tuota noin minulle tullaan tekemään tämän vuoden puolella ns. ympärileikkaus lääketieteellisistä syistä. esinahka on runsas mittainen eli liikaa. jännittää...pelottaa perkeleesti, mutta pakko ei suju oikein seksi hyvä ,että onnistuu kuseminen wc.n pytyn ohi ja joskus jopa siihen. eli olen kuullut ,että terska jotenkin kuivuisi mitä sille voi ,otanko vaseliinit tai perusvoiteet ja tuikkaan hiukan rasvaa klunssin nuppiin silloin tällöin. onko asiasta perillä olevia henkilöitä.
ympärileikkaus mitä sitten.?
5
520
Vastaukset
- Paljaspää
Kaikki huolet ovat turhia. 20 vuotta leikattuna, eikä ole tarvinnut rasvata tai muutenkaan ajatusta uhrata asialle. Hygienia paranee ja sissijuusto on historiaa.
- Braatwurst
Tähän löytyy pari sivua taaksepäin pitkä pääosin asiallinen ketju. Sieltä käytännössä kaikki vastaukset löytyy. Itse vielä päätös leikkauksesta tekemättä, mulkero kun kärsii balaniitista. Tosin, pystyn pitämään kurissa kirvelyn ja punoituksen ahkeralla pesemisellä ja öiseen aikaan ulkoiluttamalla hepin esinahasta. Suosittelen että alat ainakin harjoittelemaan sitä esinahan pitämistä poissa terskan päältä esim. öisin. Alkuun kirvelyä ja hilseilyä, mutta muutaman viikon jälkeen aivan kuin normitila. Ilmeisesti leikkauksen jälkeen huomattavasti helpompi aloittaa "paljas" elämä kun heppi on totuteltu siihen.
- srdtfghgfds
Leikkauksen jälkeen ei ole vaihtoehtoja, paljaana aina, joten on vaan pakko opetella sietämään.
- koiliouiop
Aika paljon saa tuijottelua uimahalleissa esim. ympärileikkaus on poikkeava suomessa. Itselleni tehtii jo 3 ikäsenä eli ollut ilman nahkaa 46 vuotta jo hyvin toimii kyllä.
- circuncis
Minulle tehtiin ympärileikkaus vasta kuuskymppisenä, ikävä kyllä. Jälkeenpäin ei ole kaduttanut kuin se, ettei leikattu 40v aikaisemmin. Muuten olen sitä mieltä, että leikkauksen voi tehdä vasta täysikäisenä, ellei ole lääketieteellisiä perusteita. Hygienia ja muu terveys on helpompi hoitaa mutta kosmeettinen puoli on myös tärkeä. Seksin suhteen ei ainakaan tule enempää huolia kuin aikaisemmin. Kondomin laitto on paljon helpompaa, kun ei ole runsaasti ylimääräistä esinahkaa.
Keskustele kunnolla lääkärin kanssa ennen leikkausta! Minun mielestäni paras leikkaustyyli on "korkea ja tiukka". Tällöin arpi tulee mahdollisimman ylös, jopa aivan peniksen juureen. Tällöin karvoitusta ei jää lainkaan penikseen. Sitten pidän ehdottoman välttämättömänä frenulumin poistamista. Silloin ei tule kipua seksin aikana. Terskan tunnottomuuden ei pidä pelottaa, koska nykyisiä alushousuja on niin hienoista materiaaleista, että iho ei turhaan ärsyty.
Toipuminen sujuu hyvin 2-4 viikossa, kun muistat huolehtia haavan pesusta etkä kiirehdi seksin kanssa. Kaikkea hyvää eikä pelkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 373361
- 971684
- 1361585
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa451470- 911290
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo291192- 571085
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2431034Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall125990Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270981