Löytyi siis pieni punkki meidän pennusta 2 yön mökkireissun jälkeen. Ei löydetty meidän punkkipihtejä eikä voitu yöksikään sitä jättää eli äitini otti pinsetit ja sillä yritti irroittaa. Oltiin vähän paniikissa ja äitin yritti vetämällä irroitaa. Parin kerra jälkeen kun punkki ei irronnut mä käskin pyörittämällä koittaa. Punkki sitten lähti mutta huolettaa olisiko piikkii jäänyt pentuun. Pentu on iso 10 kiloinen eli ei mikään pieni koira. Punkki ei varmaan olllut päivääkään koirassa ollut pienen koonsa takia. Olisiko siis mahdollista pennun sairastua ja pitäisikö olla huolissaan? Tullaan kyllä tarkailemaan koiraa.
Löytyi punkki 4kk pennusta ja nyt huolettaa
6
372
Vastaukset
- pikkukoira
Älä ole huolissasi,tulet huomaamaan että punkit kuuluvat koiranomistajan elämään.Toki joskus koira sairastuu punkin puremasta,mutta se on harvinaista.Seuraa tilannetta mutta ei mitään aihetta paniikkiin.Ulkoilun jälkeen kannattaa tehdä punkkitarkastus niin saat mahdollisimman nopeasti punkit pois,vetäise turkkia vaikka kammallaulkoilun jälkeen että irralliset punkit putoavat.
- pikkukoira
Lisäisin vielä, että tulet huomaamaan tekeväsi punkkitarkastuksen monta kertaa päivässä ja että ne leviävät koirasasi sinuun alta aikayksikön. Se kuuluu koiranomistajan elämään, älä ole huolissasi!
Punkit todellakin kuuluu, valitettavasti koirallisten elämään. Ja koko ajan lisääntyy ja leviää mokomat :(
Itse poistan niin, että ihan hieman kierrän myötäpäivään ja tasasesti samalla vedän. Saan itse ainakin parhaiten irti. Jos ei pihtejä ole, niin olen ottanut vessapaperin ja sillä tarttunut ja tehnyt noin.
Joskus saattaa silti se kärsä jäädä. Silloin kannattaa, eikä pahitteeksi muutenkaan jonkun aikaa, seurata kohtaa. Se on ihan normaalia, että joskus nousee joksikin aikaa pieni patti. Mutta jos se alkaa ärtyilemään tai muuten muuttuilemaan, niin sitten lääkärille. Itse laitan aina desinfioivaa aineta poiston jälkeen ja jos muistan, niin seuraavana päivänäkin.
Harvoin tosiaan koirat onneksi saa mitään vakavampaa. Mutta valitettavasti niitäkin on diagnostoitu. jokusia.Punkit todellakin kuuluu, valitettavasti koirallisten elämään. Ja koko ajan lisääntyy ja leviää mokomat :(
Itse poistan niin, että ihan hieman kierrän myötäpäivään ja tasasesti samalla vedän. Saan itse ainakin parhaiten irti. Jos ei pihtejä ole, niin olen ottanut vessapaperin ja sillä tarttunut ja tehnyt noin.
Joskus saattaa silti se kärsä jäädä. Silloin kannattaa, eikä pahitteeksi muutenkaan jonkun aikaa, seurata kohtaa. Se on ihan normaalia, että joskus nousee joksikin aikaa pieni patti. Mutta jos se alkaa ärtyilemään tai muuten muuttuilemaan, niin sitten lääkärille. Itse laitan aina desinfioivaa aineta poiston jälkeen ja jos muistan, niin seuraavana päivänäkin.
Harvoin tosiaan koirat onneksi saa mitään vakavampaa. Mutta valitettavasti niitäkin on diagnostoitu. jokusia.- gstsey
Kyllä se piikki jää aina sinne purtuun koiraan tai ihmiseen. Punkin ruumiin saa katkaistua vetämällä ja/tai kiertämällä
- Kunnon.espoolainen
Punkeissa on yksi hyvä puoli: ne tappaa suhteellisen paljon ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3687923Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1135583Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli304458Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1794436Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481