Löytyykö Äänekoskelta palvelua,jossa auton penkit saa pesetettyä?
Auton penkkien pesu?
LikasetPenkit
71333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voin pestä ne rantalaiturilla kun tuot ja haet takaisin.
Hämäläisen Ari teulisuuskylässä .
Ota ämpäriin vettä. Laita mäntynestesaippuata hieman sekaan. Ota tukevaharjaksinen harja ja kasta harjaa nesteeseen Ala harjata istuimia vaahdottamalla niitä. Ime vaahto pois märkäimurilla. Laita ikkunat hieman raolleen ja auto auringon paisteeseen kuivumaan. Puhdasta tulee eikä maksa juuri mitään.
Vieterithä tuolla menolla ruostuu. Niitä ei yleensä ruostesuojata.
Ei vaahto kastela muuta kuin aivan pinta-materiaalin. Kesä ja kuuma auto kuivattavat loput. Ei saa vaahdottaa kerrallaan kuin puolikas istuinosasta tai selkänojasta. Sitten jo imuroidaan vesi veks.
Höyrypesuri jostain vuokralle/lainaan ja tekaset ite ei maksa paljoa ja menee varmaan 20min korkeintaan.
Joo, kesällä Martat neuvo lehdissä juuri tuon, ota ämpäriin pesuainevettä ja harja ja rätti. Toiseen sankoon puhdasta vettä. Helteillä sit tein näin. Pesin auton istuimet ja tuli tosi puhtaaksi Tolu-vedellä ja ihmesienellä. Sit hyvä hankaus puhtaalla vedellä, rätillä. Kun oli toi kolmenkympin helle, niin istuimeto oli jo seuraavana päivänä kuivat. Tulikin muuten siistit istuimet. Suosittelen, siis turhaa viedä satasia johonkin autopesulaan, kun ite saa paremman tuloksen, kun vain viitsii.