miten hallitus voi myöntää vastuu vapauden itselleen yhtiökokouksessa, jos paikalla ei ole muita kuin hallituksen jäseniä?? mitä sitten tapahtuu jos ei ole kukaan joka myöntää vapauden?
vastuuvapauden myöntäminen
10
2160
Vastaukset
- tahvo
Kokouskutsun mukaan tilintarkastajan kertomus jossa hän antaa lausuntonsa. Jos osakkaat ovat tyytyväisiä, pysytelkööt kotosalla. Kokous todetaan lailliseksi jos yksikin osakas on isännöitsijän lisäksi paikalla.
Tili- ja vastuuvapaus myönnetään, poissaolijat tyytykööt läsnäolleiden päätöksiin!!
Vanhempi konnari, ilmajarrumies ja isännöitsijä Taneli_o- Hucca
3 kk. reklamaatioaika.
- tehdä näin
Jos paikalle ei ole vaivautunut kukaan muu. Voi periaatteessa tehdä niin, että jokaiselle jäsenelle äänestetään erikseen. Silloin muut hallituksen jäsenet eivät ole esteellisiä.
Keskustelua on herättänyt, mutta en tiedä yhtään oikeustapausta, jossa tämä olisi punnittu.- Cola
silloin, kun paikalla kaikki muut ovat hallituksen jäseniä paitsi yksi osakas? Onko mahdollista, että hän voi päättää vastuuvapauden myöntämisestä?
- yksikin voi
Cola kirjoitti:
silloin, kun paikalla kaikki muut ovat hallituksen jäseniä paitsi yksi osakas? Onko mahdollista, että hän voi päättää vastuuvapauden myöntämisestä?
Jos kokous on laillisesti kutsuttu, niin voi myöntää yksikin. Sitten jos oikein kinkkiseksi pistetään, niin jos on jonkun vaimo tms, en tiedä.
Tällainen tapaushan konkresisoituu vasta, jos hallitus on tehnyt jonkin suuren mokan ja vastuuvapuden myöntäminen ei vielä poista vastuuta, jos on toimittu rikollisesti. - IAmmattilainen
yksikin voi kirjoitti:
Jos kokous on laillisesti kutsuttu, niin voi myöntää yksikin. Sitten jos oikein kinkkiseksi pistetään, niin jos on jonkun vaimo tms, en tiedä.
Tällainen tapaushan konkresisoituu vasta, jos hallitus on tehnyt jonkin suuren mokan ja vastuuvapuden myöntäminen ei vielä poista vastuuta, jos on toimittu rikollisesti.Yleinen ongelma. Osakkaat eivät tule kokouksiin ja paikalla on vain hallituksen jäsenet. Ei vastuuvapaudelle pitäisi olla ongelmaa, jos tilintarkastajien lausunto on puoltava. Hehän ovat ulkopuolisia arvioijia. Sitä paitsi, jos käsitellään kokouskutsun mukaset asiat, ei poissaolevilla ole valittamiseen aihetta.
- Nimetön
IAmmattilainen kirjoitti:
Yleinen ongelma. Osakkaat eivät tule kokouksiin ja paikalla on vain hallituksen jäsenet. Ei vastuuvapaudelle pitäisi olla ongelmaa, jos tilintarkastajien lausunto on puoltava. Hehän ovat ulkopuolisia arvioijia. Sitä paitsi, jos käsitellään kokouskutsun mukaset asiat, ei poissaolevilla ole valittamiseen aihetta.
jos tilintarkastajat on omasta talosta?
- tahvo
Nimetön kirjoitti:
jos tilintarkastajat on omasta talosta?
hallitusta ja tilintarkastajia viiden asunnon rivitalossa. Asustelimme kymmenisen vuotta talossa ja saimme vaimoni kanssa kuulla olevamme riitelijöitä.
Viimeisenä vuonna emme kokoukseen menneet ja silloin siellä vasta ovet paukkuivat porukan riitaantuessa keskenään ilman meitäkin! - Vastuuvapauden
yksikin voi kirjoitti:
Jos kokous on laillisesti kutsuttu, niin voi myöntää yksikin. Sitten jos oikein kinkkiseksi pistetään, niin jos on jonkun vaimo tms, en tiedä.
Tällainen tapaushan konkresisoituu vasta, jos hallitus on tehnyt jonkin suuren mokan ja vastuuvapuden myöntäminen ei vielä poista vastuuta, jos on toimittu rikollisesti.Minkälaisista asioista vastuuvapauden voi evätä .Mitä silloin tapahtuu jos ei hyväksy esim. jotain taloyhtiössä tehtyä asiaa.
Merkitäänkö erimielisyydet pöytökirjaan jne. - mummeli
Nimetön kirjoitti:
jos tilintarkastajat on omasta talosta?
voiko puhenjohtajana toimia hallituksen jäsen kun käsitellään vastuuvapauden myöntämistä hallitukselle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645592Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204207Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172906- 1522170
- 171906
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1241728- 951377
- 681154
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77978