Pihkalan maalaiskartanon Hulda

Adidasmurut

Onko teillä kokemuksia Maalaiskartano Pihkalan Hulda-kummituksesta? Kuulemma kummittelee Lotta-huoneessa. Kokemuksia kiitos!

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skeptokraatti

      Olen itse vieraillut useassa kohteessa, jossa väitetään kummittelevan. Kaukaisin on etelä-ranskassa Mont Saint Michelin linna. En ole koskaan nähnyt mitään yliluonnollista. Erilaisia ääniä on toki kuulunut, mutta kun vierailut tehtiin tutkinnallisista syistä myös päiväsaikaan, jolloin kuului samoja ääniä, niin siitä voi tehdä päätelmän, että mielikuvituksella ja yöajalla on se avainmerkitys kummittelun "havaitsemiseen". Tarpeeksi taikauskoinen ihminen sopivissa olosuhteissa saattaa nähdä harhanäkyjä. Mielikuvitus on niin voimakas "elin". Tarinat, joita ihmiset kertoo ja joita somessa kiertää on keksittyjä, liioiteltuja, väärennettyjä, muunnteltuja, virheellisiä, oletuksia ja valheita.

    • Mitäelämäon

      Itellä ei oo kokemuksia, mut tiiän et Hulda on olemassa ja se on kuollut siihen Lotta-huoneeseen. Siitä kuolintavasta liikkuu kaikkee huhuja, mut todellisuudessahan Hulda kuoli suruun koska Huldan "salarakas" Matti katosi jäljettömiin eikä Mattia koskaan löytynyt. (Matti todennäköisesti hukkui Siikajokeen.)

    • pihkalanhunda

      Itse olin viime vuonna Ratsastus leirillä pihkalassa ja nukuin tuolla Lotta huoneessa siellä kerrotaan olevan Hunda kummitus joka kuoli aikoja sitten tuohon Lotta huoneeseen ja se voi pitää paikkaansa koska joskus siellä ikkunat liikkuu ja kuuluu kopinaa Elikkä huoneessa kummittelee vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1463
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      111
      923
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      771
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      754
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      691
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      667
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe