oletteko huomanneet miten epäonnistunut auto vw hybrid mallit ovat. kulutus on 8l/100km pelkästään bensiiniä, öljyäkin noi tuntuvat kuluttavan huomattavan paljon. toyotan hybrid mallit menevät alta 3l/100km bensiininkulutuksella milloin tahansa ilman sähköavustusta. miten vw on niin pahasti epäonnistunut vaikka tekniikka on hyvin yksinkertaista?
vw hybrid epäonnistunut
15
1491
Vastaukset
- Uskotkojo
Minun Toyota Aurikseni ei syö kuin 0,5 litraa bensiiniä/100m.
- eimuutatekemistä
No, miten tuo vaikuttaa aloittajan elämään?
Kaikkea sitä ihmiset jaksaakin pohtia. - saastekohujatkuuVW
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/88aca146-d011-3930-b6bf-d128f303e532?ref=ampparit:2efc
VW on kehitystä 25 vuotta jäljessä- Harhakuvitelmat
VWllä on tänään valikoimissa ladattavia hybridejä joita ostetaan moninkertaisesti verrattuna Tojoon. Samoin sähköautoja ja uusiutuvaa energiaa käyttäviä biokaasu-autoja. Tojolla ei ole muuta kuin puheita.
Noin todellinen maailma menee. - Anonyymi
Harhakuvitelmat kirjoitti:
VWllä on tänään valikoimissa ladattavia hybridejä joita ostetaan moninkertaisesti verrattuna Tojoon. Samoin sähköautoja ja uusiutuvaa energiaa käyttäviä biokaasu-autoja. Tojolla ei ole muuta kuin puheita.
Noin todellinen maailma menee.Kannattaa siirtyä Scanian rattiin. V 8 moottori niin on ajamisen iloa. Hyvä näkyvyys ja saa istua muuta liikennettä korkeammalla.
- mautoToyota
VW kulkee ja on mukava ajaa, Toyota on kurja ajaa, eikä kulje vaikka kuinka polkee. Riippuu mitä hakee.
- Tojorommaa
Kirjoittaja on ottanut hieman vapauksia kertoessaan Volkswagen hybridin kuluttavan 8l/100km. Tosielämän kulutuksia Golf GTE:llä vähintään 5000km:n matkalta löytyy linkistä:
https://www.spritmonitor.de/en/overview/50-Volkswagen/452-Golf.html?fueltype=6&vehicletype=1&constyear_s=2010&constyear_e=2018&minkm=5000&exactmodel=Golf GTE&powerunit=2
Tässä linkissä vastaavan Toyotan kulutuksia. Otos tosin on pieni, koska tuollainen tojo ei kelpaa vaateliaille saksalaisille:
https://www.spritmonitor.de/en/overview/49-Toyota/439-Prius.html?fueltype=6&vehicletype=1&constyear_s=2010&constyear_e=2018&exactmodel=Prius plugin hybrid&powerunit=2- Tyhjänhöpöttäjä
Tojofanin kommentin tunnistaa helposti siitä siinä on törkeästi vedätetty väite jolle ei tarjota mitään perusteluja tai lähdetietoa.
Kai tojosta joskus voisi jotain perusteltuakin hyvää kertoa. Ja perusteltu tieto tarkoittaa jotain sellaista missä linkki ei ala www.toyota.jotain.
- Ahd
Tässä autohullujen testitulokset Toyota Auris Hybrid ja muut perheautot https://autohullut.tv/jaksot/jakso-3/
- EivätVaanOle
Jep. Hampaaton hamppi nimeltä Grazy mike on varmasti todellinen asiantuntija vierellään ylipainoinen arttu harkki omilla mielipiteillään. Noinhan siellä swuuressa maailmassakin autoja testaillaan, ja verrataan. Noidenhan pitäisi tietämyksellään( ainakin omasta mielestänsä) olla jo vähintään kansainvälisissä autolehdissä legendoja!
- todella.huono.suoritus
EivätVaanOle kirjoitti:
Jep. Hampaaton hamppi nimeltä Grazy mike on varmasti todellinen asiantuntija vierellään ylipainoinen arttu harkki omilla mielipiteillään. Noinhan siellä swuuressa maailmassakin autoja testaillaan, ja verrataan. Noidenhan pitäisi tietämyksellään( ainakin omasta mielestänsä) olla jo vähintään kansainvälisissä autolehdissä legendoja!
Tyypillistä teropuhetta. Käydään kivittämään testaajia kun testitulos ei miellytä. Kyse ei todellakaan ollut näiden herrojen mielipiteistä tai asiantuntemuksesta vaan tojon täydellisestä mahalaskusta. Jokainen ohjelman katsonut näki miten Auris ei pysynyt tiellä samassa vauhdissa joka oli Golfille ja Octavialle helppo rasti. Se ei johtunut mitenkään kuskin hampaista.
Samoin jokainen näki että samat golf ja Ocu veivät vähemmän bensaa kuin Auris kuskatetessaan ylipainoista Arttua. Samat ylipainokilot olivat mukana kaikissa mittauksissa.
Kaikenkaikkiaan näen edelleisen kommentin olevan yhtä nolo suoritus kuin Auriksella oli vertailussa. Oikeesti. Eikö sulla ole mitään muuta kuin testaajan hampaat tai elopaino? Toisaalta ymmärrän kyllä sinun henkisen hampaattomuuden (Mike peukuttaa) koska tojo oli yhtäaikaa sekä törkeän hidas, ei pysynyt tiellä ja vei enemmän bensaa kuin TSI-autot.
- MeeToo
VW:lla on ollut sähkäauto jossain määrin muovalmistuksessa vuodesta 1976 eli 42 vuotta. http://karmakanix.com/knowledgebake/electric-cars/history-of-volkswagen-electric-cars/
- työnnätkö.ylämäet
"toyotan hybrid mallit menevät alta 3l/100km bensiininkulutuksella milloin tahansa ilman sähköavustusta"
Olisi kiva nähdä sitä faktaa.- aasialainenKusetus
Menee jos on pelkkää alamäkeä ja myötätuulta, eli ei mene oikeassa elämässä, vaan totuus on 6-7 litran välissä, keskikulutuksena.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan332839Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272784- 1202268
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281412Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631306- 101167
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121043- 74959
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39892Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13772