Välivuodet ja kaverit

2välivuottaulkomailla

Olen matkustellut 2 vuotta , ja saako enää 21v kavereita yliopistosta? Liian vanha bileisiin?

11

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3vuottaulkomailla

      Ei "omakehuhaisee-juppi" saa ikinä kavereita.

    • Ntön

      Suurin osa opiskelijoista on 20 - 30-vuotiaita. Sovit ikäsi puolesta joukkoon hyvin. Kaverien saamisen ratkaisee luonteesi ja käyttäytymisesi.

    • Hassukysymys

      Olen yli 40 v ja minäkin olen saanut kavereita yliopistosta. Enkä ole huomannut yläikärajaa bileisiinkään.

    • Upup

      Up up

    • Anonyymi

      Kannattaa joka tilanteessa tuoda esille matkustelunsa ja se, että suoraan lukiosta opiskelemaan lähtemisessä ei ole mitään järkeä. Lisäksi tulee joka käänteessä kertoa, kuinka lapsellisilta vuosi pari nuoremmat kaverit tuntuvat.

      Näin pääsee parhaiten mukaan porukoihin.

    • Anonyymi

      21-vuotias, 2 vuotta jo maailmalla matkustellut ja käsittämättömän lapsellinen! Voi olla vaikea löytää kaltaista porukkaa.

    • Anonyymi

      Opiskelija vuodesta 1987, kavereita. No ei hirveesti. Päivät menee osa-aika työssä etänä, Loppuaika opiskelussa.

    • Anonyymi

      Onko 21-v. liian vanha bileisiin? No on todellakin!!! Biletys kuuluu vain alle 20-vuotiaille.
      Yliopistossa niitä tosin ei paljon ole!

      Mutta kokeile, sittenhän sen näet! Voit hyvinkin sulautua joukkoon. Siellä on täydessä vauhdissa sinua 10 vuotta vanhempiakin.

      Yliopistossa ei kysytä eikä korosteta ikää! Sellainen kuuluu teineille. Yritä aikuistua.

    • Anonyymi

      Aloitus on varmaan provo. Mutta katsotaanpa kuitenkin.

      Tiesitkö, että vuoden 2017 uusista ylioppilaista 72 % ei aloittanut tutkintoon johtavia opintoja samana vuonna? Kuulut tähän joukkoon. Tästä joukosta suuri osa ei aloittanut opintoja vielä seuraavanakaan vuonna. Taidat siis ikäsi puolesta kuulua enemmistöön uusista opiskelijoista.

      Aloittavat yliopisto-opiskelijat lienevät keskimäärin yli 20-vuotiaita. Ikähaitaria riittää eläkeikään asti, vähän tiedekunnasta riippuen. Mutta kaikille ei biletys ole tärkeintä, ei kaikille nuorimmillekaan!

    • Anonyymi

      Provo

    • Anonyymi

      matkustelit 2 vuotta rillutellen ja nyt haluat yliopistoon opiskelemaan. Päällimmäinen huolesi on löytyykö yliopistolta bilekavereita. Luulisi suurimman huolen olevan löytyykö oikeasti opiskelukykyä. Muutos entiseen vapaaseen elämäntapaan on raju kulttuurishokki. Joudut "alistumaan" opiskelijan päivärytmiin. Luentoja, omatoimista lukemista, harjoitustöitä, aikatauluja, deadlineja, tenttejä. Tiukkaa vääntöä. Muuten ei tule opistopisteitä. illanveittoja ja opiskelijarientoja kaiken päälle. Jokin sloti ilta ja yö riennoillekin voi olla. Kerran kuukaudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe