Mies maksaa liikaa

rahaaturhuuteen

elareita. On tosi kurjaa kun rahat menee haaskuuseen ja exä voi ostella mitä haluaa itselleen. Mies maksaa lapsitaan melkeen 500 e kk ja mun mies maksaa vaan 200 e. Miten voi olla noi suuri ero? M en kehtais rahastaa mun exää mut miehen exä rahastaa meitä. Törkeä eukko. Luulisi äidin elättävän lapsensa kun on niitä halunnutkin.
Meillä on asuntovelkaa tai miehellä on, talo on hänen ja me asutaan vaan tässä. Olisi kiva kuluttaa omat rahat omaan perheeseemme eikä heitellä muiden perheeseen.
Mies on aina äkäinen kun ei oo rahaa mihinkään, ja minkin olen työtön enkä aio edes hakea sitä, sillä ei ole mitään ammattia tullut luettua, joutuu vielä paskaduunia tekeen. Kotonakin on paljon tekemistä, ja lapsia hällä ja mulla. Nuorin on 14 joten apua kyllä kotitöissä on, mutta on paljon tekemistä silti.
Voiko elarit pienentää jotta meille jäisi paljon enempi. Jos mies jäisi työttömäksi niin ei varmaan tarvis maksella.

6

1446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SiiderivalasOnFörbi

      Tietysti miehesi voi jäädä työttömäksi,ja tulojen pudotessa elaritkin laskee. Mutta tulot laskee tietysti enemmän, joten käteen jää vähemmän.

      Parhaiten nostatte perheenne tuloja, jos sinä lopettaisit siiderin lipityksen ja menisit töihin.

    • Voivoi

      Mitäs sinä transu LissuLasse täällä marmatat , eihän sulla ole puolisoa eikä lapsia , onko vanha äitis pienentänyt sun viikkorahojasi ,niin et saa tarpeeksi viinaksia.

    • todellisuusontässä

      Kyllä se rahan tuhlaaja on se perheenrikkoja joka ei ole töissä ja elää miehen siivellä. Niin paljon on rahattomia naisia että ainoa keino saada elintaso paremmaksi on etsiä perheellinen mies jonka vie lapsiperheestä ja ryhtyä asumaan tämän kotiin.

      • Zzzzzzzz

        Sinähän sen tiedät, kun olet sellaisessa suhteessa elät yhteiskunnan ja puolisosi piikkiin.😏


      • ikävääon

        Joo sillai se menee. Lapsettomat naiset ne osaa tuon ketkuilun. Viedään mies, viedään miehen koti ja auto ja rahat. Ei yhtään ihme että miehillä menee huonosti.
        Sitten taas etsitään uusi mies ja toisto,toisto toisto....


      • Verojaveroja
        ikävääon kirjoitti:

        Joo sillai se menee. Lapsettomat naiset ne osaa tuon ketkuilun. Viedään mies, viedään miehen koti ja auto ja rahat. Ei yhtään ihme että miehillä menee huonosti.
        Sitten taas etsitään uusi mies ja toisto,toisto toisto....

        Mistä sää oletkin löytänyt noin monta täys ääliöö äijää ....
        Sulla on sitten monta taloa ja autoja nurkat väärälläs ja lahjaveroakin olet aikalailla maksanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      94
      3432
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      3332
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      50
      2353
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      76
      2301
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      83
      2257
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      139
      2078
    7. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      29
      1843
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      410
      1834
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      116
      1772
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      40
      1595
    Aihe