Kalliojärven uimaranta

Teknikko2

Luhtikyläntien ja uimarannan välinen tie muistuttaa lähinnä vastakynnettyä peltoa.

Toisaalta jos tie on yksityisen tienhoitopiirin vastuulla niin ymmärtää kun niillä on yleensä niukasti rahaa laittaa tien kunnostukseen.

Orimattilan kädettömät päättäjät ei ole edes saaneet sinne kevyen liikenteen väylää. Matkaa olisi arviolta alle 400m luhtikylän tien reunaa.
Ihan hyvin voisi alkaa kalliojärventien risteyksestä ja loppua siihen vanhan sillan väylälle.

Olisi huomattavan turvallisempaa kuin nykytilanne.

14

1673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päättäjä

      Onneksi valitit tällä palstalla niin saadaan asiat mallilleen.

    • hennanikifani

      Voi kun tuollainen Kalliojärvi olisi hennassa niin tontit menisivät tapeleln kaupaksi. Voisiko kaupunki ostaa ne soramontut ja tehdä sinne järven tai ison lammiston? Voi kun pääkaupunki- seudulta tultaisiin kiljuin parkuin Hennaan asumaan.

    • Tietävä

      Netistä löytyikin tieto että uimarannantie on yksityistie eli kaupunki ei voi vaikuttaa kuntoon mitenkään. Maanomistajien vastuulla täysin.

      • AnnaMennäPaavo

        Yleinen uimaranta ja yksityistie. Oot tainnu vetää muutakin kuin pulkkaa.


      • tietävä3
        AnnaMennäPaavo kirjoitti:

        Yleinen uimaranta ja yksityistie. Oot tainnu vetää muutakin kuin pulkkaa.

        Uimarannantien pinnoitteen parantaminen
        Uimarannantie on yksityinen tie. Mahdolliset kunnossapitotoimet on siis tehtävä yhdessä muiden maanomistajien kanssa. Tarvittaessa yhdyskuntatekniikka huomioi esityksen ensi vuoden talousarviossa.

        Viite:http://dynasty.phnet.fi/orimattila/kokous/20171562.PDF


      • tietoakaupunginjohdolle
        tietävä3 kirjoitti:

        Uimarannantien pinnoitteen parantaminen
        Uimarannantie on yksityinen tie. Mahdolliset kunnossapitotoimet on siis tehtävä yhdessä muiden maanomistajien kanssa. Tarvittaessa yhdyskuntatekniikka huomioi esityksen ensi vuoden talousarviossa.

        Viite:http://dynasty.phnet.fi/orimattila/kokous/20171562.PDF

        Tien käyttö on loppujen lopuksi vähäistä. Orimattilan keskustasta on liian pitkä matka lasten pyöräillä Kallikselle.
        Hennaan tulisi rakentaa maauimala ja se palvelisi sitten keskustan lapsiakin kun he pääsevät linja-autolla sinne.


    • Suurhennalainen

      Kannattaa muuttaa Hennaan sieltä pääsee mukavasti uimaan vaikka Helsingin Hietaniemeen.Hennaan siis kannattaa edelleen satsata.

      • uusorimattilalaiset

        Tuota olemme perheen kanssa harkinneet että Henna voisi olla meillekin ihana asuin paikka josta sitten pääsemme ostoksille Lahteen ja ja työhön Helsingin suuntaan.
        Nyt kun se jossain Mallusjoella oleva koulukin siirretään Hennaan niin se alkaa olla pikku paratiisi.


    • Maeaettae

      Imekaeaea minun kyrpaeae

    • Asfalttimieskivinen

      Onko Kalliojärvi kiva naisiin.Mina tilata ja tilata musta meisseli ja ruuvata nainen.

    • Kalliksella oli aikanaan tanssilava siellä ylhäällä ja sellainen hurja liukumäkikin jota nykymaailmassaei saisi edes rakentaa, ol nimittäin niin hurja laitos. Kuten oli hurja se urheilukentän vieressä ollut hyppyrimäkikin josta lennettiin kymmenii metrejä. Ei olisi monestakaan nykyjunusta sitä mäkeä ollut laskemaan. Eikä motocrossia siellä kuopalla ajamaan joka on urkkakentän ja paloaseman välissä. Siellä kuopalla sitä ranekin aikanaan lautalla seilasi kun oli vettä toista metriä .. ol se vaan hurja aikaa. Taikka se kun lahteen paahdoin (sitä vanhaa tietä kun ei uutta olut vielä tehty) motokalla keula pystyssä suurimman osan matkasta.Se mun motukka oli crossipyörä KTM ja se se ol hurja peli. Se oli muutenkin hurjaa aikaa orimattilassa ja antoi raksa - ranelle hyvän pohjan ponnistaa maailmalle - legioonaan, kostamukselle rakennusavotoille ja moniin muihin koviin ja hurjiin paikkoihin.

      • Multatuli

        Ootko Muumimaailmassa käynyt?


    • Multatuli

      Lässyn lässyn.Eihän tuollaisya tietä kannata pitää luxuskunnossa muutaman kesäisen uimarin takia.

      • öfmn

        Ole lässyttämättä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5152
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      252
      4198
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      57
      3808
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2196
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      17
      1551
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      60
      1176
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      929
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      872
    9. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      31
      827
    Aihe