Olen matkustellut 2 vuotta , ja saako enää 21v kavereita yliopistosta? Liian vanha bileisiin?
Välivuodet ja kaverit
11
1169
Vastaukset
- 3vuottaulkomailla
Ei "omakehuhaisee-juppi" saa ikinä kavereita.
- Ntön
Suurin osa opiskelijoista on 20 - 30-vuotiaita. Sovit ikäsi puolesta joukkoon hyvin. Kaverien saamisen ratkaisee luonteesi ja käyttäytymisesi.
- Hassukysymys
Olen yli 40 v ja minäkin olen saanut kavereita yliopistosta. Enkä ole huomannut yläikärajaa bileisiinkään.
- Upup
Up up
- Anonyymi
Kannattaa joka tilanteessa tuoda esille matkustelunsa ja se, että suoraan lukiosta opiskelemaan lähtemisessä ei ole mitään järkeä. Lisäksi tulee joka käänteessä kertoa, kuinka lapsellisilta vuosi pari nuoremmat kaverit tuntuvat.
Näin pääsee parhaiten mukaan porukoihin. - Anonyymi
21-vuotias, 2 vuotta jo maailmalla matkustellut ja käsittämättömän lapsellinen! Voi olla vaikea löytää kaltaista porukkaa.
- Anonyymi
Opiskelija vuodesta 1987, kavereita. No ei hirveesti. Päivät menee osa-aika työssä etänä, Loppuaika opiskelussa.
- Anonyymi
Onko 21-v. liian vanha bileisiin? No on todellakin!!! Biletys kuuluu vain alle 20-vuotiaille.
Yliopistossa niitä tosin ei paljon ole!
Mutta kokeile, sittenhän sen näet! Voit hyvinkin sulautua joukkoon. Siellä on täydessä vauhdissa sinua 10 vuotta vanhempiakin.
Yliopistossa ei kysytä eikä korosteta ikää! Sellainen kuuluu teineille. Yritä aikuistua. - Anonyymi
Aloitus on varmaan provo. Mutta katsotaanpa kuitenkin.
Tiesitkö, että vuoden 2017 uusista ylioppilaista 72 % ei aloittanut tutkintoon johtavia opintoja samana vuonna? Kuulut tähän joukkoon. Tästä joukosta suuri osa ei aloittanut opintoja vielä seuraavanakaan vuonna. Taidat siis ikäsi puolesta kuulua enemmistöön uusista opiskelijoista.
Aloittavat yliopisto-opiskelijat lienevät keskimäärin yli 20-vuotiaita. Ikähaitaria riittää eläkeikään asti, vähän tiedekunnasta riippuen. Mutta kaikille ei biletys ole tärkeintä, ei kaikille nuorimmillekaan! - Anonyymi
Provo
- Anonyymi
matkustelit 2 vuotta rillutellen ja nyt haluat yliopistoon opiskelemaan. Päällimmäinen huolesi on löytyykö yliopistolta bilekavereita. Luulisi suurimman huolen olevan löytyykö oikeasti opiskelukykyä. Muutos entiseen vapaaseen elämäntapaan on raju kulttuurishokki. Joudut "alistumaan" opiskelijan päivärytmiin. Luentoja, omatoimista lukemista, harjoitustöitä, aikatauluja, deadlineja, tenttejä. Tiukkaa vääntöä. Muuten ei tule opistopisteitä. illanveittoja ja opiskelijarientoja kaiken päälle. Jokin sloti ilta ja yö riennoillekin voi olla. Kerran kuukaudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122611Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121372- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911