Pihkalan maalaiskartanon Hulda

Adidasmurut

Onko teillä kokemuksia Maalaiskartano Pihkalan Hulda-kummituksesta? Kuulemma kummittelee Lotta-huoneessa. Kokemuksia kiitos!

3

354

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skeptokraatti

      Olen itse vieraillut useassa kohteessa, jossa väitetään kummittelevan. Kaukaisin on etelä-ranskassa Mont Saint Michelin linna. En ole koskaan nähnyt mitään yliluonnollista. Erilaisia ääniä on toki kuulunut, mutta kun vierailut tehtiin tutkinnallisista syistä myös päiväsaikaan, jolloin kuului samoja ääniä, niin siitä voi tehdä päätelmän, että mielikuvituksella ja yöajalla on se avainmerkitys kummittelun "havaitsemiseen". Tarpeeksi taikauskoinen ihminen sopivissa olosuhteissa saattaa nähdä harhanäkyjä. Mielikuvitus on niin voimakas "elin". Tarinat, joita ihmiset kertoo ja joita somessa kiertää on keksittyjä, liioiteltuja, väärennettyjä, muunnteltuja, virheellisiä, oletuksia ja valheita.

    • Mitäelämäon

      Itellä ei oo kokemuksia, mut tiiän et Hulda on olemassa ja se on kuollut siihen Lotta-huoneeseen. Siitä kuolintavasta liikkuu kaikkee huhuja, mut todellisuudessahan Hulda kuoli suruun koska Huldan "salarakas" Matti katosi jäljettömiin eikä Mattia koskaan löytynyt. (Matti todennäköisesti hukkui Siikajokeen.)

    • pihkalanhunda

      Itse olin viime vuonna Ratsastus leirillä pihkalassa ja nukuin tuolla Lotta huoneessa siellä kerrotaan olevan Hunda kummitus joka kuoli aikoja sitten tuohon Lotta huoneeseen ja se voi pitää paikkaansa koska joskus siellä ikkunat liikkuu ja kuuluu kopinaa Elikkä huoneessa kummittelee vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe