5kk pentu vetää hihnassa

ihminen14

Eli siis tällä hetkellä minulla on 5kk aussie pentu. Hänen kanssaan on aloitettu jo 7 viikkosena hihnassa nätisti menoa. Siinä 1kk iässä alkoi tosiaan vetämään vähän hihnassa ja nyt asia on pahentunut. Silloin kk iässä aloin ottamaan vetämistä pois tällä tavalla: Kun koira vetää niin pysähdyn ja odotan että koira tulee lähelleni jolloin saa palkan ja matka jatkuu. Tätä tosiaan tehty nyt 5kk mutta ei näytä toimivan. Joten olisiko neuvoja miten saan vetämisen pois?

4

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Häntä

      "Hänen?"

      Hänen? Oletko imbesilli? Se on eläin. Inhimillistätkö muutakin kuin eläimiä, esim esineitä?

      "Autoni hajosi. Hänen kampiakselinsa jumittui. Ostin moottoriöljyä, voitelen hänet hänellä noon hän toimii taas. Minä ja hän voimme sitten taas ajaa hänellä."

    • mcgryver

      Hmm, tuo meno tulee vielä kiihtymään muutaman vuoden ajan kunnes koirasi täyttää noin kolme vuotta ja on aikuinen. Ei sitä vetämistä oikein estämään pysty, nuori koira kun haluaa nähdä maailman juuri sellaisena kuin se on. Ja juuri sillä hetkellä. Piste.

      Sitä voi kyllä hiukan hillitä erilaisilla vermeillä, kuten vedonestovaljaat, joita jotkut käyttävät. Mutta myös ihan omalla äänenkäytöllä voi vaikuttaa. Eli puhut koiralle paljon, näytät sille erilaisia asioita matkanne varrella eli pyydät palaamaan. Voit pyytää myös hiljentämään jollain ilmauksella kuten minä tein pyytämällä koiraa että "jätä askel väliin" ja samalla hiukan nypäten hihnasta koiralle merkin antaen että kuunteles nyt. Ennenpitkää koira oppii kiinnittämään huomiota sanoihisi ja toimimaan kuten pyydät. Muistat vaan kehua juuri sillä hetkellä kun koira hiljentää vauhtiaan hetkeksikin. Pelkkä kiitos ja kehu riittää, et tarvitse siihen namia hajottamaan huomiota. Alkuun tuota kehotusta joutuu toistamaan ihan jatkuvasti, mutta tosiaan kun yhteys syntyy, niin kerrat harvenee. Ja lopulta noin kolmevuotiaan koirasi kanssa huomaat että sehän kulkee todella hienosti.

    • mcgryver

      No ei, tosiasiassa meno jatkuu, kunnes koirasi kuolee. Anteeksi että koetin kaunistella asiaa.

      • mcgryver

        Tämä 3.7..2018 18:55 kirjoittanut nimim mcgryver on kyllä feikki mcgryver.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5126
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3646
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      40
      3062
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      3005
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2946
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2363
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1848
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1790
    9. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      141
      1733
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1731
    Aihe