Dominikaaneihin asumaan?

Simppa56

Millaisia lupia tarvitaan jos meinaa olla siellä Dominikaaneissa useamman vuoden?

Löytyykö jostain ohjeita?

2

1320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Weba
    • 13vSD

      Täältä löydät tietoa, tosin espanjaksi mutta kääntäminen onnistunee netissä: https://www.migracion.gob.do/Menu/Index/18
      Weban mainitsemat 200 000 usd tai 2000 us korko etc tulot (rentista) ja eläkeläisillä tais olla 1500 usd, niin saa pikakäsittelyllä ns. Inversionista/rentista residensian jossa sitten useampia etuja kuten mm. korot, osingot verovapaita, sen millä todistaa esim. tuon väh 2000 usd korko etc tulot niin ovat sitten verovapaita.
      Niistä kaikista löytyy (tosin espanjaksi) samoilta sivuilta ja tässä linkki suoraan https://www.migracion.gob.do/Menu/index/20 Residencia para inversionistas.
      Jos näihin et mahdu niin sitten tuo domi puoliso on hyvä apu. Pitää todistaa millä tulee toimeen ja jos ei pysty sitä todistamaan niin sitten eivät taida antaa residensiaa. Mut jo 1500 usd eläkkeellä onnistuu ja saa pikakäsittelynä pensionado residencian. Jos tulet töihin niin sitten firman jonka hommiin tulet pitäis hakea työlupa ja residencia. Toki täällä asuu paljon mm.eurooppalaisia turistikortilla (jos ovat turisteja niin kai se on ok) ja maksavat siitä turistiveroa 1 kk tullessa ja lopuista kuukausista pois lähtiessään rajatarkastuksessa kentällä.
      Tässä linkki tavallisen residencian hakuohjesivulle: https://www.migracion.gob.do/Menu/SubList/25

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      429
      2685
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      2005
    3. 158
      1551
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      63
      1466
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1426
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      499
      1246
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1042
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1034
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      912
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      892
    Aihe