Huomasin eilen pesun yhteydessä että takapyörän edessä oleva kumiosa törröttää oudosti molemmilla puolilla, ennen se oli kiinni helmapellissä. No, kokeilin ruuvarilla ja kumin ja pellin välissä oli kiviä ja soraa lähes kahvikupillinen. Otin kumin irti, se on kiinni 10mm peltiruuvilla, ja puhdistin hiekat ja mullat pois, laitoin massaa väliin ja kumi takaisin. Huollossa ukot mittailee pakkaskestäävyyksiä kahvikupit kädessä, ja kaikki tärkeät mutta hankalat työt jätettään asiakkaan itse tehtäväksi. Aikaa työsssä meni 2 x 15 minuuttia, voinko lähettää laskun Toyotalle?
Yaris huoltohuijaus.
7
378
Vastaukset
Mä olen myös ihmetellyt noiden "hattuhyllyjen" olemassa oloa. Toisaalta, jos ne aiheuttaisi pahaa ruostumista, olisi ne muutettu jo faceliftien ohessa.
- ToyotaEiHaluaKestoa
Nuo aiheuttavat ruostumista, mutta se on vaan eduksi Toyotalle, saadaan nopeampaa kiertoa.
Nääh, ei mene läpi. Tuo on niin näkyvä paikka, että maineen menetys olisi pahempi kuin nopeampi kierto. Veikkaan tuon olevan sellainen paikka, että kuivuu myös nopeasti, joten ei pääse kosteus muhimaan.
- kalliit_katsastukset
Yaris_Hybrid kirjoitti:
Nääh, ei mene läpi. Tuo on niin näkyvä paikka, että maineen menetys olisi pahempi kuin nopeampi kierto. Veikkaan tuon olevan sellainen paikka, että kuivuu myös nopeasti, joten ei pääse kosteus muhimaan.
Kas mutta kun sitä soraa ja hiekkaaa hieman kertyy johonkin väliin, niin sopivilla keleillä ne hiekat ei kuivu pitkään aikaan ollenkaan. Omaa kokemusta on riisarista mihin kertyi hiekkaa renkaan eteen koteloon. Sitä sitten lähikorjaamon ukot hitsaili yhden kerran kun ei mennyt katsastuksesta läpi, oli sen verran auto pehmeenä. Myin kipon pois ja jätän riisarit nykyään muiden riesaksi.
- RuosteetonYaris2012
Onko ne lisävarusteena saatavat "roiskeläpät"? Siinähän on muoviset vakiona joiden allekin kerääntyy likaa.
- Oikeillajöljillä
Juuri muoviosien alta se ruoste lähtee. Jos ne mistä saa irti niin kannattaa tosiaan putsata ja kuivata ja JOS pelti on tervettä ja puhdasta niin massata. Nämä muovinlalusruosteet ovat saaneet haukkuja kestotesteissä.
- Toyota24
Ilmeisesti olit Kuopiossa Toyotaa huoltamassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857