Luulisi, että Kanariansaaret olisi traakkipuiden peittämä, jos Icodin lohikäärmepuu on 1000-vuotta vanha, mutta juttu onkin enemmänkin päinvastainen. Traakkipuu on hyvin uhanalainen laji. Se kasvaa niin hitaasti, että se kukkii ensimmäisen kerran vasta 30-vuotiaana..
Lohikäärmepuu
hortonomiaa
4237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuon Teneriffan saarella kasvavan traakkipuun korkeus on yli 23 metriä ja ympärysmitta 14 metriä.
Ja sen tyveä on korjailtu betonilla. Traakkipuita on satoja eri lajeja. Joitakin niistä on suomalaisten kukkaruukuissa. Monien traakkipuulajien yksi ominaisuus on, etteivät ne kiukustu heti valon puutteesta, vaan pystyvät sopeutumaan hämärään, kuten Suomen olosuhteissaa talveen olohuoneen nurkassa. Ne pärjäävät jopa keinovalossa. Joidenkin traakkipuiden mahla on punaista, joista nimi tarinan mukaan juontaa. Traakkipuun mahlaa iholleen sivellyt urpo uhosi kotikylilleen palattuaan tappaneenensa lohikäärmeen ja punavärin olevan lohikäärmeen verta.
Mihin perustuu tieto siitä, että "tyveä olisi korjailtu betonilla"?
Puun ikää on oltu määrittävinään ja sen arvioidaan olevan 600-1000 vuotta. Kun katsellaan Teiden purkautumisia ja mm. Garachicon kohtaloa 1700-luvun alussa, voi tehdä johtopäätöksiä -itse kukin.