ympärileikkaus mitä sitten.?

tuota noin minulle tullaan tekemään tämän vuoden puolella ns. ympärileikkaus lääketieteellisistä syistä. esinahka on runsas mittainen eli liikaa. jännittää...pelottaa perkeleesti, mutta pakko ei suju oikein seksi hyvä ,että onnistuu kuseminen wc.n pytyn ohi ja joskus jopa siihen. eli olen kuullut ,että terska jotenkin kuivuisi mitä sille voi ,otanko vaseliinit tai perusvoiteet ja tuikkaan hiukan rasvaa klunssin nuppiin silloin tällöin. onko asiasta perillä olevia henkilöitä.
5579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikki huolet ovat turhia. 20 vuotta leikattuna, eikä ole tarvinnut rasvata tai muutenkaan ajatusta uhrata asialle. Hygienia paranee ja sissijuusto on historiaa.

Äänestä

Tähän löytyy pari sivua taaksepäin pitkä pääosin asiallinen ketju. Sieltä käytännössä kaikki vastaukset löytyy. Itse vielä päätös leikkauksesta tekemättä, mulkero kun kärsii balaniitista. Tosin, pystyn pitämään kurissa kirvelyn ja punoituksen ahkeralla pesemisellä ja öiseen aikaan ulkoiluttamalla hepin esinahasta. Suosittelen että alat ainakin harjoittelemaan sitä esinahan pitämistä poissa terskan päältä esim. öisin. Alkuun kirvelyä ja hilseilyä, mutta muutaman viikon jälkeen aivan kuin normitila. Ilmeisesti leikkauksen jälkeen huomattavasti helpompi aloittaa "paljas" elämä kun heppi on totuteltu siihen.

Äänestä
  • Leikkauksen jälkeen ei ole vaihtoehtoja, paljaana aina, joten on vaan pakko opetella sietämään.

    Äänestä

Aika paljon saa tuijottelua uimahalleissa esim. ympärileikkaus on poikkeava suomessa. Itselleni tehtii jo 3 ikäsenä eli ollut ilman nahkaa 46 vuotta jo hyvin toimii kyllä.

Äänestä

Minulle tehtiin ympärileikkaus vasta kuuskymppisenä, ikävä kyllä. Jälkeenpäin ei ole kaduttanut kuin se, ettei leikattu 40v aikaisemmin. Muuten olen sitä mieltä, että leikkauksen voi tehdä vasta täysikäisenä, ellei ole lääketieteellisiä perusteita. Hygienia ja muu terveys on helpompi hoitaa mutta kosmeettinen puoli on myös tärkeä. Seksin suhteen ei ainakaan tule enempää huolia kuin aikaisemmin. Kondomin laitto on paljon helpompaa, kun ei ole runsaasti ylimääräistä esinahkaa.
Keskustele kunnolla lääkärin kanssa ennen leikkausta! Minun mielestäni paras leikkaustyyli on "korkea ja tiukka". Tällöin arpi tulee mahdollisimman ylös, jopa aivan peniksen juureen. Tällöin karvoitusta ei jää lainkaan penikseen. Sitten pidän ehdottoman välttämättömänä frenulumin poistamista. Silloin ei tule kipua seksin aikana. Terskan tunnottomuuden ei pidä pelottaa, koska nykyisiä alushousuja on niin hienoista materiaaleista, että iho ei turhaan ärsyty.
Toipuminen sujuu hyvin 2-4 viikossa, kun muistat huolehtia haavan pesusta etkä kiirehdi seksin kanssa. Kaikkea hyvää eikä pelkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


judeko kirjoitti:

tuota noin minulle tullaan tekemään tämän vuoden puolella ns. ympärileikkaus lääketieteellisistä syistä. esinahka on runsas mittainen eli liikaa. jännittää...pelottaa perkeleesti, mutta pakko ei suju oikein seksi hyvä ,että onnistuu kuseminen wc.n pytyn ohi ja joskus jopa siihen. eli olen kuullut ,että terska jotenkin kuivuisi mitä sille voi ,otanko vaseliinit tai perusvoiteet ja tuikkaan hiukan rasvaa klunssin nuppiin silloin tällöin. onko asiasta perillä olevia henkilöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu