Excelissä ois noin 80 henkilön nimet siten, että etunimi ensin ja sukunimi sitten, molemmat yhdessä sarakkeessa. Pitäisi duunailla niin, että olisi helposti kopioitava listaus jossa ensin sukunimi ja sitten etunimen alkukirjain.
Esim. jos listalla olisi Pekka Virtanen niin se pitäisi saada muotoon Virtanen, P.
Excel aiheuttaa itselle lähinnä paniikkia mutta nyt homma pitäisi saada maaliin. Onko vinkkejä?
Nimien muokkaus ja pilkkominen sarakkeisiin
3
509
Vastaukset
- mikkkoi
Jos sinulla on vähintään Excel 2013 tai uudempi niin helpoin tapa pyöräyttää haluamasi lista on käyttää flashfilliä. Flashfill perustuu siihen, että näytät Excelille mallia.
Eli jos sinulla olisi solussa A1 se Pekka Virtanen niin kirjoita soluun B1 teksti: Virtanen, P.
Sitten meet soluun B2 ja alat naputtamaan toisen henkilön sukunimeä. Siinä kohti pitäis tulla autotäyttö ja kun vaan painat entteriä niin homma on paketissa.
Tsekkaa tämä video jos ei onnistu:
https://www.officekoulutus.fi/fi/excel-kurssi-netissa/pikataytto-eli-flashfill
Jos listassa useita etunimiä, niin se voi aiheuttaa ongelmia.
Jos vanhempi excel-versio, niin sitten joko teksti sarakkeisiin toiminnolla kaavoilla. Kokonaan kaava-pohjaisessa ratkaisussa tietysti se hyvä puoli, että jos joudut samaan tilanteeseen toistekin niin ratkaisua pystyisi helposti käyttämään uudelleen.
Esim. näitä kaavoja tarvittaisiin kaavapohjaisessa ratkaisussa:
https://support.office.com/en-us/article/search-searchb-functions-9ab04538-0e55-4719-a72e-b6f54513b495
https://support.office.com/en-us/article/left-leftb-functions-9203d2d2-7960-479b-84c6-1ea52b99640c Jos A1 sisältää nimen "John Smith", niin funktiohässäkkä
=CONCATENATE(TRIM(RIGHT(SUBSTITUTE(A1; " "; REPT(" "; 100)); 100));", ";LEFT(A1;1);".")
palauttaa "Smith, J."
Suomenkielisessä Excelissä joutuu etsimään ehkä funktioille käännösnimet.- Turbo-Urpo1
Minä saattasin tehdä sen näin:
=YHDISTÄ(POIMI.TEKSTI(A1;KÄY.LÄPI(" ";A1) 1;PITUUS(A1));", ";VASEN(A1);".")
https://s8.postimg.cc/ny92zlukl/Nimet_n_1_-_Libre_Office_Calc_020.png
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145