Keneltä ostan lipun metrossa?

UusiHesalainen

Mietin tässä vaan.
Olen muuttanut viimeviikolla Hesaan, enkä omista autoa. Minun on täytynyt siis turvautua julkiseen liikenteeseen. Kemijärvellä kulkivat bussit, mutta pääkaupunki seudun metroliikenne hämmästyttää :0
Keneltä voi ostaa lipun metrossa? Joka kerta kun olen matkustanut, en ole nähnyt ainuttakaan lipunmyyjää. Haloo HSL!!!! Eikö henkilökunta tottele vai mistä on kyse kun ei edes lippuja voi ostaa? Vai tarvitseeko metrossa ylipäätään mitään lippua, kun ei konduktöörejäkään ole näkynyt? huonoa bisnestä sanon minä!!!

5

280

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsestäänselvyys

      Lippu ostetaan automaatista asemalta.

    • jalaa1x

      Kannattaisiko ottaa hieman asioista etukäteen selvää? Mikäli ei ole lippua, ja tulee tarkastajat, niin maksu on 80€. Eli lippu pitää olla ostettuna etukäteen, joko kertalippu tai matkakortti, mitä näytetään kortinlukijaan. Matkakorttiin voi ladata arvoa, eli tietyn euromäärän, ja maksaa matkan sillä, tai sitten ostaa esim. 30 vrk:n kauden.

    • Menetsiihen

      Etummaiseen vaunuun kuklkusuuntaan nähden ja siellä on päädyssä se ovi. Koputat kolmesti oveen ja sanot "täällä olisi yksi liputon."

      Jos se ei suostu avaamaan ovea parin-kolmen yrityksen jälkeen, voit turvallisin mielin istua alas. Sinä päivänä saat ilmaisen kyydin, koska kuski ei näe asiakseen myydä lippuja. Noin käy monesti.

      • Muistamyöskin

        laulaa Keminjärven paikallilauluja metrossa isoon ääneen.


      • Kesäisin

        metrolla matkustavat kansanpäättäjät näin valitsevat tulevan vuoden avustusrahastojen virran eri puolille maailmaa. Viimeaikoina metrossa laulu-battlen ovat voittaneet afrikkalaiset ja lähi-itä/romania.

        Kaikki idän räppärit jostain syystä unohtuivat sillan alle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe