Vuosia sitten kadotin tabletin Puolassa lentokentän turvatarkastuksessa, eikä sitä löytynyt.
Kunnes sain ilmoituksen joltakin prokuraattorilta että ”tietokoneeltanne on löytynyt lapsipornoa, ja koska se varmasti on myös kotimaassanne kiellettyä, aineisto toimitetaan maanne viranomaisille.”
Olivatkin toimittaneet. Pari vuotta tuon jälkeen tulivat poliisit ilmoittamaan, että kotitarkastus tehdään, ja takavarikoivat kaikki tietokoneeni ja muistitikkuni.
Totta helkkarissa olin heti Puolan kirjeen saavuttua tarkastanut lakikirjasta lapsipornon määritelmän, ja todettuani että minulla ei ole sen kriteerit täyttäviä kuvia jättänyt asian silleen.
Sinisin silmin olin odottanut että asia nauretaan pois päiväjärjestykestä jo kun täkäläinen syyttäjä saa aineiston käsiinsä.
Ei oltu naurettu, vaan kuulustelujen jälkeen sain käräjäoikeudessa vastata syytteeseen nimeltä ”lasta esittävän sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan hallussapito”. Ehdonalaista vankeutta vaadittiin, sakkotuomio tuli.
Totta helkkarissa valitin, koska ilmiselvästi minun kuvani eivät täyttäneet sitä tunnusmerkistöä mikä määrittää kuvan lapsipornoksi. (Lukekaa rikoslain 17 luvun 19., ja varsinkin 18§n tarkennus mitä lapsiprnolla tarkoitetaan!)
Hovioikeus päätti pitää asiasta pääkäsittelyn. Koska olin erittäin tyytymätön käräjäoikeudessa olleeseen ”avustajaani”, menin sinne yksin.
Puolustukseksi esitin vain sen, että kuvat eivät ole em. pykälien mukaan lapsipornoa.
Tulos on luettavissa hovioikeuden YKSIMIELISESTÄ päätöksestä, joka on miltei sanasta sanaan kuin olisin sen itse sanellut.
Minä pidin siis kiinni em. rikoslain kohdasta, jonka mukaan vaadin asian ratkaisus.
Syyttäjä (ja poliisi joka tarkasti tiedostot ja kuulusteli minua) sensijaan veti esiin jonkun CAM- luokituksen, joka on kuulemma joku kansainvälisesti sovittu asteikko lapsipornon määrittelemiseksi (Child Abuse Material).
Ei päde Suomessa! Täällä noudatetaan Suomen lakia eikä polliisien ohjeita (siis ainakaan kaikissa oikeusasteissa :s ).
OK. Laitan linkin suoraa tuomioon, kunhan löydän sen (varsinkin jos joku kysyy). Nyt heti se ei onnistu.
Hyvää kesää kaikille :)
Lapsinudismi ei oo lapsipornoo
0
121
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 482618
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792158
- 951966
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301320Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319