Kannattaako avata uusi pieni tili verkossa suoritettaviin ostoksiin? Jos joku huijaa, ei käy pahasti vaikka menettäisi rahaa väärinkäytöksiin.
Maksaako tilin avaaminen pankissa?
pykälät
6364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikilla fiksuilla ihmisillä on pankkinsa antama/myymä palvelu-paketti.
Tutustuhan pakettiisi.
H.
Tilin avaaminen on ilm. kaikissa pankeissa ilmaista. Tilinhoitomaksut (kuukausimaksu) riippuvat pankista, katso pankin nettisivuilta. Kaksi eri tiliä on varmuuden maksimointia ja useimmat näin tekevätkin. Käyttörahat omalla tilillään ja kasottuneet rahat eri tilillä ja ehkä vielä eri pankissa.
Komppaan. Juuri noin. Paitsi, että pitäisin samassa pankissa 2 tiliä, joita voit itse seurata ja siirrellä. Säästöissä sitten sinne pankkiin, missä saa ruikkusenkin korkoa tms. etua.
Mä avasin aikoinaan juurikin verkko - ostoksia varten oman tilin, eikä sen tilin avaamisenkaan takia tarvinnut pankkiin kävellä vaan hoitui helposti verkkopankissa......muutama euro siinä tilillä ja nostorajat laitettu, verkko-ostoon kulloinkin tarvittavan rahan siirrän aina toiselta tililtä juuri ennen ostoa
tilit eri pankkeihin, käyttämällä epämääräisiin ostoksiin eri verkkopankkia riski pienenee
Käyttötilin avaaminen ei maksa, mutta kuukausittain menee tilinhoitomaksu, esim. Aktiassa 5 €/kk. Minusta se on paljon, jos pitää pienehköjä ostoksia varten eri käyttötiliä. OP:ssä taas on tilinhoitomaksu, mutta se menee bonukisista. Bonukset kertyvät talletuksista, käyttötilistä ja lainoista. Jos bonukset eivät riitä, kulu menee tilillä olevista rahoista. Muiden pankkien käyttötilien maksuista en tiedä, kun niissä on ollut muunlaisia tilejä tai ei ollenkaan.