oletteko huomanneet miten epäonnistunut auto vw hybrid mallit ovat. kulutus on 8l/100km pelkästään bensiiniä, öljyäkin noi tuntuvat kuluttavan huomattavan paljon. toyotan hybrid mallit menevät alta 3l/100km bensiininkulutuksella milloin tahansa ilman sähköavustusta. miten vw on niin pahasti epäonnistunut vaikka tekniikka on hyvin yksinkertaista?
vw hybrid epäonnistunut
15
1608
Vastaukset
- Uskotkojo
Minun Toyota Aurikseni ei syö kuin 0,5 litraa bensiiniä/100m.
- eimuutatekemistä
No, miten tuo vaikuttaa aloittajan elämään?
Kaikkea sitä ihmiset jaksaakin pohtia. - saastekohujatkuuVW
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/88aca146-d011-3930-b6bf-d128f303e532?ref=ampparit:2efc
VW on kehitystä 25 vuotta jäljessä- Harhakuvitelmat
VWllä on tänään valikoimissa ladattavia hybridejä joita ostetaan moninkertaisesti verrattuna Tojoon. Samoin sähköautoja ja uusiutuvaa energiaa käyttäviä biokaasu-autoja. Tojolla ei ole muuta kuin puheita.
Noin todellinen maailma menee. - Anonyymi
Harhakuvitelmat kirjoitti:
VWllä on tänään valikoimissa ladattavia hybridejä joita ostetaan moninkertaisesti verrattuna Tojoon. Samoin sähköautoja ja uusiutuvaa energiaa käyttäviä biokaasu-autoja. Tojolla ei ole muuta kuin puheita.
Noin todellinen maailma menee.Kannattaa siirtyä Scanian rattiin. V 8 moottori niin on ajamisen iloa. Hyvä näkyvyys ja saa istua muuta liikennettä korkeammalla.
- mautoToyota
VW kulkee ja on mukava ajaa, Toyota on kurja ajaa, eikä kulje vaikka kuinka polkee. Riippuu mitä hakee.
- Tojorommaa
Kirjoittaja on ottanut hieman vapauksia kertoessaan Volkswagen hybridin kuluttavan 8l/100km. Tosielämän kulutuksia Golf GTE:llä vähintään 5000km:n matkalta löytyy linkistä:
https://www.spritmonitor.de/en/overview/50-Volkswagen/452-Golf.html?fueltype=6&vehicletype=1&constyear_s=2010&constyear_e=2018&minkm=5000&exactmodel=Golf GTE&powerunit=2
Tässä linkissä vastaavan Toyotan kulutuksia. Otos tosin on pieni, koska tuollainen tojo ei kelpaa vaateliaille saksalaisille:
https://www.spritmonitor.de/en/overview/49-Toyota/439-Prius.html?fueltype=6&vehicletype=1&constyear_s=2010&constyear_e=2018&exactmodel=Prius plugin hybrid&powerunit=2- Tyhjänhöpöttäjä
Tojofanin kommentin tunnistaa helposti siitä siinä on törkeästi vedätetty väite jolle ei tarjota mitään perusteluja tai lähdetietoa.
Kai tojosta joskus voisi jotain perusteltuakin hyvää kertoa. Ja perusteltu tieto tarkoittaa jotain sellaista missä linkki ei ala www.toyota.jotain.
- Ahd
Tässä autohullujen testitulokset Toyota Auris Hybrid ja muut perheautot https://autohullut.tv/jaksot/jakso-3/
- EivätVaanOle
Jep. Hampaaton hamppi nimeltä Grazy mike on varmasti todellinen asiantuntija vierellään ylipainoinen arttu harkki omilla mielipiteillään. Noinhan siellä swuuressa maailmassakin autoja testaillaan, ja verrataan. Noidenhan pitäisi tietämyksellään( ainakin omasta mielestänsä) olla jo vähintään kansainvälisissä autolehdissä legendoja!
- todella.huono.suoritus
EivätVaanOle kirjoitti:
Jep. Hampaaton hamppi nimeltä Grazy mike on varmasti todellinen asiantuntija vierellään ylipainoinen arttu harkki omilla mielipiteillään. Noinhan siellä swuuressa maailmassakin autoja testaillaan, ja verrataan. Noidenhan pitäisi tietämyksellään( ainakin omasta mielestänsä) olla jo vähintään kansainvälisissä autolehdissä legendoja!
Tyypillistä teropuhetta. Käydään kivittämään testaajia kun testitulos ei miellytä. Kyse ei todellakaan ollut näiden herrojen mielipiteistä tai asiantuntemuksesta vaan tojon täydellisestä mahalaskusta. Jokainen ohjelman katsonut näki miten Auris ei pysynyt tiellä samassa vauhdissa joka oli Golfille ja Octavialle helppo rasti. Se ei johtunut mitenkään kuskin hampaista.
Samoin jokainen näki että samat golf ja Ocu veivät vähemmän bensaa kuin Auris kuskatetessaan ylipainoista Arttua. Samat ylipainokilot olivat mukana kaikissa mittauksissa.
Kaikenkaikkiaan näen edelleisen kommentin olevan yhtä nolo suoritus kuin Auriksella oli vertailussa. Oikeesti. Eikö sulla ole mitään muuta kuin testaajan hampaat tai elopaino? Toisaalta ymmärrän kyllä sinun henkisen hampaattomuuden (Mike peukuttaa) koska tojo oli yhtäaikaa sekä törkeän hidas, ei pysynyt tiellä ja vei enemmän bensaa kuin TSI-autot.
- MeeToo
VW:lla on ollut sähkäauto jossain määrin muovalmistuksessa vuodesta 1976 eli 42 vuotta. http://karmakanix.com/knowledgebake/electric-cars/history-of-volkswagen-electric-cars/
- työnnätkö.ylämäet
"toyotan hybrid mallit menevät alta 3l/100km bensiininkulutuksella milloin tahansa ilman sähköavustusta"
Olisi kiva nähdä sitä faktaa.- aasialainenKusetus
Menee jos on pelkkää alamäkeä ja myötätuulta, eli ei mene oikeassa elämässä, vaan totuus on 6-7 litran välissä, keskikulutuksena.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.828023Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675466Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222465Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521153