Laitan tämän kysymyksen tänne trans-palstalle, jos täällä olisi enemmän tietoa asiasta.
Olen siis alkanut miettimään, että mikä olisi oikea termi kuvaamaan sukupuoli-identiteettiäni. Olen siis butch, poikatyttö, tomboy, mitä näitä termejä nyt on ja olen siis lesbo.
Sukupuoli-identiteettini ei näinollen siis ole cis ja cis-termin määritteessä lukee, että vastakohta on trans tai sitten välimuoto, muunsukupuolinen, tai sitten on myös lisäksi intersukupuolinen.
Mutta en koe olevani trans, koska sukupuoleltani kuitenkin koen olevani nainen ja naiseksi itseni aina miellän ja ulkonäöllisesti minut joka tapauksessa tunnistaa naiseksi, vaikkakin tyylini on maskuliininen ja "vihaan" kaikkea naisellista, käytän miesten vaatteita ja koen sukupuolidysforiaa, jos minut survotaan stereotyyppisen naisen muottiin. Olen kuitenkin kiinnostunut kaikesta "miehisestä". Mutta sukupuoleni kuitenkin on nainen, eikä sitä ole tarvetta muuttaa, joten tämän perusteella en mielestäni ole trans. Enkä myöskään muunsukupuolinen, enkä intersukupuolinen.
Mikä siis olen? Onko oikein siis sanoa vain, että olen poikatyttö?
Termi hukassa. Cis, trans??
6
873
Vastaukset
- Trans_vai_emansipaatio
Lähtökohtaisesti kukaan toinen ei voi määritellä identiteettiäsi.
Itse tiedän useita naisia, joille naiselle annettu roolisapluuna ei sovi , mutta he kokevat kuitenkin olevansa naisia. Tuota tilannetta olen itse kutsunut henkilökohtaiseksi sukupuoliemansipaatioksi. Trans- tai muunsukupuolisuuteen kuuluu olennaisena asiana se, koetko itse olevasi nainen tai mies, mitä se sitten Sinulle merkitseekään. Tämä asia lienee jollain tavoin poltettu aivojen kovalevylle ja erottaa kokemuksen edellä kuvaamastani emansipaatiokokemuksesta.
Nainen voi siis olla erittäin hyvin tomboy olematta trans. Mieskin voi vastaavasti olla hempeä ja hellämielinen. Toisaalta olen havainnut viimeaikoina suhteellisen monta tapausta, joissa rekkalesbon identiteetissä elävä ihminen soljuu ajan kanssa transmieheksi. Rajatapauksia ja mahdollisesti myös liukumia tämän asian suhteen siis on olemassa.
Toivottavasti sait eväitä pohdintoihisi, - yur76t775fhdgfh
Periaatteessa olet cis koska koet olevasi nainen joksi sinut on määritelty syntymässä.
Seksuaalinen suuntautuminen ja/tai ulkonäölliset muunnelmat on sitten erikseen. - Gkdooekfig
Cisnainen voi olla millainen vaan, epänaisellinen ja inhota naisellisuutta ja naisten vaatteita ym.
- butchwoman
Hmmm… Olen lähinnä sen vuoksi pohtinut asiaa, koska haluaisin jotenkin sanoin ilmaista asian tilanteissa, joissa koen sukupuolidysforiaa kun minut survotaan stereotyyppisen naisen muottiin. Eli siis, tyylistäni ja muusta ulkoisesta olemuksestani kyllä näkee jo päällepäin sen, että olen tomboy, mutta kun tosi usein on tilanteita, joissa ne asiat sivuutetaan ja huomataan vain sukupuoleni ja ajatellaan asioita stereotyyppisesti. Jotenkin se on niin raivostuttavaa, kun sen jo näkee minusta päällepäin, että esim. meikkaaminen, kauneudenhoito, nätit vaatteet, jne. eivät kiinnosta minua, mutta silti sitä pidetään itsestäänselvyytenä, että ne asiat kiinnostaisivat minua sen takia, koska olen nainen.
Olen miettinyt jotain lausetta, miten voisin tällaisissa tilanteissa sanoa ja tuoda esille asian. Tässä jotain omia pohdintojani lauseista:
"En ole cis-nainen, vaan tomboy"
"Olen fyysisesti cis-nainen, mutta psyykkisesti trans-mies"
"Vaikka olen nainen, ei se tarkoita sitä, että olisin kiinnostunut kaikesta stereotyyppisistä naisten jutuista ja se pitäisi jo kyllä näkyä minusta päällepäin"
Tuo ensimmäinen lause oli se mitä itse silloin ajattelin, mutta tosiaan, jos sittenkin olen cis-nainen, vaikka psyykkinen puoleni onkin sitten jotain muuta, niin ääh… miten ilmaisen asian.
Saa laittaa ehdotuksia, kiitos! :) - Srran
Mikä teitä sitten miellyttäisi? Ainahan te julistatte, että transihmiset ovat mielenvikaisia ja pitäisi vaan elää maskuliinisena naisena, jos siltä tuntuu - ja nyt tässä olisi maskuliininen nainen, joka ei ole trans, ja hänet haukutaan mielenvikaiseksi..
Ehkä voit sanoa, ettet ole lady tai femme, vaan butch.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116