Mies maksaa liikaa

rahaaturhuuteen

elareita. On tosi kurjaa kun rahat menee haaskuuseen ja exä voi ostella mitä haluaa itselleen. Mies maksaa lapsitaan melkeen 500 e kk ja mun mies maksaa vaan 200 e. Miten voi olla noi suuri ero? M en kehtais rahastaa mun exää mut miehen exä rahastaa meitä. Törkeä eukko. Luulisi äidin elättävän lapsensa kun on niitä halunnutkin.
Meillä on asuntovelkaa tai miehellä on, talo on hänen ja me asutaan vaan tässä. Olisi kiva kuluttaa omat rahat omaan perheeseemme eikä heitellä muiden perheeseen.
Mies on aina äkäinen kun ei oo rahaa mihinkään, ja minkin olen työtön enkä aio edes hakea sitä, sillä ei ole mitään ammattia tullut luettua, joutuu vielä paskaduunia tekeen. Kotonakin on paljon tekemistä, ja lapsia hällä ja mulla. Nuorin on 14 joten apua kyllä kotitöissä on, mutta on paljon tekemistä silti.
Voiko elarit pienentää jotta meille jäisi paljon enempi. Jos mies jäisi työttömäksi niin ei varmaan tarvis maksella.

6

1466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SiiderivalasOnFörbi

      Tietysti miehesi voi jäädä työttömäksi,ja tulojen pudotessa elaritkin laskee. Mutta tulot laskee tietysti enemmän, joten käteen jää vähemmän.

      Parhaiten nostatte perheenne tuloja, jos sinä lopettaisit siiderin lipityksen ja menisit töihin.

    • Voivoi

      Mitäs sinä transu LissuLasse täällä marmatat , eihän sulla ole puolisoa eikä lapsia , onko vanha äitis pienentänyt sun viikkorahojasi ,niin et saa tarpeeksi viinaksia.

    • todellisuusontässä

      Kyllä se rahan tuhlaaja on se perheenrikkoja joka ei ole töissä ja elää miehen siivellä. Niin paljon on rahattomia naisia että ainoa keino saada elintaso paremmaksi on etsiä perheellinen mies jonka vie lapsiperheestä ja ryhtyä asumaan tämän kotiin.

      • Zzzzzzzz

        Sinähän sen tiedät, kun olet sellaisessa suhteessa elät yhteiskunnan ja puolisosi piikkiin.😏


      • ikävääon

        Joo sillai se menee. Lapsettomat naiset ne osaa tuon ketkuilun. Viedään mies, viedään miehen koti ja auto ja rahat. Ei yhtään ihme että miehillä menee huonosti.
        Sitten taas etsitään uusi mies ja toisto,toisto toisto....


      • Verojaveroja
        ikävääon kirjoitti:

        Joo sillai se menee. Lapsettomat naiset ne osaa tuon ketkuilun. Viedään mies, viedään miehen koti ja auto ja rahat. Ei yhtään ihme että miehillä menee huonosti.
        Sitten taas etsitään uusi mies ja toisto,toisto toisto....

        Mistä sää oletkin löytänyt noin monta täys ääliöö äijää ....
        Sulla on sitten monta taloa ja autoja nurkat väärälläs ja lahjaveroakin olet aikalailla maksanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      140
      3494
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      216
      2423
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      68
      2398
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      89
      2224
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      155
      1648
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      120
      1482
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      15
      1241
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1076
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      120
      1070
    10. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      72
      1009
    Aihe