Terve, täällä kirjoittelee Joensuulainen 15v poika.
Oon jo pari vuotta harrastanut airsoftia ja on hyvät peruskamat, mut nyt etsin vinkkejä hiukan parempaan settiin. Suojavarusteet on kunnossa joten niitä on turha ehdotella.
Omistan tällä hetkellä muutaman aseen:
Cybergun tuaurus PT pistoolin ja jonkun m4 rynnäkkökiväärin.
Nyt kaipaisin vähän paremman aseen muutamasta eri kategoriasta:
Kone/rynnäkkökivääri
Haulikko (mieluusti pumpputoiminen)
Tarkkuuskivääri
Konepistooli
Revolveri( koska ne on hauskoja🙂)
Ja en siis ole ostamassa jokaista noista aseista, kaipaan vaan vinkkejä ja loput mietin kyllä itse. Olisi kiva jos kaikki ehdotetuista aseista pysyisivät 50-150€ rajoissa, vähempi on huono ja kalliimpaan ei ole varaa.
-Lintukarhu-
Hyvää asesettiä kaipailisin
2
183
Vastaukset
- Arsft-ohj
Hei lintukarhu!
Olen eräs Joensuun seudun airsoft ohjaaja, ja mietin kiinnostaisiko sinua liittyä seuraamme Liksenvaaran pelialueen pelihin. Seuraava pelimme järjestetään 17. 7 klo.12-16. Pelipaikan osoite on liksenvaarantie 46. Tervetuloa mukaan!
Mitä asemietteisiisi tulee, nykyiset aseesi ovat aivan pelikelpoiset, mutta koska asiasta huomautit, ei siitä.sen enempää.
Rynnäkkökivääreistä voin suositella Cybergun ak47, se on toki n.400€, mutta on hintansa väärti ja muissa asevalinnoissa voikin säästää. Proairsoft myy juuri tuollaisia 399.00€.
Hyvä haulikko olisi ASG Franci SAS katkaistu kaksitoiminen haulikko, eli se toimii niin puoliautomaattisena kuin pumppuhaulikkona. Hinta on vähän päälle 70€ proairsoftissa. Itsekin käytän tätä.
Asg urban sniper on hyvä jousitoiminen tarkkuuskivääri. Siihen saa liitettyä kiikaritähtäimiä ja on muutenkin vertaansa vailla, etenkin hintansa puoleata joka on vain tasan 150€, joka on tarkkuuskivääreille aika vähän.
Jonkun micro Uzin voi saada kahdellakympillä, mutta suosittelemani Marui uzi smg konepistooli on tosin jousitoiminen, mutta kattaa hyvin 50€ hintalapun joka on siihen laitettu.
Hyviä revolvereita on maailma täynnä, mutta jos haluaa kunnon asetta täytyy katsoa jousitoimisiin pyssyihin. Asg Dan Wesson 6 CO2 revolveri on säästövalinta, vain n.120€ mutta jos haluaa siihen panostaa on oikea valinta Umarez cold peacemaker. Se maksaa 179 euroa mutta on jo paljon parempi.
Yhteensä siis noin 740€ olisi koko setti, mutta ainakaan konepistooli ei ole välttämätön ja revolverion lähinnä näyttävä. Pistooli ajaa saman asian.
Toivottavasti liityt seuraamme pelihin, nähdään ehkä siellä.
Terv. Arsft-ohj. - softaaja
Jos rynkkyä etsii luotettavin valinta on AK tai joku muu ase v3 rataslaatikolla
Haulikoista en tiedä (ei kokemusta )
VSR-10/BAR-10 jos tarkka-ammunta kiinnostaa 150€ tarkkuuskiväärit ovat hyviä pohjia virityksille ja erityisesti VSR:än kohadalla tämä on helppoa koska jokainen osa on vaihdettavissa (kun tietää mistä hakea) toisin kuin nämä urban sniperit jne
Konepistooleista ei nyt tule mieleen mitään erityistä
ASG valmistmat revolverit ovat hyvä valinta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3092743Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä532583- 1211710
- 1181400
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301265PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441211- 741079
- 691070
- 701010