Tämä ihmetyttää

kaksipiippuinenjuttu

Jos puu kasvaa nopeasti, sen vuosirenkaat on leveitä, mutta puu on silloin kevyttä höttöä. Onko sellaisesta puusta sahattu lauta mukamas hyvää rakennuspuuta?

10

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmanMoraalia

      niistä tehdään ikkunoitakin...

      • Karvamies

        No nih, tämähän se on "jopparimiehen"- havainto. Jos tarkoitat ikkunoita niin ne on lasia mahdollisesti teknisistäsyistä muovilla vahvistettuja. Ikkunanpokat ovat ainakin esi-isät valmistaneet tiheäsyisestä puusta, jotta kestäisivät isältä pojanpojalle. Ei tarvitse muuta tehdä kuin välillä ( parin sukupolven) hiukkasen putsailee ja kittailee. Mutta eheiii, nykyään pitää olla kaikenmaailman alumiinipokia kun kerran "jopparismies" käskee.


    • Suomen metsäteollisuus on viritetty palvelemaan vain ja ainoastaan sellutehtaiden tarpeita.

      Eli sitä saa, mitä tilaa.

      • ennenPuuValittiin

        puut tarpeen mukaan,
        nyt puu on vain puuta,
        ei ole ahneudella rajaa...


      • Karvamies

        Just näin. Tätä sanotaan prosessiteollisuudeksi. Kaikenmaailman "koijarimaakarit" saavat palkkansa siitä kun pitävät tämän prosessin käynnissä, koska muutoin prosessi pysähtyisi ja kulut nousisivat haipakkaasti peräti 7 %.

        Tämä planeettamme on tuhontiellä.


    • köyhäweronmaksajaeläk

      Mietin, että millä kasvatus tiheydellä tuota höttöä syntyy? Luin jostain, että sopivasti , hieman, tiheä taimikko kasvaa nopeasti, kun puut "kilpailevat" Liian tiheässä puut kärsivät, mutta vuosirenkaat on tiheitä, kun kasvu on hidasta valon ja y.m. puutteen takia. Harvassa taimikossa ksvu olisi ehkä muuten sopivaa, mutta oksaa lykkää liikaa. Ettämitenkä?

    • kepsis

      emmää oo huomannu että hyvin kasvanut puu olisi sen kevyempää kuin muukaan puu.päinvastoin

      • ohansevarma

        Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.


      • W222
        ohansevarma kirjoitti:

        Veneen tekoonkin otetaan puut tiheäsyisestä puusta. Pitää paremmin vettä, koska on tiiviimpää ja siten painavampaa kuin nopeasti kasvanut puu.

        Montako venettä olet tehnyt? Nimittäin parhaat veneet tulee nopeakasvuisesta haapapuusta, kuusesta tai männystä. Ja jos oikein tehdään, ei puuvene vuoda. Jos tiukkasyisestä puusta on tehty vene ihan "ryssäksi" vuotaa sekin.
        Tuossa hyvä kirja, jonka ohjeilla onnistut tekemään kunnollisen puuveneen. https://aijaa.com/1EEyiS


    • SitäSaaMistäMaksaa

      Puuntuottajan näkökulma on tietysti saada puu myytyä puusta kohtuullinen hinta. Jos tiheäsyisistä, hitaasti kasvaneista mäntypuista, saa selvästi paremman hinnan kuin nopeakasvuisesta, niin sitä tulee tarjolle.
      Hyvä kuitenkin muistaa, että puunkierto on useita kymmeniä vuosia minimissäänkin ja hitaasti kasvaneiden osalta puhutaan jo yli satavuotiaista. Lupaus maksaa tuo ’selvästi’ parempi hinta pitää siten kantaa sadan vuoden päähän ja jokainen ymmärtää mitä epävarmuustekijöitä tuohon liittyy. Näin ollen puuntuottajien syyllistäminen tässä on melkoisen naurettavaa. Heillehän kyse on elinkeinosta ja toimeentulosta.

      Toinen juttu on sitten nämä erityyppiset harrastelijat ja ’ikihonkien ihailijat’ ja katselijat, joiden toimeentulo ei tule metsästä. He voivat varmasti omalta osaltaan hoitaa tuota kysyntää, jos kantti kestää alkaa myymään ikihonkiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe