Olen tänä vuonna 15-vuotta täyttävä poika ja vähän mietityttää kun tuntuu että murrosikä ei oo edennyt kunnolla. Pituuskasvu on ihan ok, karvoja on alapäässä, mutta penis ei oo kasvanu oikeestaan yhtään. Aataminomenaa ei ole, kainalokarvoja ei, äänenmurrosta ei ole myöskään (paitsi jos lasketaan n. kerran päivässä tulevat pienet äänenkorotukset joita tulee varsinkin jos puhuu kovempaan ääneen.) ja ei viiksiä eikä partaa. Alapäähän ensimmäiset karvat tuli joskus 12- tai 13-vuotiaana, ja ihmettelen että onko ihan normaalia kun näin hitaasti tämä murrosikä etenee. Tässä vähän mietin että kuitenkin kun ysiluokka alkaa ja on jo vähän noloo kun tää hidas kehittyminen alkaa jo näkyy ulospäin. En oo terveydenhoitajalta oikeen viittiny kysyy asiasta ja enkä isältäkään juurikaan, mutta jotain sellasta oon kuullu että sillä alko murrosikä aika myöhään. Voiko joku neuvoa. Asiallisia kommentteja kiitos.
Murrosiän eteneminen
8
684
Vastaukset
Ja vielä sen verran että olen siis täysin normaalipainoinen, en tosin tiedä liittykö se asiaan mitenkään.
- samanikäinen
Kyllä sinullakin alkaa se murrosikä kunnolla vielä. Sinun kohdallesi se sattui vaan nyt niin, että se tulee myöhään. Odottele vielä! :)
Jokainen kehittyy omaa vauhtiaan. Toisilla se alkaa aikaisin, toisilla myöhään. Toisilla se etenee nopeasti, toisilla hitaasti.
Tilanteesi ei kuulosta mielestäni mitenkään huolestuttavan poikkeukselliselta. Mitään faktavastauksia on kuitenkin mahdotonta antaa näin netin välityksellä. Vaikka sinussa sattuisikin olemaan jotain "vikaa" (mitä en usko), niin sen selvittäminen vaatisi lääkärikäynnin.
Perintötekijöillä on osuutta murrosiän etenemiseen. Koeta saada rohkeutta jutella asiasta isäsi kanssa, niin saatat saada vähän lisää mielenrauhaa.- Huolissaan
tarvitsen apuasi olen 14 kohta 15 täyttävä poika minulla on ollut lapsesta saakka ihmeellisiä näppyjä peniksen alaosassa sekä kives pussissa. Jos menet katsomaan kivekset wikipedia ja painat anatomia siihen tulee kuva missä on samanlaisia näppyjä kuin mulla ne ovat minulla olleet niin pitkään kun muistan mutta nyt ne ovat alkaneet minua häiritsemään. Osaatko sanoa mitä ne ovat?
Huolissaan kirjoitti:
tarvitsen apuasi olen 14 kohta 15 täyttävä poika minulla on ollut lapsesta saakka ihmeellisiä näppyjä peniksen alaosassa sekä kives pussissa. Jos menet katsomaan kivekset wikipedia ja painat anatomia siihen tulee kuva missä on samanlaisia näppyjä kuin mulla ne ovat minulla olleet niin pitkään kun muistan mutta nyt ne ovat alkaneet minua häiritsemään. Osaatko sanoa mitä ne ovat?
Minusta nuo näpyt näyttävät karvatupilta, joista siis karvat kasvavat. Mikään asiantuntija en kuitenkaan ole.
Sen pystyn sanomaan, että ei sinulla ole syytä huoleen, ihan normaaleja näppyjä ne ovat ihan niin kuin Wikipedian kuvastakin näet.
Kiitos vastauksista :)
- leipurilerssi
Murrosikä voi alkaa viimeistään 17-vuotiaana mitä olen itse kuullut. Joten sinulla ei ole mitään murehdittavaa.
- Eikuulusulle
Jos sun isälläkin on alkanut myöhään se nii se on varmempaa että sullakin alkaa ja kyllä se joskus alkaa. itelläkin mun isällä alko kuulemma 15 vuotiaana se ja äitilkin vasta 14 vuotiaana mut toisaalta mul alko itelläni 12 vuotiaana😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474361
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on144197Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443423Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai893338En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143197Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h612980Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42470- 252449
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta162039