalisesti kulmasta kulmaan, ja on täysin yhdentekevää, mitä ruudun takana on.
Jäi pois oleellinen asia, kuvasuhde oli erilainen vanhoissa laitteissa. Jos nyt pätkäistään laajakuvalaitteesta siivu pois ja saadaan sama kuvasuhde niin kyllähän siinä kuva-ala pienenee. Jos ajatellaan että kuva olisi neliö ja sen tuumakoko 32, kun kuvaa venytetään, sen kuva-ala ei muutu mutta tuumat kasvavat. Tätä tarkoitin.
Kuvamateriaali on nykyään suurelta osin 16:9 ja jos katsotaan wanhaa 4:3 materiaalia, niin mustat reunapalkit kuuluu asiaan. Jotkut rakastavat laajaa kuvaa niin, että 4:3 materiaali venytetään 16:9 kuvaruudun laidasta laitaan ja kuva on omasta mielestäni luonnottoman näköistä. Laitevalmistajalla saattaa olla tähän omia smart-toimintojakin, jolla leikataan 4:3 -kuvaa hieman paremman näköiseksi katsottavaksi.
http://screen-size.info/ voit laskea tuumat ja sentit mille kuvakoolle hyvänsä.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000001614432.html oma historia oli 21:9 kuvasuhteen televisioille, joita kaupattiin hetken aikaa. Kysyntä ei ollut suurta, joten videotykki lienee tässä tapauksessa parempi vaihtoehto. 21:9 elokuva on korkeudeltaan olematonta katsottavaa 4:3 ruudussa. https://fi.wikipedia.org/wiki/Kuvasuhde on lyhyesti lista käytössä olevista kuvasuhteista.
Vanha 32" 4:3 kuvan korkeus on lähellä 40" 16:9 kuvaa. Kuvaputkella kuva pitää säätää reunoista hieman yli, joten kuvasuhteiden mittatarkkuus ei ole ihan vertailukelpoista.
32 tuuman kuvaputki-TV:n kuvan korkeus oli 45,6 cm. Sama korkeus on 37 tuuman taulu-TV:llä.
Kuvaputki-TV:n kuva-alasta saa ottaa pari tuumaa pois tuossa kokoluokassa. 32 tuumaisen kuva on 76 cm eli 30 tuumaa. Ei toki taulu-TV;kään aina ole ilmoitetun kokoinen. Oma 32 tuumainen on 80 cm eli 31,5 tuumaa.
Mittasin varsin pokka pitää lähetyksestä.
46" televisiossa oli n. 38" käytössä.
4:3 kuvasta tulee aika hyvä 16:9 kuva kun ylhäältä ja alhaalta pikkasen klipataan, sitten pikkasen venytetään, ja ihan vähä litistetään. Eipä huomaa että kuva ei ole normaali.