omalle tontille ei varmastikkkaan tarvitse rakennuslupaa,varsinkaan jos siihen ei
tule sähköä eikä vettä,vaan varastona ja satunnaisessa yöpymiskäytössä kesäaikaan,
Entäs jos niitä rakennuksia vaan alkaa haalimaanja siirtelemään omalle tontille?
Voiko kunta silloin puuttua asiaan? Jos rakennukset on hyvässä järjestyksessä,eivätkä liian lähellä toisiaan,eivätkä ole ns. aktiivikäytössä,niin silloinhan ei pitäs olla asiassa kellään mitään nokan koputtamista.
Vanhan rakennuksen pystyttäminen/siirto
11
1459
Vastaukset
- BauHerr
Taas aloitusexpertti täältä kyselemässä asioita mihin saa varmimman vastauksen sieltä oman kunnan rakennusvirastosta tms!
- HULLUKERÄILIJÄ
Hirveen harvoin tällä palstalla. Tämä asia ei vielä ajankohtainen,ei vielä pitkään aikaan. Jotkut haalii kissoja,toiset auton romuja,miksi siis ei voisi haalia vanhoja taloja omalle tontille. Sekin on var,asti sellainen asia johon ei ole aikaisemmin kuntien rakennusvalvonnassa törmätty.
- HULLUKERÄILIJÄ
Tämä palstahan on vain kaltaisillesi besserwissereille:ei vertaistuelle,ei hassuille(kin)kysymyksille/ajatuksille.
Entäs jos puoli Suomea tulisi tälle palstalle valittamaan kun paikkakunta Y rakennustarkastaja X oli ihan****ja kaikki vaan valittaisivat oman kuntansa rakennusvalvonta asioista ja oikeisiin ja tärkeisiin kysymyksiin ei kukaan saisi vastausksia. Kyllähän siellä rakennusvalvonnossa pitää jossain vaiheessa käydä,mutta ei se estä tulematta tälle palstalle. Vai pitäisisikö tälle palstalle laittaa jokin "lukko"-olen ensin käynyt rakennusvalvonnassa" ja tulla tänne vasta sitten,ettei hra/rva/neiti-besserwisser vaan häiriinny.
Ja mitä ne kunkin ihmisen keräilyt sinulle edes kuuluu?
- kysy.kunnan.rak.valvonn
Jokaisen leikkimökkiä suuremman rakennuksen pystytys vaatii rakennusluvan. Merkitystä ei ole sillä asutaanko siellä vai ei, samoin onko rakennus uusi vai vanha.
- HULLUKERÄILIJÄ
Ei koske grilli-ym katoksia,huvimajoja.
- Luesieltä
HULLUKERÄILIJÄ kirjoitti:
Ei koske grilli-ym katoksia,huvimajoja.
Niissäkin on koko ja määrä rajoituksia riippuen kunnan rakennusjärjestyksestä.
- BauHerr
Outoa kun Nick Nailer ei ole vielä kertonut miten tämä juttu menee
- juupasjoopas
Ihan kuntakohtainen juttu saako mitään yli 1,2 m (aita) korkeaa rakentaa:
Nokian kaupungin sivuilta kopsattu:
Minkä kokoisen vajan saa rakentaa ilman lupaa?
Maankäyttö- ja rakennuslain sekä Nokian kaupungin rakennusjärjestyksen mukaisesti minkäänlaista vajaa ei saa rakentaa ilman lupaa. - BauHerr
Aloittajalla itsellään näkyy olevan nokan koputtamista kun kaikki eivät tämän(kään) aloituksen tarpeellisuutta oivalla.
- Pavosen.Heska
Silkkaa luuloa, tai olet kunnon provoilija. Varastorakennuksiinkin tarvitaan rakennuslupa. Joissain kunnissa jo 10 m2 rakennuksiin tarvitaan lupa.
- JaEtc
Osa menee toimenpideluvalla, riippuen kunnasta ja tontin sijainnista (ranta, asemakaava jne)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2343493- 623112
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I672676Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk352565Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve842136Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851919Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191885Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931711Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691063