Autolla Suomesta Kreikkaan

Jarmo42

Haaveena päästä kerran elämässä Kreikkaan ja Välimereen uimaan. Lennot ja hotellit maksaa kuitenkin sen verran paljon, ettei niihin ole varaa. Siksi ajattelin että voisi sinne ajella autolla minä ja 12v poikani. Edes kerran elämässä.

Autona meillä on 2004vm Toyota Hiace. Ajattelin että menisi laivalla yli Viroon, kun auton saa sinne aika edullisesti, eikä laivamatka maksa montaa kymppiä muutenkaan. Sitten siitä pikku hiljaa leirintäalueita tai pysäköintialueita etsien Latvian ja Liettuan läpi Puolaan. Puolasta edelleen Slovakiaan, siitä Unkari, Kroatia ja rantaviivaa pitkin Albanian läpi lopulta Kreikkaan. Kreikasta jos löytäisi siitä länsirannikolta jonkin leirintäalueen tms johon voisi asettua vaikka viikoksi. Toisaalta voisi autolla kierrellä Kreikkaa, ja vaihdella yöpymispaikkaa.

Mistään ihmiskeskittymistä en pidä, mieluummin luonnon rauhaa. Kalastusvehkeet, virvelit ja sellaiset ajattelimme ottaa mukaan. Luulisi että Kreikassa saa 12v poika kalastella ilman lupia? Retkikeitin toki varmuuden vuoksi mukaan, sekä säilykkeitä ja pussiruokaa ja näkkileipää. Toki paikallisilta huoltoasemilta varmaan löytää jotain suuhun pantavaa halvalla. Ravintolat ei ole meidän juttu, tykkäämme syödä omassa rauhassa, jossain luonnon helmassa. Vielä jos saisi virvelillä muutaman kalan, niin sehän olisi varsinaista plussaa.

Mutta varsin omavarainen matka siis suunnitelmissa. Hiaceen mahtuu kyllä säilykkeitä ja pussiruokaa, joten välttämättä ei tarvita ostoruokaa lainkaan. Niin ja vesikanistereita tietysti. Toki Kreikassa ilmeisesti pullovesi on halpaa, joten juomavettä ei välttämättä tarvisi ottaa kuin muutama kanisteri varalle. Ja peseytyminenkään ei luulisi olevan ongelma, pulahtaa vain mereen.

Haaveena tietysti löytää joku rantapusikko, jostain syrjästä missä ei muita ihmisiä, mihin voisi leiriytyä vaikka pariksi kolmeksikin päiväksi. Siinä sitten virvelöidä ja välillä uiskennella, sekä nukkua Hiacessa. Tietysti voisi ottaa vielä hiiligrillin mukaan, niin saisi paistettua kaloja, jos niitä saisi.

Näillä suunnitelmilla päästäisiin tekemään reissu lähes pelkillä bensarahoilla. Kun majoittuminen ja ruoka ei maksaisi käytännössä mitään. Toki voisi sitä jonain päivänä jossain huoltoasemalla käväistä syömässä lihapiirakka ja ranskalaiset, tai jotain tukevampaa. Hiaceenhan saa pakattua vaikka mitä mukaan, sehän on ihan omista ideoista kiinni. Miksei sinne voisi pienen matkatelkkarinkin ottaa mukaan. Kahvinkeitinhän mulla jo Hiacessa on valmiina, toimii tupakansytytin liittimellä. Ollaan Hiacella tehty monta useamman päivän reissua Lappiin sekä Ahvenanmaalle. Että siinä mielessä ollaan tottuneita Hiace-reissaajia.

Sitä vaan, että mitä muuta tuolla matkalla pitäisi ottaa huomioon? Passit tietysti tarttis hankkia. Ja ajokorttihan käy luultavasti EU:n sisällä joka paikassa?

Onkohan noilla rajoilla tulleja, kuitenkin EU maita kaikki? Arvaako sinne ottaa haulikon mukaan, siltä varalta että joutuu yöpyä jossain tienposkessa tai pusikossa? Lähinnä ei-toivottujen vieraiden hätistämiseksi.

9

923

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7865

      EU-maita pitkin pääset autolla Kreikkaan ajamalla Romanian ja Bulgarian kautta. Joko aikaa menee valtavasti, tai päivämatkat ovat valtavia. Pelkillä bensarahoilla saatte esim. Norwegianilla lennot Ateenaan ja takaisin (alle 200€ per nuppi). Ruoka maksaa Kreikan kaupoissa reilusti alle puolet Suomen hinnoista, näkkileipää ei taida saada.

    • Puhdastavettä

      Just joo, viihdyttävää luettavaa.

    • Vielä_vinkki

      Kannattaa varata rahaa mukaan sen verran, että saatte lentoliput takaisin Suomeen, jos ikivanha autonne tekee stopin, ja korjaaminen maksaisi niin paljon, ettei se kannata tai ole nopeasti edes tehtävissä.

    • Kunupi

      Sellainen satu. Hehheh.

      Ruoka ei kyllä ole puolta halvempaa kaupoissa kuin Suomessa, tietyt tuotteet jopa kalliimpia.

    • PidäKiinniHaaveista

      Jos hermo pitää ja kiirettä ei ole,onnistuu kyllä. Turvallisuus pitää ottaa HUOMIOON ja se haulikko varmaankin vitsi. Trolli tai ei, lauttamatka saksaan ja siitä sitten läpi euroopan. Hauskaa ja rikastareissua vaan,tapahtumia riittää varmaankin. Irwinkin kävi;autolla kanarian saarille....

    • Eva2

      Kylläpä sain hyvät naurut tuota aloitusta lukiessa. Huumorimielessä tuo varmasti oli kirjoitettukin.

      • automatkanihmeet

        Olipa tai ei huumoria, niin mitä ihmeellistä/erityistä sinänsä tuossa on? Haulikkoa tosin en suosittele mukaan.


      • KöntsäJirde

        Tsoukki tai ei, ni huomattavasti edullisempaa tosiaan lentää Kreetalle ja vuokrata siellä auto.


    • Kerrantehty

      Ajakaa Tandemilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1473
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1053
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      182
      693
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      681
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      595
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      536
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      63
      484
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      464
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      449
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      431
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      430
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      422
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      415
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      409
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. 19
      384
    19. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    20. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      380
    Aihe