Minkä merkkinen turvakaukalo sopii primeran takapenkille? Sovitin Graco-merkkistä kaukaloa, mutta kumma kyllä turvavyön pituus ei riittänyt oikeaan kiinitykseen.
Mikä turvakaukalo?
P12 SportDec 2.0 Tekna
61076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä on Gragon Auto-baby, jossa on sellainen jalallinen kiinnitysjalusta varsinaista kaukaloa varten. On muuten pirun kätevä käyttää! Eli vöillä kiinnitetään jalusta penkkiin ja sen jälkeen homma toimii ilman vöiden ainaista vatulointia: kaukalo irti naps/kaukalo irti naps. Esim. kauppareissut on tehty siten että isompi 2v tyttö on laitettu ostoskärrin omalle penkille ja tuo vauva koppineen kärrin "ostososaan" ja sitten toinen kärri ostoksille.
Graco - deluxe. Hyvin on riittänyt. (Päin vastoin kuin Avensiksessa.
PS. Tekniikkalaji-Laita vyötäröosa. Lukitse vyö. Vedä vasta sitten takasosa yli tuolin.
Osta kerralla Nissan Isofix-kaukalo. Sopii kallistusominaisuuksien vuoksi jo aivan pienelle, ja melkein kouluikäisellekin kun sen kääntää toisin päin. Hintaa taitaa olla 349 €, mutta itse sain 150 €:lla, kun otin esittelymallin. Jos et ota sitä, niin ota joku muu Isofix-kaukalo, sillä kiinnitys on huomattavasti luotettavampi, kuin mitä turvavyökiinnitys on.
Kysyin Nissanilta, mutta 6kk-6vuotta on ainoa ja minä tarvisin 0-6vuotta.
Ei tuommoista olekaan. Se kaukalo on vaihdettava viimeistään kun lapsi on vuoden.
Meidän Nissan Isofix-kaukalo ainakin sopii 0 - 18 kg:lle, eli noin vuoden ikäiseksi selkä menosuuntaan, jonka jälkeen se käännetään toiseen suuntaan. Samaa isofix-istuinta markkinoidaan käsittääkseni kautta maan.
katso:
http://www.autokeskus.fi/files/varaosatjatarvikkeet/lisavarusteet/lisavarustehaku/c867bfc8e96cc99bf1840b387a932d28
http://www.autokeskus.fi/varaosatjatarvikkeet/lisavarusteet/lisavarustehaku/?merkki=NISSAN