Kissan nytkähtely

Nytkykisu

Osaisiko joku arvata, mistä voisi johtua, että kissa saattaa jäädä nytkähtelemään taputtelun jälkeen? Eli jos kissaa taputtelee/läpsyttelee (kissa rakastaa tätä), niin lopetettua kissa jää usein nytkähtelemään ihan kunnolla. Kyse ei siis ole vain nahan nitkuttelusta, vaan ihan kunnon spasmeista. Eläinlääkäri ei osannut arvella, mistä nytkähtely saattaisi johtua, joten onko kukaan täällä koskaan törmännyt samaan?

8

2048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uib

      Ei kissaa saa läpsytellä! Varmasti nykii jo säikähdyksestä, jos läpsyttelet.

      • uikutamuualla

        Olet sen tason idiootti, että säälittää. Osaatko edes lukea? "Kissa rakastaa tätä".

        Meillä on itämainen, joka kanssa tykkää kuvaillun kaltaisesta tuhdimmasta taputtelusta. Oikein kiehnää ja pyytää lisää. Maatiainen meillä sen sijaan haluaa vain hellää silittelyä, joten kissoissa on todellakin eroja.

        Ja mitä helvettiä on säikähdyksestä nytkähtely? Miten säikähtäminen nytkähtelyä aiheuttaisi? Jos omistaja ei ole ihan saman tason imbesilli kuin sinäkin, niin säikähtäminen tuskin olisi niin hankalaa diagnosoida, että siihen omistajan ja eläinlääkärin lisäksi tarvittaisiin sinut arvuuttelemaan. Mene nyt jo muuanne itkemään, jollei ole mitään järkevää sanottavaa.


      • selkeetpalstaraivoo
        uikutamuualla kirjoitti:

        Olet sen tason idiootti, että säälittää. Osaatko edes lukea? "Kissa rakastaa tätä".

        Meillä on itämainen, joka kanssa tykkää kuvaillun kaltaisesta tuhdimmasta taputtelusta. Oikein kiehnää ja pyytää lisää. Maatiainen meillä sen sijaan haluaa vain hellää silittelyä, joten kissoissa on todellakin eroja.

        Ja mitä helvettiä on säikähdyksestä nytkähtely? Miten säikähtäminen nytkähtelyä aiheuttaisi? Jos omistaja ei ole ihan saman tason imbesilli kuin sinäkin, niin säikähtäminen tuskin olisi niin hankalaa diagnosoida, että siihen omistajan ja eläinlääkärin lisäksi tarvittaisiin sinut arvuuttelemaan. Mene nyt jo muuanne itkemään, jollei ole mitään järkevää sanottavaa.

        Meniks tunteisii, voih....


    • julmuripöljä

      Kylläpä olet niin ärhäkkä ja riidanhaluinen taputtelija, että olen kissa paran puolesta huolissani minäkin! Läpsyttele kuule vaan lärviäs, niin että nytkähtelet!

      • Nytkykisu

        Minä en ole täällä aloituksen jälkeen kirjoitellut, joten ärhäkkä ja riidanhaluinen olet ihan itse. Jollei millään mene jakeluun, ettei kissaa taputtaminen satu, vaan väkisin pitää asiat kääntää riidaksi, niin kannattaisiko vain pitää näpit pois näppikseltä? Ihan olet nimimerkkisi mukainen...


    • räksytivaanteille

      Joki sairas vänkääjä täällä riehumassa. Taputtelussa ei ole mitään vikaa. Niinhän koiriakin taputellaan ja rapsutellaan hyvinkin kovakouraisesti varsinkin alaselästä, koska se oikeasti on ihan silminnähden kivaa. Eipä siitä silti ole kukaan koskaan tullut eläinrääkkääjäksi kutsumaan. Kyllä jokainen kissoistaan ja koiristaan tietää mistä se tykkää ja mistä ei. Ja jos eläinlääkäriltäkin on juttua kysytty, niin kyllähän suoli24 räksyttäjät silti paremmin tietävät. ;)

      Itse veikkaan, että mirrin tunto vain "ylikuormittuu" kun taputtelu on niin kivaa. Ei siis mitään vaarallista. Vähän sama kun joillain kissoilla menee aistit ylikierroksille kissanmintusta. Se tosin vaikuttaa aivoihin kun taas taputtelu varmaankin hermoihin, mutta vähän sama toimintaperiaate kumminkin.

    • MielenvikaisetRäyhääjät

      Taitaa räkyttäjillä itsellään olla jotain moittimista eläinten pidossa ja kohtelussa. Niinhän sitä sanotaan, että kovaäänisimmät syyttelijät ovat tismalleen samaan syypäitä ihan itse. Helpompaa elää itsensä kanssa kun kuvittelee kaikkien muidenkin kaltoinkohtelevan lemmikkejään. ;)

      • yaruk

        Se on tuo yksi ja sama lemmikkipalstojen räkyttäjätrolli, joka tekee provosoivia aloituksia ja kun ihmiset tarttuvat syöttiin, räkytystä tulee milloin milläkin nimimerkillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe