Vähä kaikkea

Masentunut

Moi. Oon 12v. tyttö ja purkaudun nyt tänne mun asioista.
Eli siis, mul on ollu kaiken laisii ongelmii. Esim. mul on/oli jonkun asteinen syömishäiriö tai jotai sellasta. Se alko noin vuos sitte. Näen itteni läskinä ja aloin laihduttaa. Söin jonkun 100-700 kcal per päivä. No sit ratkesin ja oon siitä asti aina vaan yrittäny laihduttaa, ahminut, luovuttanut ja yrittänyt olla normaali. Ja sama kierre alkaa aina vaan uudestaan ja uudestaa. Nyt oon pitkään pystyny syödä suht normaalisti, mut kohta tulee kymmenen päivän leiri, ja pystyn halutessani skippaamaan ruuat (tiiän koska olin viime vuonna siellä).
Sit myös yritän olla hyvä oppilas yms. Silti en koskaa muista/jaksa lukea kokeisiin ja saan yleensä jotai 8. Sillo alkaa ahistaa ja vihaan itteeni ku en oo harjotellu yms. Sitten vielä se kun kaikki ovat perheessäni hyviä koulussa. Sama muissakin asioissa. Esim. harrastan soittimen (en kerro minkä) soittoa. Sitä pitäisi harjoitella paljon ja on yks soittotunti viikossa. Sit pari päivää ennen sitä tajuan etten oo taaskaan harjotellu.
Ja sit jos teen jotai väärin ja esim. isä neuvoo alan melkein itkeä. Sit pidätän itkua, odotan kunnes isä on neuvonu ja meen jonneki vollottaa. Aina kun mulla menee jotain pieleen tuntuu kuin maailma romahtais. Ja kun oon just koonnut taas sen, se romahtaa uudestan.
Sit oon myös viillelly mut oon melkein päässy eroon siitä. En mitenkää syviä haavoja viiltäny mut semmosia pintanaarmuja.
Myös kaveri piirissä on ollu ongelmia. En enää kuulu enää kunnolla joukkoon. Ei oo mitää kiusaamista ei erityistä syrjimistäkää mut esim. jos jollai on joku salaisuus nii saattaa kertoo kaikille paitsi mulle. Tai esim leirikoulun huoneet meni nii et muut meni yhteen ja mä ja yks toinen tyyppi (hänkin samasta kaveriporukasta) yhteen. No se joka tuli mun kaa kysy miks hän joutuu aina mun kaa (aik usein ollaan parit esim jos on jotain paritöitä). Yhes vaiheessa hän sanotaan vaikka Siiri sano et kertoo opettajalle ettei haluu mun kaa samaan huoneeseen. No ei sit menny. Mun ja Siirin välit on oudot ku välillä se on ihana kaveri ja välillä se lyttää mut maahan. Joskus se on vaa tullu potkii ilman syytä,. Siirilläkin on kai jotai ongelmii ainakin sen perheen kaa. Sit se kiukuttelee esim koulussa ku sil on paha olla. Mut meiän opettaja on nyt huolissaa siitä ja kysy silt haluuks se jutella kuraattorille. Siiri vaan tuli meijän muitten luo ja nauro sitä.
Siiriikin kyl vähän syrjitään meidän kaveri porukast. Suurimmaks osaks ku se kiukuttelee yms. Sit se on potkinu niit muitakin ja ne on heti menny kantelee. Siiri tuli tähän kouluun siis kakkosella. Kerran yks sano sille et ois parempi ettei se ois koskaan ees muuttanu tänne. En kyl tiiä miks mut mulle tuli kamala olo siit ja menin sen takii itkee vessaa. Siiri vaan nauro sille mut must tuntuu et sil oli paha olla. Onneks muut kohtelee Siirii nykyään jo paremmi.
Mut täs oli ny tämmönen pitkä vuodatus toivottavasti joku jaksaa lukea.

6

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masentunut

      Nii ja sori kirjoitusvirheistä😓

    • Machofantastico

      Tsemppiä👍

    • Jepjepjee

      Monesti tyttöjä rupeaa huolettamaan oma painon kehitys juuri 12 vuotiaina, koska siinä iässä tullaan murrosikään joka on kaikinpuolin herkkää aikaa. Kannattaa muistaa että jos terkkari on sanonut sinun olevan normaalipainoinen, niin sinulla ei ole mitään syytä aloittaa laihduttamista tällöin. Oikeasti tuollainen 700kcal/päivä ruokavalio voi tehdä paljon hallaa sinulle kun olet kuitenkin iässä jossa kehitys ja kasvu on suurta. Yleisesti tytöt kantaa aivan liian paljon huolta siitä ovatko tarpeeksi laihoja/hoikkia/tms., sillä loppujen lopuksi ihmisen tekee kauniiksi se että osaa olla tyytyväinen omaan vartaloonsa.

      Kaverisuhteet osaa välistä olla vaikeita, eikä siihen oikein ulkopuolisena osaa sanoa mikä olisi oikea ratkaisu. Yleisesti kuitenkin on monesti paljon helpompaa olla kaikkien kaveri, kuin vaan yhden bestis. Vaikka tytöille se tuntuukin monesti vaikealta. Tälle "Siirille" kannattaisi kyllä tehdä selväksi se ettei sillä ole mitään oikeutta tulla potkiin sua tai ketään muutakaan.

      Mitä tulee noihin tunnevaihteluihin niin mä kyllä sanoisin että niihin kannattaa varmasti harkita avun hakemista. Puhua vanhemmille sun tunteista ja pyytää apua tai sitten rohkeasti mennä syksyllä kuraattorille. Viiltely on itsessään aika dramaattinen tapa osoittaa tarvitsevansa huomiota ja apua. Sitä tapaa ei kannata päästää kehittymään yhtään pitemmälle. Oikeesti, jos koet olosi surulliseksi niin hae ajoissa apua. Mun mielestä sulla kuitenkin kuulostaisi kaikki olevan pääpiirteittäin hyvin elämässä niin älä pilaa sitä viiltelemällä.

    • Kauha-Guru_

      Tollaset huorat sais tappaa omasta mielestä.

      • hölmö.mielipide

        Taidat olla sen Siirin potkijakaveri.


      • KukaSiirinPotkijaKaveri
        hölmö.mielipide kirjoitti:

        Taidat olla sen Siirin potkijakaveri.

        Kuka!?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1727
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe