Mies maksaa liikaa

rahaaturhuuteen

elareita. On tosi kurjaa kun rahat menee haaskuuseen ja exä voi ostella mitä haluaa itselleen. Mies maksaa lapsitaan melkeen 500 e kk ja mun mies maksaa vaan 200 e. Miten voi olla noi suuri ero? M en kehtais rahastaa mun exää mut miehen exä rahastaa meitä. Törkeä eukko. Luulisi äidin elättävän lapsensa kun on niitä halunnutkin.
Meillä on asuntovelkaa tai miehellä on, talo on hänen ja me asutaan vaan tässä. Olisi kiva kuluttaa omat rahat omaan perheeseemme eikä heitellä muiden perheeseen.
Mies on aina äkäinen kun ei oo rahaa mihinkään, ja minkin olen työtön enkä aio edes hakea sitä, sillä ei ole mitään ammattia tullut luettua, joutuu vielä paskaduunia tekeen. Kotonakin on paljon tekemistä, ja lapsia hällä ja mulla. Nuorin on 14 joten apua kyllä kotitöissä on, mutta on paljon tekemistä silti.
Voiko elarit pienentää jotta meille jäisi paljon enempi. Jos mies jäisi työttömäksi niin ei varmaan tarvis maksella.

6

1432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SiiderivalasOnFörbi

      Tietysti miehesi voi jäädä työttömäksi,ja tulojen pudotessa elaritkin laskee. Mutta tulot laskee tietysti enemmän, joten käteen jää vähemmän.

      Parhaiten nostatte perheenne tuloja, jos sinä lopettaisit siiderin lipityksen ja menisit töihin.

    • Voivoi

      Mitäs sinä transu LissuLasse täällä marmatat , eihän sulla ole puolisoa eikä lapsia , onko vanha äitis pienentänyt sun viikkorahojasi ,niin et saa tarpeeksi viinaksia.

    • todellisuusontässä

      Kyllä se rahan tuhlaaja on se perheenrikkoja joka ei ole töissä ja elää miehen siivellä. Niin paljon on rahattomia naisia että ainoa keino saada elintaso paremmaksi on etsiä perheellinen mies jonka vie lapsiperheestä ja ryhtyä asumaan tämän kotiin.

      • Zzzzzzzz

        Sinähän sen tiedät, kun olet sellaisessa suhteessa elät yhteiskunnan ja puolisosi piikkiin.😏


      • ikävääon

        Joo sillai se menee. Lapsettomat naiset ne osaa tuon ketkuilun. Viedään mies, viedään miehen koti ja auto ja rahat. Ei yhtään ihme että miehillä menee huonosti.
        Sitten taas etsitään uusi mies ja toisto,toisto toisto....


      • Verojaveroja
        ikävääon kirjoitti:

        Joo sillai se menee. Lapsettomat naiset ne osaa tuon ketkuilun. Viedään mies, viedään miehen koti ja auto ja rahat. Ei yhtään ihme että miehillä menee huonosti.
        Sitten taas etsitään uusi mies ja toisto,toisto toisto....

        Mistä sää oletkin löytänyt noin monta täys ääliöö äijää ....
        Sulla on sitten monta taloa ja autoja nurkat väärälläs ja lahjaveroakin olet aikalailla maksanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      19
      12471
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      7
      11222
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      177
      5132
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      35
      3760
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3574
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      52
      3208
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2924
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2538
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      55
      2195
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1995
    Aihe