Jos puu kasvaa nopeasti, sen vuosirenkaat on leveitä, mutta puu on silloin kevyttä höttöä. Onko sellaisesta puusta sahattu lauta mukamas hyvää rakennuspuuta?
Tämä ihmetyttää
10
335
Vastaukset
- ilmanMoraalia
niistä tehdään ikkunoitakin...
- Karvamies
No nih, tämähän se on "jopparimiehen"- havainto. Jos tarkoitat ikkunoita niin ne on lasia mahdollisesti teknisistäsyistä muovilla vahvistettuja. Ikkunanpokat ovat ainakin esi-isät valmistaneet tiheäsyisestä puusta, jotta kestäisivät isältä pojanpojalle. Ei tarvitse muuta tehdä kuin välillä ( parin sukupolven) hiukkasen putsailee ja kittailee. Mutta eheiii, nykyään pitää olla kaikenmaailman alumiinipokia kun kerran "jopparismies" käskee.
Suomen metsäteollisuus on viritetty palvelemaan vain ja ainoastaan sellutehtaiden tarpeita.
Eli sitä saa, mitä tilaa.- ennenPuuValittiin
puut tarpeen mukaan,
nyt puu on vain puuta,
ei ole ahneudella rajaa... - Karvamies
Just näin. Tätä sanotaan prosessiteollisuudeksi. Kaikenmaailman "koijarimaakarit" saavat palkkansa siitä kun pitävät tämän prosessin käynnissä, koska muutoin prosessi pysähtyisi ja kulut nousisivat haipakkaasti peräti 7 %.
Tämä planeettamme on tuhontiellä.
- köyhäweronmaksajaeläk
Mietin, että millä kasvatus tiheydellä tuota höttöä syntyy? Luin jostain, että sopivasti , hieman, tiheä taimikko kasvaa nopeasti, kun puut "kilpailevat" Liian tiheässä puut kärsivät, mutta vuosirenkaat on tiheitä, kun kasvu on hidasta valon ja y.m. puutteen takia. Harvassa taimikossa ksvu olisi ehkä muuten sopivaa, mutta oksaa lykkää liikaa. Ettämitenkä?
- kepsis
emmää oo huomannu että hyvin kasvanut puu olisi sen kevyempää kuin muukaan puu.päinvastoin
- ohansevarma
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
- W222
ohansevarma kirjoitti:
Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.
Montako venettä olet tehnyt? Nimittäin parhaat veneet tulee nopeakasvuisesta haapapuusta, kuusesta tai männystä. Ja jos oikein tehdään, ei puuvene vuoda. Jos tiukkasyisestä puusta on tehty vene ihan "ryssäksi" vuotaa sekin.
Tuossa hyvä kirja, jonka ohjeilla onnistut tekemään kunnollisen puuveneen. https://aijaa.com/1EEyiS
- SitäSaaMistäMaksaa
Puuntuottajan näkökulma on tietysti saada puu myytyä puusta kohtuullinen hinta. Jos tiheäsyisistä, hitaasti kasvaneista mäntypuista, saa selvästi paremman hinnan kuin nopeakasvuisesta, niin sitä tulee tarjolle.
Hyvä kuitenkin muistaa, että puunkierto on useita kymmeniä vuosia minimissäänkin ja hitaasti kasvaneiden osalta puhutaan jo yli satavuotiaista. Lupaus maksaa tuo ’selvästi’ parempi hinta pitää siten kantaa sadan vuoden päähän ja jokainen ymmärtää mitä epävarmuustekijöitä tuohon liittyy. Näin ollen puuntuottajien syyllistäminen tässä on melkoisen naurettavaa. Heillehän kyse on elinkeinosta ja toimeentulosta.
Toinen juttu on sitten nämä erityyppiset harrastelijat ja ’ikihonkien ihailijat’ ja katselijat, joiden toimeentulo ei tule metsästä. He voivat varmasti omalta osaltaan hoitaa tuota kysyntää, jos kantti kestää alkaa myymään ikihonkiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens302899Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1172672- 1782532
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1862233Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1251710Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581149- 85919
- 45807
Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll155796Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15772