Miten saa asennettua 19Taran suoraan ilman tikkua/ levyä?
Vastaukset 8
- helpoin_konsti
Muistaakseni Mintin sivuilla sanotaan että ainakin 18.3 versiosta tulee olemaan mahdollista päivittää 19:ään.
Mutta koska puhtaalta pöydältä asentaminen on aina helpointa, mikset niin tekisi.
19:ää ei ole vielä julkaistu. Tarjolla vasta beta.
Kaiken kaikkiaan, jos on toimiva 18.3, sen päälle tai tilalle ei vielä kannata 19 betaa asentaa.
https://blog.linuxmint.com/?p=3581
"Upgrade instructions:
This BETA release might contain critical bugs, please only use it for testing purposes and to help the Linux Mint team fix issues prior to the stable release.
It will be possible to upgrade from this BETA to the stable release.
It will also be possible to upgrade from Linux Mint 18.3. Upgrade instructions will be published after the stable release of Linux Mint 19."- th_
Linux Mint 19 vakaat versiot tulivat jakeluun jo keskiviikkoiltana, joten ei muuta kuin lataamisiin.
Tällä kertaa ladattavissa ovat cinnamon, mate ja xfce 32 ja 64 bittisinä. KDE:n saa, kun asentaa esimerkiksi cinnamoniin Plasman.
Päivitys vai kokonaan uudelleen asennus? Eiköhän se Debian tyylinen debootstrap asennus Mintissäkin toimi. Chrootin alla loput jos ei viitsi asennusmediaa tehdä. Joku levy pitää toki olla. Vähän näpräämistä toki vaatii.
- nyt_asentamaan
https://www.linuxmint.com/
Niin näyttää olevan virallisesti julkistettu. - th_
Päivitys vanhemmasta LM18.x versiosta suoraan uuteen LM19 versioon ei vielä onnistu, mutta eiköhän se sieltä tule jossain vaiheessa iltaa... Ensin kuitenkin oletuspalvelimien kautta.
Suositus on kuitenkin puhdas asennus, kun pääversio vaihtuu. - kepsap
Pitkästä aikaan Mint (Cinnamon 19) asennettu koneeseen. Edellisestä kerrasta Ubuntu 17.3 Gnome, 17.10 ja viimein Ubuntu 18.04 LTS. Mutta joku tuossa Gnome Shellissä vaan vähän jökkii. Mint Cinnamon on vaan niin hiottu peruskokemus, tässä ei ole mitään hienoa grumeluuria mutta semmoista en edes kaipaa, vaan hiottua ja totuttua toimivuutta :)
Gnomessa napitkin on niin ihmeellisessä paikassa. Itse käyttänyt Win95 lähtien ja jopa sitä aiemmin Win3 ja Atari ST, niin OK-painike ja vastaavat on aina olleet ikkunan alapuolella eikä jossakin titlebarissa, ei totu tuommoiseen vanha koira millään.
Vähän aikaa kokeilin tässä myös ennen Mintin asennusta KDE Neonia, mutta vaikka KDE:ssa myös perusjutut on kohdillaan, mutta siinä on liikaa sitä glumeruulia ja jotenkin semmoinen "lelumaisen" oloinen, en tiedä miten sen selittäis? Sitten myös semmoista ärsyttävää tearing ominaisuutta, aarrgh!
Onneksi on Cinnamon. - th_
Tänään se on lopulta julkaistu eli nyt päivitys vanhemmasta Linux Mintistä (17.x tai 18.x) voi siirtyä uudempaan Linux MInt 19 versioon.
Ohjeet täällä; https://community.linuxmint.com/tutorial/view/2416- mutta_me_laiskat
Onhan siinä ohjetta poikineen. Lopuksi sanotaan:
"If you cannot upgrade to Linux Mint 19, please perform a fresh installation."
Laiskoille (joihin itse lukeudun) ja vasta-alkajille varmaankin suositeltavin vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681226
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381024Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22545Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀31523Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61521Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52499Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475