Volyymi

Mitä ihmettä vahvistimissa nykyään käytetty volyymitaso (-80 - jotain) desibeliä tarkoittaa?
Ja miksi ne on negatiivisia?
Eikö puheäänikin ole n. 80db?
3415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainahan sitä on käytetty, esimerkiks tuo -80db tarkottaa sitä vaimennusta siitä vahvistimen maksimi tehosta, eli jos sulla on volume tuolla -80:ssä ja sä käännät volumee suuremmalle niin se vaimennushan pienenee koko ajan, eli äänenvoimakkuus kasvaa.
Vähän hankalasti selitetty mutta toivottavasti ymmärsit..=)

Äänestä
  • Loogista, kumma kun ei itse hoksannut.

    Äänestä

  • Ymmärsin joo kirjoitti:

    Loogista, kumma kun ei itse hoksannut.

    Eipä mittään, itekkin mietin tuota joskus pitkään kunnes älysin..=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


outoa? kirjoitti:

Mitä ihmettä vahvistimissa nykyään käytetty volyymitaso (-80 - jotain) desibeliä tarkoittaa?
Ja miksi ne on negatiivisia?
Eikö puheäänikin ole n. 80db?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu