Olen matkustellut 2 vuotta , ja saako enää 21v kavereita yliopistosta? Liian vanha bileisiin?
Välivuodet ja kaverit
11
1228
Vastaukset
- 3vuottaulkomailla
Ei "omakehuhaisee-juppi" saa ikinä kavereita.
- Ntön
Suurin osa opiskelijoista on 20 - 30-vuotiaita. Sovit ikäsi puolesta joukkoon hyvin. Kaverien saamisen ratkaisee luonteesi ja käyttäytymisesi.
- Hassukysymys
Olen yli 40 v ja minäkin olen saanut kavereita yliopistosta. Enkä ole huomannut yläikärajaa bileisiinkään.
- Upup
Up up
- Anonyymi
Kannattaa joka tilanteessa tuoda esille matkustelunsa ja se, että suoraan lukiosta opiskelemaan lähtemisessä ei ole mitään järkeä. Lisäksi tulee joka käänteessä kertoa, kuinka lapsellisilta vuosi pari nuoremmat kaverit tuntuvat.
Näin pääsee parhaiten mukaan porukoihin. - Anonyymi
21-vuotias, 2 vuotta jo maailmalla matkustellut ja käsittämättömän lapsellinen! Voi olla vaikea löytää kaltaista porukkaa.
- Anonyymi
Opiskelija vuodesta 1987, kavereita. No ei hirveesti. Päivät menee osa-aika työssä etänä, Loppuaika opiskelussa.
- Anonyymi
Onko 21-v. liian vanha bileisiin? No on todellakin!!! Biletys kuuluu vain alle 20-vuotiaille.
Yliopistossa niitä tosin ei paljon ole!
Mutta kokeile, sittenhän sen näet! Voit hyvinkin sulautua joukkoon. Siellä on täydessä vauhdissa sinua 10 vuotta vanhempiakin.
Yliopistossa ei kysytä eikä korosteta ikää! Sellainen kuuluu teineille. Yritä aikuistua. - Anonyymi
Aloitus on varmaan provo. Mutta katsotaanpa kuitenkin.
Tiesitkö, että vuoden 2017 uusista ylioppilaista 72 % ei aloittanut tutkintoon johtavia opintoja samana vuonna? Kuulut tähän joukkoon. Tästä joukosta suuri osa ei aloittanut opintoja vielä seuraavanakaan vuonna. Taidat siis ikäsi puolesta kuulua enemmistöön uusista opiskelijoista.
Aloittavat yliopisto-opiskelijat lienevät keskimäärin yli 20-vuotiaita. Ikähaitaria riittää eläkeikään asti, vähän tiedekunnasta riippuen. Mutta kaikille ei biletys ole tärkeintä, ei kaikille nuorimmillekaan! - Anonyymi
Provo
- Anonyymi
matkustelit 2 vuotta rillutellen ja nyt haluat yliopistoon opiskelemaan. Päällimmäinen huolesi on löytyykö yliopistolta bilekavereita. Luulisi suurimman huolen olevan löytyykö oikeasti opiskelukykyä. Muutos entiseen vapaaseen elämäntapaan on raju kulttuurishokki. Joudut "alistumaan" opiskelijan päivärytmiin. Luentoja, omatoimista lukemista, harjoitustöitä, aikatauluja, deadlineja, tenttejä. Tiukkaa vääntöä. Muuten ei tule opistopisteitä. illanveittoja ja opiskelijarientoja kaiken päälle. Jokin sloti ilta ja yö riennoillekin voi olla. Kerran kuukaudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658