Hiivatulehdus

15vJätkä

Moi oisin semmosta kyselly et te miehet kenellä on ollu hiivatulehdus alapäässänne nii mitä lääkettä käytitte sen hoitoon? Mikä oli tehokas? Kyselee 15v alku joka epäilee hiivatulehdusta. JA NIITÄ ASIALLISIA VASTAUKSIA KIITOS!

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiivako

      Tästähän oli keskustelu jokin aika sitten ja jotkut ovat ovat kärsineet siitä kuukausia, minulle tuli tulehdus vissiin yleisesestä saunasta .Joku ei vissiin uskonu yhtä kommentoijaa joka sanoi että tulehdus lähti kun nukkuu alasti .Mimä olen pitänyt alapään karvattomana n.10vuotta .Eilen ajajelin karvat puolen vuoden tauon jälkeen ja kävi pekule kipeesti ja syykin selvisi, mulukussa oli n.sentin mittainen haava ja kiveksiä poltteli ja jotakin eritettä oli tullut ja parin viikon ajan mihin en kiinnitänyt huomiota kun se oli niin vähähäistä.Karvat ajeltuani haava meni umpeen vuorokaudessa ja eritys loppui kun karvat ei enää hautoneet paikkoja.

    • aikanaan_tartuttanut

      Ensimmäinen hiivatulehdus pitää todeta lääkärissä. Sama pätee mieheen. Aika usein tartunta saadaan seksin aikana naiselta. Sama hoito käy, kuin naisella, eli kerta-annos suun kautta syötävää hiivalääkettä (apteekista).

      Mutta nyt menet lääkäriin kahdesta syystä. Ensinnäkin jos saa hiivatulehduksia, voi olla jokin yleistilaa heikentävä sairaus kuten piilevä diabetes. Toisaalta oire voi olla ihan muuta kuin hiivaa.

      Haavauma ei oikein kuulosta hiivatulehdukselta. Naisella hiiva voi aiheuttaa lukuisia pienen pieniä haavaumia limakalvoille. Lähinnä kutisee ja naisella on valkovuotoa. Haavauma on myös kupan oire, joten nimim. "hiivako", käy kuitenkin lääkärissä.

      Toki sieniin voi auttaa auringon valo, jotkut ovat hoitaneet sillä tavoin jalka- tai kynsisienensä. Genitaalien kohdalla voi toimia huonosti. Monet taudit paranevat kyllä omia aikojaan, mutta genitaalioireiden kohdalla menisin lääkäriin. Se kun voi olla sellaista, mikä tarttuu myös eteenpäin toisiin.

    • Jappe52

      Dactacort on auttanut vuosien varrella aina, kun jalkaan, genitaalialueelle tai muualle on tullut hiivaa. Kortisonipitoista lääkettä ei saa käyttää pitkään, lääkäri taisi sanoa silloin kauan sitten että kaksi viikkoa. Dactacortista on myös kortisoniton versio, en muista sen nimeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe