Jos puu kasvaa nopeasti, sen vuosirenkaat on leveitä, mutta puu on silloin kevyttä höttöä. Onko sellaisesta puusta sahattu lauta mukamas hyvää rakennuspuuta?
Tämä ihmetyttää
10
325
Vastaukset
- ilmanMoraalia
niistä tehdään ikkunoitakin...
- Karvamies
No nih, tämähän se on "jopparimiehen"- havainto. Jos tarkoitat ikkunoita niin ne on lasia mahdollisesti teknisistäsyistä muovilla vahvistettuja. Ikkunanpokat ovat ainakin esi-isät valmistaneet tiheäsyisestä puusta, jotta kestäisivät isältä pojanpojalle. Ei tarvitse muuta tehdä kuin välillä ( parin sukupolven) hiukkasen putsailee ja kittailee. Mutta eheiii, nykyään pitää olla kaikenmaailman alumiinipokia kun kerran "jopparismies" käskee.
Suomen metsäteollisuus on viritetty palvelemaan vain ja ainoastaan sellutehtaiden tarpeita.
Eli sitä saa, mitä tilaa.- ennenPuuValittiin
puut tarpeen mukaan,
nyt puu on vain puuta,
ei ole ahneudella rajaa... - Karvamies
Just näin. Tätä sanotaan prosessiteollisuudeksi. Kaikenmaailman "koijarimaakarit" saavat palkkansa siitä kun pitävät tämän prosessin käynnissä, koska muutoin prosessi pysähtyisi ja kulut nousisivat haipakkaasti peräti 7 %.
Tämä planeettamme on tuhontiellä.
- köyhäweronmaksajaeläk
Mietin, että millä kasvatus tiheydellä tuota höttöä syntyy? Luin jostain, että sopivasti , hieman, tiheä taimikko kasvaa nopeasti, kun puut "kilpailevat" Liian tiheässä puut kärsivät, mutta vuosirenkaat on tiheitä, kun kasvu on hidasta valon ja y.m. puutteen takia. Harvassa taimikossa ksvu olisi ehkä muuten sopivaa, mutta oksaa lykkää liikaa. Ettämitenkä?
- kepsis
emmää oo huomannu että hyvin kasvanut puu olisi sen kevyempää kuin muukaan puu.päinvastoin
- ohansevarma
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
- W222
ohansevarma kirjoitti:
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
Montako venettä olet tehnyt? Nimittäin parhaat veneet tulee nopeakasvuisesta haapapuusta, kuusesta tai männystä. Ja jos oikein tehdään, ei puuvene vuoda. Jos tiukkasyisestä puusta on tehty vene ihan "ryssäksi" vuotaa sekin.
Tuossa hyvä kirja, jonka ohjeilla onnistut tekemään kunnollisen puuveneen. https://aijaa.com/1EEyiS
- SitäSaaMistäMaksaa
Puuntuottajan näkökulma on tietysti saada puu myytyä puusta kohtuullinen hinta. Jos tiheäsyisistä, hitaasti kasvaneista mäntypuista, saa selvästi paremman hinnan kuin nopeakasvuisesta, niin sitä tulee tarjolle.
Hyvä kuitenkin muistaa, että puunkierto on useita kymmeniä vuosia minimissäänkin ja hitaasti kasvaneiden osalta puhutaan jo yli satavuotiaista. Lupaus maksaa tuo ’selvästi’ parempi hinta pitää siten kantaa sadan vuoden päähän ja jokainen ymmärtää mitä epävarmuustekijöitä tuohon liittyy. Näin ollen puuntuottajien syyllistäminen tässä on melkoisen naurettavaa. Heillehän kyse on elinkeinosta ja toimeentulosta.
Toinen juttu on sitten nämä erityyppiset harrastelijat ja ’ikihonkien ihailijat’ ja katselijat, joiden toimeentulo ei tule metsästä. He voivat varmasti omalta osaltaan hoitaa tuota kysyntää, jos kantti kestää alkaa myymään ikihonkiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa514730Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543534Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2703352Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2862597Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot362473En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431799Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun351738Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2571719Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm221376- 1201155