Excelissä ois noin 80 henkilön nimet siten, että etunimi ensin ja sukunimi sitten, molemmat yhdessä sarakkeessa. Pitäisi duunailla niin, että olisi helposti kopioitava listaus jossa ensin sukunimi ja sitten etunimen alkukirjain.
Esim. jos listalla olisi Pekka Virtanen niin se pitäisi saada muotoon Virtanen, P.
Excel aiheuttaa itselle lähinnä paniikkia mutta nyt homma pitäisi saada maaliin. Onko vinkkejä?
Nimien muokkaus ja pilkkominen sarakkeisiin
3
505
Vastaukset
- mikkkoi
Jos sinulla on vähintään Excel 2013 tai uudempi niin helpoin tapa pyöräyttää haluamasi lista on käyttää flashfilliä. Flashfill perustuu siihen, että näytät Excelille mallia.
Eli jos sinulla olisi solussa A1 se Pekka Virtanen niin kirjoita soluun B1 teksti: Virtanen, P.
Sitten meet soluun B2 ja alat naputtamaan toisen henkilön sukunimeä. Siinä kohti pitäis tulla autotäyttö ja kun vaan painat entteriä niin homma on paketissa.
Tsekkaa tämä video jos ei onnistu:
https://www.officekoulutus.fi/fi/excel-kurssi-netissa/pikataytto-eli-flashfill
Jos listassa useita etunimiä, niin se voi aiheuttaa ongelmia.
Jos vanhempi excel-versio, niin sitten joko teksti sarakkeisiin toiminnolla kaavoilla. Kokonaan kaava-pohjaisessa ratkaisussa tietysti se hyvä puoli, että jos joudut samaan tilanteeseen toistekin niin ratkaisua pystyisi helposti käyttämään uudelleen.
Esim. näitä kaavoja tarvittaisiin kaavapohjaisessa ratkaisussa:
https://support.office.com/en-us/article/search-searchb-functions-9ab04538-0e55-4719-a72e-b6f54513b495
https://support.office.com/en-us/article/left-leftb-functions-9203d2d2-7960-479b-84c6-1ea52b99640c Jos A1 sisältää nimen "John Smith", niin funktiohässäkkä
=CONCATENATE(TRIM(RIGHT(SUBSTITUTE(A1; " "; REPT(" "; 100)); 100));", ";LEFT(A1;1);".")
palauttaa "Smith, J."
Suomenkielisessä Excelissä joutuu etsimään ehkä funktioille käännösnimet.- Turbo-Urpo1
Minä saattasin tehdä sen näin:
=YHDISTÄ(POIMI.TEKSTI(A1;KÄY.LÄPI(" ";A1) 1;PITUUS(A1));", ";VASEN(A1);".")
https://s8.postimg.cc/ny92zlukl/Nimet_n_1_-_Libre_Office_Calc_020.png
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1037600Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3676669Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite674025Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293769Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1962246Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201937- 621710
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181646Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11540Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11537