Jos puu kasvaa nopeasti, sen vuosirenkaat on leveitä, mutta puu on silloin kevyttä höttöä. Onko sellaisesta puusta sahattu lauta mukamas hyvää rakennuspuuta?
Tämä ihmetyttää
10
387
Vastaukset
- ilmanMoraalia
niistä tehdään ikkunoitakin...
- Karvamies
No nih, tämähän se on "jopparimiehen"- havainto. Jos tarkoitat ikkunoita niin ne on lasia mahdollisesti teknisistäsyistä muovilla vahvistettuja. Ikkunanpokat ovat ainakin esi-isät valmistaneet tiheäsyisestä puusta, jotta kestäisivät isältä pojanpojalle. Ei tarvitse muuta tehdä kuin välillä ( parin sukupolven) hiukkasen putsailee ja kittailee. Mutta eheiii, nykyään pitää olla kaikenmaailman alumiinipokia kun kerran "jopparismies" käskee.
Suomen metsäteollisuus on viritetty palvelemaan vain ja ainoastaan sellutehtaiden tarpeita.
Eli sitä saa, mitä tilaa.- ennenPuuValittiin
puut tarpeen mukaan,
nyt puu on vain puuta,
ei ole ahneudella rajaa... - Karvamies
Just näin. Tätä sanotaan prosessiteollisuudeksi. Kaikenmaailman "koijarimaakarit" saavat palkkansa siitä kun pitävät tämän prosessin käynnissä, koska muutoin prosessi pysähtyisi ja kulut nousisivat haipakkaasti peräti 7 %.
Tämä planeettamme on tuhontiellä.
- köyhäweronmaksajaeläk
Mietin, että millä kasvatus tiheydellä tuota höttöä syntyy? Luin jostain, että sopivasti , hieman, tiheä taimikko kasvaa nopeasti, kun puut "kilpailevat" Liian tiheässä puut kärsivät, mutta vuosirenkaat on tiheitä, kun kasvu on hidasta valon ja y.m. puutteen takia. Harvassa taimikossa ksvu olisi ehkä muuten sopivaa, mutta oksaa lykkää liikaa. Ettämitenkä?
- kepsis
emmää oo huomannu että hyvin kasvanut puu olisi sen kevyempää kuin muukaan puu.päinvastoin
- ohansevarma
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
- W222
ohansevarma kirjoitti:
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
Montako venettä olet tehnyt? Nimittäin parhaat veneet tulee nopeakasvuisesta haapapuusta, kuusesta tai männystä. Ja jos oikein tehdään, ei puuvene vuoda. Jos tiukkasyisestä puusta on tehty vene ihan "ryssäksi" vuotaa sekin.
Tuossa hyvä kirja, jonka ohjeilla onnistut tekemään kunnollisen puuveneen. https://aijaa.com/1EEyiS
- SitäSaaMistäMaksaa
Puuntuottajan näkökulma on tietysti saada puu myytyä puusta kohtuullinen hinta. Jos tiheäsyisistä, hitaasti kasvaneista mäntypuista, saa selvästi paremman hinnan kuin nopeakasvuisesta, niin sitä tulee tarjolle.
Hyvä kuitenkin muistaa, että puunkierto on useita kymmeniä vuosia minimissäänkin ja hitaasti kasvaneiden osalta puhutaan jo yli satavuotiaista. Lupaus maksaa tuo ’selvästi’ parempi hinta pitää siten kantaa sadan vuoden päähän ja jokainen ymmärtää mitä epävarmuustekijöitä tuohon liittyy. Näin ollen puuntuottajien syyllistäminen tässä on melkoisen naurettavaa. Heillehän kyse on elinkeinosta ja toimeentulosta.
Toinen juttu on sitten nämä erityyppiset harrastelijat ja ’ikihonkien ihailijat’ ja katselijat, joiden toimeentulo ei tule metsästä. He voivat varmasti omalta osaltaan hoitaa tuota kysyntää, jos kantti kestää alkaa myymään ikihonkiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82708Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1632620- 1842471
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121994Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181965Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541818Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691538Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?681109Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http101103Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta63960