Millaisia lupia tarvitaan jos meinaa olla siellä Dominikaaneissa useamman vuoden?
Löytyykö jostain ohjeita?
Dominikaaneihin asumaan?
2
1333
Vastaukset 2
- Weba
Oleskeluluvan saa mikäli on paikallinen puoliso, sijoittaa 200000usd esim. kiinteistöön tai voi osoittaa 2000usd tulot esim.eläke. Ks. https://www.expatfocus.com/c/aid=4748/articles/dominican-republic/expat-residency-requirements-for-the-dominican-republic/
- 13vSD
Täältä löydät tietoa, tosin espanjaksi mutta kääntäminen onnistunee netissä: https://www.migracion.gob.do/Menu/Index/18
Weban mainitsemat 200 000 usd tai 2000 us korko etc tulot (rentista) ja eläkeläisillä tais olla 1500 usd, niin saa pikakäsittelyllä ns. Inversionista/rentista residensian jossa sitten useampia etuja kuten mm. korot, osingot verovapaita, sen millä todistaa esim. tuon väh 2000 usd korko etc tulot niin ovat sitten verovapaita.
Niistä kaikista löytyy (tosin espanjaksi) samoilta sivuilta ja tässä linkki suoraan https://www.migracion.gob.do/Menu/index/20 Residencia para inversionistas.
Jos näihin et mahdu niin sitten tuo domi puoliso on hyvä apu. Pitää todistaa millä tulee toimeen ja jos ei pysty sitä todistamaan niin sitten eivät taida antaa residensiaa. Mut jo 1500 usd eläkkeellä onnistuu ja saa pikakäsittelynä pensionado residencian. Jos tulet töihin niin sitten firman jonka hommiin tulet pitäis hakea työlupa ja residencia. Toki täällä asuu paljon mm.eurooppalaisia turistikortilla (jos ovat turisteja niin kai se on ok) ja maksavat siitä turistiveroa 1 kk tullessa ja lopuista kuukausista pois lähtiessään rajatarkastuksessa kentällä.
Tässä linkki tavallisen residencian hakuohjesivulle: https://www.migracion.gob.do/Menu/SubList/25
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361982
- 41620
- 31556
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60460- 61449
- 37445
- 43414
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14413T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6407- 40391