Merkkii huolto siirsi korjauskutsua monta kertaa aikaa meni noin puolivuotta,! Nyt auton moottori on vaurioitunut ylikuumenemisen takia jäähdytysneste häviää eikä ulkoista vuotoa ole havaittu mittauksin. Liike ilmoitti että syytä nesteiden häviämiseen ei ole löydetty. 2-3 sylinterissä on havaittu vaurio! Liikkeen mukaan ainut vaihtoehto on moottorin vaihto kustannukset jäävät meidän maksettavaksi maahantuoja ja merkki huolto eivät osallistu kuluihin. Olisiko tämä ollut estettävissä jos takaisin kutsun huolto toimet olisi suoritettu jo aikaisemmin? Syyksi ilmoittivat milloin mitäkin eivät olleet saaneet päivityksiä ja henkilöstö pulaan sillä seurauksin että korjaus aika venyi ja autossa ilmeisesti ilmeni vika jota oltiin estämässä takaisin kutsulla!
Fokus ecobost takaisin kutsu
Otso
3786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meille+kävi+samoin!+Jäähdytysneste+pääsi+sylinteriin.+Mutta+liike+plus+maahantuoja+maksoi+yhteensä+70+%.+Auto+vuodelta+2014.
Ilmeisesti sama ongelma kuin RS mallissa. Jäähdytinnestettä voi vuotaa sylintereihin niin paljon että kone voi ei edes pyöri (hydrolock). Vuodon aiheuttaa huono kannentiiviste ja se että sylinterejä ei ole tuettu lohkoon yläpäästä.
https://www.youtube.com/watch?v=Nan3LURIq3k
Kyllä on kakka laatuisia, tosiaan? Ei sillä pääse helmisimpukkaan pihville?