Jos puu kasvaa nopeasti, sen vuosirenkaat on leveitä, mutta puu on silloin kevyttä höttöä. Onko sellaisesta puusta sahattu lauta mukamas hyvää rakennuspuuta?
Tämä ihmetyttää
10
370
Vastaukset
- ilmanMoraalia
niistä tehdään ikkunoitakin...
- Karvamies
No nih, tämähän se on "jopparimiehen"- havainto. Jos tarkoitat ikkunoita niin ne on lasia mahdollisesti teknisistäsyistä muovilla vahvistettuja. Ikkunanpokat ovat ainakin esi-isät valmistaneet tiheäsyisestä puusta, jotta kestäisivät isältä pojanpojalle. Ei tarvitse muuta tehdä kuin välillä ( parin sukupolven) hiukkasen putsailee ja kittailee. Mutta eheiii, nykyään pitää olla kaikenmaailman alumiinipokia kun kerran "jopparismies" käskee.
Suomen metsäteollisuus on viritetty palvelemaan vain ja ainoastaan sellutehtaiden tarpeita.
Eli sitä saa, mitä tilaa.- ennenPuuValittiin
puut tarpeen mukaan,
nyt puu on vain puuta,
ei ole ahneudella rajaa... - Karvamies
Just näin. Tätä sanotaan prosessiteollisuudeksi. Kaikenmaailman "koijarimaakarit" saavat palkkansa siitä kun pitävät tämän prosessin käynnissä, koska muutoin prosessi pysähtyisi ja kulut nousisivat haipakkaasti peräti 7 %.
Tämä planeettamme on tuhontiellä.
- köyhäweronmaksajaeläk
Mietin, että millä kasvatus tiheydellä tuota höttöä syntyy? Luin jostain, että sopivasti , hieman, tiheä taimikko kasvaa nopeasti, kun puut "kilpailevat" Liian tiheässä puut kärsivät, mutta vuosirenkaat on tiheitä, kun kasvu on hidasta valon ja y.m. puutteen takia. Harvassa taimikossa ksvu olisi ehkä muuten sopivaa, mutta oksaa lykkää liikaa. Ettämitenkä?
- kepsis
emmää oo huomannu että hyvin kasvanut puu olisi sen kevyempää kuin muukaan puu.päinvastoin
- ohansevarma
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
- W222
ohansevarma kirjoitti:
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
Montako venettä olet tehnyt? Nimittäin parhaat veneet tulee nopeakasvuisesta haapapuusta, kuusesta tai männystä. Ja jos oikein tehdään, ei puuvene vuoda. Jos tiukkasyisestä puusta on tehty vene ihan "ryssäksi" vuotaa sekin.
Tuossa hyvä kirja, jonka ohjeilla onnistut tekemään kunnollisen puuveneen. https://aijaa.com/1EEyiS
- SitäSaaMistäMaksaa
Puuntuottajan näkökulma on tietysti saada puu myytyä puusta kohtuullinen hinta. Jos tiheäsyisistä, hitaasti kasvaneista mäntypuista, saa selvästi paremman hinnan kuin nopeakasvuisesta, niin sitä tulee tarjolle.
Hyvä kuitenkin muistaa, että puunkierto on useita kymmeniä vuosia minimissäänkin ja hitaasti kasvaneiden osalta puhutaan jo yli satavuotiaista. Lupaus maksaa tuo ’selvästi’ parempi hinta pitää siten kantaa sadan vuoden päähän ja jokainen ymmärtää mitä epävarmuustekijöitä tuohon liittyy. Näin ollen puuntuottajien syyllistäminen tässä on melkoisen naurettavaa. Heillehän kyse on elinkeinosta ja toimeentulosta.
Toinen juttu on sitten nämä erityyppiset harrastelijat ja ’ikihonkien ihailijat’ ja katselijat, joiden toimeentulo ei tule metsästä. He voivat varmasti omalta osaltaan hoitaa tuota kysyntää, jos kantti kestää alkaa myymään ikihonkiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1412526Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy202226Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1822050Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82471540Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1321315Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861184Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021128- 84927
Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har17892Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j69884