Hyvää asesettiä kaipailisin

Lintukarhu

Terve, täällä kirjoittelee Joensuulainen 15v poika.
Oon jo pari vuotta harrastanut airsoftia ja on hyvät peruskamat, mut nyt etsin vinkkejä hiukan parempaan settiin. Suojavarusteet on kunnossa joten niitä on turha ehdotella.
Omistan tällä hetkellä muutaman aseen:
Cybergun tuaurus PT pistoolin ja jonkun m4 rynnäkkökiväärin.

Nyt kaipaisin vähän paremman aseen muutamasta eri kategoriasta:

Kone/rynnäkkökivääri

Haulikko (mieluusti pumpputoiminen)

Tarkkuuskivääri

Konepistooli

Revolveri( koska ne on hauskoja🙂)

Ja en siis ole ostamassa jokaista noista aseista, kaipaan vaan vinkkejä ja loput mietin kyllä itse. Olisi kiva jos kaikki ehdotetuista aseista pysyisivät 50-150€ rajoissa, vähempi on huono ja kalliimpaan ei ole varaa.


-Lintukarhu-

2

277

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arsft-ohj

      Hei lintukarhu!
      Olen eräs Joensuun seudun airsoft ohjaaja, ja mietin kiinnostaisiko sinua liittyä seuraamme Liksenvaaran pelialueen pelihin. Seuraava pelimme järjestetään 17. 7 klo.12-16. Pelipaikan osoite on liksenvaarantie 46. Tervetuloa mukaan!

      Mitä asemietteisiisi tulee, nykyiset aseesi ovat aivan pelikelpoiset, mutta koska asiasta huomautit, ei siitä.sen enempää.

      Rynnäkkökivääreistä voin suositella Cybergun ak47, se on toki n.400€, mutta on hintansa väärti ja muissa asevalinnoissa voikin säästää. Proairsoft myy juuri tuollaisia 399.00€.
      Hyvä haulikko olisi ASG Franci SAS katkaistu kaksitoiminen haulikko, eli se toimii niin puoliautomaattisena kuin pumppuhaulikkona. Hinta on vähän päälle 70€ proairsoftissa. Itsekin käytän tätä.

      Asg urban sniper on hyvä jousitoiminen tarkkuuskivääri. Siihen saa liitettyä kiikaritähtäimiä ja on muutenkin vertaansa vailla, etenkin hintansa puoleata joka on vain tasan 150€, joka on tarkkuuskivääreille aika vähän.


      Jonkun micro Uzin voi saada kahdellakympillä, mutta suosittelemani Marui uzi smg konepistooli on tosin jousitoiminen, mutta kattaa hyvin 50€ hintalapun joka on siihen laitettu.


      Hyviä revolvereita on maailma täynnä, mutta jos haluaa kunnon asetta täytyy katsoa jousitoimisiin pyssyihin. Asg Dan Wesson 6 CO2 revolveri on säästövalinta, vain n.120€ mutta jos haluaa siihen panostaa on oikea valinta Umarez cold peacemaker. Se maksaa 179 euroa mutta on jo paljon parempi.

      Yhteensä siis noin 740€ olisi koko setti, mutta ainakaan konepistooli ei ole välttämätön ja revolverion lähinnä näyttävä. Pistooli ajaa saman asian.

      Toivottavasti liityt seuraamme pelihin, nähdään ehkä siellä.

      Terv. Arsft-ohj.

    • softaaja

      Jos rynkkyä etsii luotettavin valinta on AK tai joku muu ase v3 rataslaatikolla

      Haulikoista en tiedä (ei kokemusta )

      VSR-10/BAR-10 jos tarkka-ammunta kiinnostaa 150€ tarkkuuskiväärit ovat hyviä pohjia virityksille ja erityisesti VSR:än kohadalla tämä on helppoa koska jokainen osa on vaihdettavissa (kun tietää mistä hakea) toisin kuin nämä urban sniperit jne

      Konepistooleista ei nyt tule mieleen mitään erityistä

      ASG valmistmat revolverit ovat hyvä valinta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe