Lapsinudismi ei oo lapsipornoo

Vuosia sitten kadotin tabletin Puolassa lentokentän turvatarkastuksessa, eikä sitä löytynyt.
Kunnes sain ilmoituksen joltakin prokuraattorilta että ”tietokoneeltanne on löytynyt lapsipornoa, ja koska se varmasti on myös kotimaassanne kiellettyä, aineisto toimitetaan maanne viranomaisille.”
Olivatkin toimittaneet. Pari vuotta tuon jälkeen tulivat poliisit ilmoittamaan, että kotitarkastus tehdään, ja takavarikoivat kaikki tietokoneeni ja muistitikkuni.
Totta helkkarissa olin heti Puolan kirjeen saavuttua tarkastanut lakikirjasta lapsipornon määritelmän, ja todettuani että minulla ei ole sen kriteerit täyttäviä kuvia jättänyt asian silleen.
Sinisin silmin olin odottanut että asia nauretaan pois päiväjärjestykestä jo kun täkäläinen syyttäjä saa aineiston käsiinsä.
Ei oltu naurettu, vaan kuulustelujen jälkeen sain käräjäoikeudessa vastata syytteeseen nimeltä ”lasta esittävän sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan hallussapito”. Ehdonalaista vankeutta vaadittiin, sakkotuomio tuli.

Totta helkkarissa valitin, koska ilmiselvästi minun kuvani eivät täyttäneet sitä tunnusmerkistöä mikä määrittää kuvan lapsipornoksi. (Lukekaa rikoslain 17 luvun 19., ja varsinkin 18§n tarkennus mitä lapsiprnolla tarkoitetaan!)

Hovioikeus päätti pitää asiasta pääkäsittelyn. Koska olin erittäin tyytymätön käräjäoikeudessa olleeseen ”avustajaani”, menin sinne yksin.
Puolustukseksi esitin vain sen, että kuvat eivät ole em. pykälien mukaan lapsipornoa.
Tulos on luettavissa hovioikeuden YKSIMIELISESTÄ päätöksestä, joka on miltei sanasta sanaan kuin olisin sen itse sanellut.

Minä pidin siis kiinni em. rikoslain kohdasta, jonka mukaan vaadin asian ratkaisus.
Syyttäjä (ja poliisi joka tarkasti tiedostot ja kuulusteli minua) sensijaan veti esiin jonkun CAM- luokituksen, joka on kuulemma joku kansainvälisesti sovittu asteikko lapsipornon määrittelemiseksi (Child Abuse Material).
Ei päde Suomessa! Täällä noudatetaan Suomen lakia eikä polliisien ohjeita (siis ainakaan kaikissa oikeusasteissa :s ).
OK. Laitan linkin suoraa tuomioon, kunhan löydän sen (varsinkin jos joku kysyy). Nyt heti se ei onnistu.
Hyvää kesää kaikille :)

0

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

        Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
        Pieksämäki
        24
        3847
      2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

        Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
        Pieksämäki
        44
        1942
      3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

        ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
        Ikävä
        36
        1231
      4. Minkälaisessa asunnossa

        haluaisit kaivattusi kanssa asua?
        Ikävä
        74
        1114
      5. Ei tämä enää tervettä oo

        Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
        Ikävä
        25
        1066
      6. Mua ahdistaa

        Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
        Ikävä
        32
        1039
      7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

        Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
        Savonlinna
        44
        956
      8. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

        Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
        Maailman menoa
        173
        841
      9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

        Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
        Sinkut
        56
        813
      10. Pub Marjuskan grillibileet

        Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja
        Haapavesi
        12
        733
      Aihe