Kuusen istutus vanhalle pellolle

Aloittelija

Minulla on pieni reilun 3ha sukutila, jonka vanhoille pelloille olen ajatellut istuttaa kuusen taimia. Peltoja on käsittääkseni viljelty viimeksi joskus 80-luvun lopulla. Jostain syystä on jäänyt kaksi pientä peltosaraketta (yht. noin 1-1,5ha) joihin ei ole puuta kasvanut. Näin kesällä siellä kasvaa pari metrinen meri maitohorsmaa, vadelmapuskaa ynm.

Miten tässä pitäisi/kannattaisi edetä? Mitään myrkkyjä en mielellään haluaisi käyttää. Varmaan pellot pitäisi ensin traktorilla kääntää, että pääsisi tuosta pusikosta eroon? Itsellä ei traktoria ole, mutta ehkä joku naapurin isäntä sen voisi kääntää. Tai sitten mhy kautta hoitaa homman. Mitähän tämä kaikki tulisi maksamaan? Kannattaako amatöörin ruveta taimia istuttamaan, vai suosiolla jättää homma ammattilaiselle? Taimiakin ilmeisesti saatavana eri kokoja. Lähteekö isot huonommin kasvamaan kuin pienet?

Olen lähinnä maisemointi/polttopuumielessä aikonut puita istuttaa. Tosin olen sen verran nuori(26v) että kerkeisin nuo toivon mukaan vielä isoina tukkeinakin näkemään...

4

6637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suurisavotta

      Melkoinen savotta sinulla tiedossa! Sinuna antaisin siitä jollekin niittourakan vesakonmurskaimella ja silla kasvusto matalaksi, koska arvatenkin joukossa on pientä puutakin siellä täällä.
      Mikä niissä kasvinsuojeluaineissa kauhistuttaa? Ruiskuttaisin vaikka glyfosaatilla tuon alueen ja mukaan vielä MCPA valmistetta, kun alueella on niton jälkeen jotain vihreää. Sitten vaan kaivinkoneella laikkuja ja istutat pottiputkella ne kuusentaimet.
      Laikutusta voi tiettu kokeilla suoraan sinne horsmikkoon, mutta horsmat valtaa helposti sen alueen.
      Jos odotat ensi kesään ja et päästä horsmikkoa kasvamaan kovin korkeaksi, niin silloin ruiskutus kasvinsuojeluaineilla, että saat horsmikon tuhottua. Laikutus ja istutat syksyllä ne kuuset pottiputkella. Kyllä 26 vuotias jo osaa käyttää potttiputkea!

      Olen seurannut, kun Mhy:n ammattilaiset ovat metsittäneet erään tilan peltoja vastaavasta tilanteesta. Kolmannet kuusentaimet taitaa olla nyt menossa, kun horsmikko tappaa ne.

      • jhjhhg

        "Ammattilaisten" kohteissa on juuri tuo ongelma, että taimet hukkuvat heiniin, horsmiin ja vatukkoon, kun kenelläkään ei ole varaa maksaa ammattilaisen palkkaa heinäämisestä. Amatööreillä on paremmat onnistumisen mahdollisuudet, kunhan on seuraavina kesinä aikaa taimien pelastusoperaatioon, eikä laske itselleen tuntipalkkaa.

        Pelkkä maan kääntäminen ei tapa sen paremmin horsmaa kuin vattuakaan, ainoastaan hidastaa niitä hetkeksi. Suosittelisin käyttämään isoja taimia tuollaisessa kohteessa, ne sentään on jotain toivoa löytää sieltä pusikosta jatkossakin.


      • glyfoavaanpeliin
        jhjhhg kirjoitti:

        "Ammattilaisten" kohteissa on juuri tuo ongelma, että taimet hukkuvat heiniin, horsmiin ja vatukkoon, kun kenelläkään ei ole varaa maksaa ammattilaisen palkkaa heinäämisestä. Amatööreillä on paremmat onnistumisen mahdollisuudet, kunhan on seuraavina kesinä aikaa taimien pelastusoperaatioon, eikä laske itselleen tuntipalkkaa.

        Pelkkä maan kääntäminen ei tapa sen paremmin horsmaa kuin vattuakaan, ainoastaan hidastaa niitä hetkeksi. Suosittelisin käyttämään isoja taimia tuollaisessa kohteessa, ne sentään on jotain toivoa löytää sieltä pusikosta jatkossakin.

        Kyllä se on aika toivoton urakka alkaa käsin niitä taimia sieltä horsmikosta pelastelemaan. Sopivat aineet vaan sinne horsmikkoon, että heinät ja horsmat rauhoittuu hetkeksi ja kiireesti laikkuja, sekä niihin kunnon taimet.


    • Juutinraumaa

      Joku jossain päin Suomea taitaa vieläkin tehdä värillä merkattuja ohuita pitkiä keppejä taimien merkintää varten. Siten onnistuu se heinääminen seuraavina vuosina jahka kepit on hyvin pystyssä.
      Onko miten alavaa ja hallalle mieleistä se pelto. Jotkut ei tunnusta asiaa, mutta halla kyllä kevään-kesän kynnyksellä vikuuttelee nuorten kuusten uutta kasvua.

      Minä sinuna saattaisin muokata 2,5-3m uravälein kasvuston matalaksi, ja jos hirvitilanne sallisi niin koivun taimet noihin muokattuihin uomiin.. itse tosin tykkään kylvökoivusta enemmän. Vanerikoivut ainakin ehtisit omalla iällä korjata alalta. Kun koivu sitten jo kasvaa muutaman metrisenä ja varjostuksellaan hillitsee aluskasvillisuuden voimaa, voisi sinne koivu-urien väliin muokata mättäitä kuusentaimille.. siellä ne koivun alla ovat aluksi hallalta suojassa, ja jos hyvin alkavat kasvaa, niin koivujen laatuharvennuksella sinne saa sitten valoa lisää kuusille myöhemmin, ja tosiaan.. myrkkyihin ei kannata käsiään sotkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8258
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3974
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      112
      3857
    4. 55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      357
      1753
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1731
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1621
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1471
    Aihe