Tarvittais abuu

Kusessaoon

Okei, juttu on näin että tajusin joskus vähän joulun jälkeen että mä saatan olla ihastunut yhteen meijän luokkalaisee. Oon siis 14v poika. Sit yhtäkkii olin ihan kuses siihe. Sit mä tajusin ku koulut loppu et mä ne nää sitä pariin kuukautee. Me snäpätään kuitenki päivittäi, mut ei puhuta mitää. En uskalla puhuu sil mitään koska en tiiä mitä sanon ja kuiteski mokaan koko jutun. Mitä teen?

5

241

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimi

      Kannattaa mennä puhumaan tai yrittää muilla tavoin näyttää hänelle, että olet kiinnstunut. esim: katso silmiin ja hymyile hänelle.

    • Ei sinun tarvitse tehdä yhtään mitään. Teinisuhteet kun ei kestä.

      • Harzzic

        Ei kestä ei.
        Mulla oli teininä sama tyttöystävä ollut yli 8 vuotta.
        Kaverilla kesti sama suhde vähän yli 5 vuotta.
        Jos oikee henkilö löytyy, niin se kyllä kestää. Teininä se nimen omaan kuuluukin kokeilla sitä ei ikinä tiedä, kuka on se oikee, ellei sitä kokeile. Tän takii teineillä on useita suhteita


      • Harzzic kirjoitti:

        Ei kestä ei.
        Mulla oli teininä sama tyttöystävä ollut yli 8 vuotta.
        Kaverilla kesti sama suhde vähän yli 5 vuotta.
        Jos oikee henkilö löytyy, niin se kyllä kestää. Teininä se nimen omaan kuuluukin kokeilla sitä ei ikinä tiedä, kuka on se oikee, ellei sitä kokeile. Tän takii teineillä on useita suhteita

        No onnittelut sinulle ja ystävällesi menestyksekkäistä suhteistanne. Se, että se on onnistunut teillä, ei kuitenkaan tarkoita sitä, että se onnistuisi välttämättä kovinkaan monella muulla.

        Oletko koskaan joutunut seuraamaan sivusta, minkäänlaista pahaa oloa ja stressiä parisuhteen tuomat paineet ja niiden epäonnistuminen tuo nuorille? Oletko koskaan ollut työsi puolesta tai vapaaehtoisena paikkailemassa niitä jälkiä? Jos et, niin suosittelen kokeilemaan. Sinulla saattaisi olla siellä oikeasti annettavaa. Se saattaisi myös avata silmiä sille, että nämä liian aikaisin aloitetut suhdeleikit aiheuttavat enemmän haittaa, kuin hyötyä.

        Aloittajan ikäluokan teini ei menetä elämässään yhtään mitään, vaikka hän lykkäisikin noita suhdekuvioita muutamalla vuodella. Ne kyllä ehtii aloittaa vähän myöhemminkin, vaikka armeijaiän jälkeenkin.

        Joo, YOLO ja muuta paskaa, mutta ei kenenkään elämä siitä pilalle mene, jos malttaa hoitaa ensin koulut pois alta ja keskittää teinielämänsä tukevan perustuksen rakentamiseen ja alkaa vasta sitten rakentaa parisuhdetta siihen päälle. Kyllä se "oikea" löytyy silloin vähän myöhemminkin ja jos se oikea "oikea" on sattunut löytymään jo varhaisteininä, niin se on kyllä jaksanut odottaa.

        Vai eikö kaikkihetimullenyt-sukupolvi jaksa odottaa?


    • Rohkeastivain

      Siis sä teet nyt sillee et laitat sille snäppii et "moi mitäs teette" ja ylös kirjoitat että "streaks". Tällee se saattaa vastata sulle ja siit syntyy keskustelu. Ton voi myös laittaa ilman tota streaks. Sit se on sulle vähä helpompaa ku se ajattelee et oot laittanu sen monelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2127
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1289
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      32
      1200
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1058
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      152
      926
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      866
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      747
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      746
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      716
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe