Kysymiksiä undulaateista

Helpmeplease

Hankin n. 2 kk sitten 2 undu poikaa kasvattajalta (toinen oli sillon 1v ja toinen 9vk ikänen). Sillon perääntyivät jos laitto käden häkkiin ja lähtivät kauemmas jos käsi oli niitten mielestä liian lähellä niitä. Onko siis teijän mielestä hyvää kehitystä se että ne antaa käden tulla lähelle niitä (mut ei kuintenkaan anna käden koskee itteensä) ja syö ruokaa jos tarjoo kädestä? Ja toinen kysymys on se että miten saisin ne useemmin lentämään vapaana, koska pidän joka päivä melkeen koko päivän häkinovea auki, mut ne ei tuu ulos vaikka ne tietää, et se ovi on auki. Vaan tosi harvoin ne saattaa tulla ulos ja tälleen. Eli mitä mun pitäis tehä, antaa olla vaan vai jtn muuta? Ja vielä viimenen kysymys, aijon hankkia jossain vaiheessa lisää lintuja (oon miettiny ruusukaijaa ja naamiokaijaa) niin voiko pitää undujen kanssa samassa häkissä jonka mitat on pit. 75cm kork. 90cm ja lev. 45cm? Vai kannattaako ostaa 2 undua lisää niitten tän hetkisten seuraks samaan häkkiin ja ostaa toinen häkki toisen lajin linnuille? Kiitti jo valmiiks niille ketkä vastaa :)

2

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Hei,
      Suosittelen lukemaan "papukaija lemmikiksi" -oppaan ajatuksella ja läpikotaisin. Undulaatti on pieni papukaija, joten opit varmasti opasta lukemalla paljon. Löydät oppaan täältä: http://www.papukaija.fi/papukaija-lemmikiksi/
      Häkistä ulos menoon liittyen: onhan huoneessa oksia/naruja ja helppoja paikkoja joille linnut voivat halutessaan laskeutua? Onhan häkin ovella orsi johon on helppo mennä? Häkin ovelle voi myös asettaa herkkuja. Älä pakota lintuja ulos, ole kärsivällinen.
      Kesytykseen liittyen suosittelen lukemaan tämän artikkelin neitokakadujen kesytyksestä. Samat asiat ja vinkit koskevat myös undulaattia. http://www.neitokakadut.com/kouluttaminen/kesyttaminen/
      Häkkisi on hieman liian pieni jopa kahdelle undulaatille (häkkisi on kooltaan 0,33 neliömetriä, kahdelle minimisuositus olisi 0,35 ja neljälle 0,43) joten älä ota tähän häkkiin enempää lintuja. Ruusukaijaset ovat myös hyvin reviiritietoisia lintuja jotka voivat käyttäytyä hyvin aggressiivisesti toisia lajeja kohtaan. Älä siis missään nimessä yhdistä näitä samaan häkkiin ja jos hankit ruusukaijasia, valvo vapaana oloa tarkasti.

    • Lintutäti

      Ja vielä lisäyksenä: se, että lintusi syövät ruokaa kädestäsi, on jo todella hyvä asia! Ole vain kärsivällinen ja lue linkkaamani kesytysartikkeli, niin pysyt oikealla tiellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe