Mihin kannattaisi matkustaa?

Italiaanko

Pesaroon,Cattolicaan vai Riminille? Haussa olisi matkakohde, josta löytyy vanha kaupunki, shoppailumahdollisuuksia ja rantaa?

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sffsfdsfsdfds

      Pesaro tai Rimini. Kummassakin on oikeata kaupunkia. Pesaron etuna vielä lyhyt etäisyys Urbinoon, joka on oikein nätti keskiaikainen kaupunki.

    • kokemuksiakerronnyt

      Riippuu siitä oletko valmis maksamaan rannalle menosta? näissä kohteissa kuten Rimini Cattolica on rannoilla kioskit, joista täytyy ostaa erilaisia palvelulippuja. Joihinkin hotelleihin sisältyvät esim. lippu rannan uima-altaalle, mutta ei kaikkiin. Meinasin itsekin mennä vahingossa rannan ilmaisen näköiseen porealtaaseen, mutta onneksi en mennyt tai oltaisiin tultu sakottamaan sillä seinässä oli hinnasto ja lähettyvillä myös kassa. Jo valmiiksi rikkaat hotellin pitäjät ottavat maksut rannalle menosta ja sen kaikista palveluista kuten rantatuoli varjo, allas, poreallas sun muut. Kaiken lisäksi ainakin Cattolican rannoilla näkyi levää, ei tehnyt mieli uida vaikka merivesi on yhä sinistä. Hotelleissa on usein kamerat/valvoja altaan luona, joten ei onnistu luikahtaa ilmaiselle uinnille kun kaikki on niin hemmetin valvottua. Riminin seuduilla on runsaasti napolilaisten ylläpitämiä majoituksia ja kaikesta täytyy koko ajan maksaa.

      Jos haluaa ilmaisille rannoille kannattaa ennemmin suunnata Sisiliaan, Sardiniaan, tai vaikka Pugliaan. Sardiniasta löytää ainakin upeita koruja, vaikka vaatekauppa kohteena se ei ole tunnettu. Sisiliassa ja muissa Italian kohteissa on joka viikko vähintään kerran markkinat, joista saattaa tehdä edullisia löytöjä kuten värikkäät vaatteet, korut, kosmetiikka. Jos haluaa nimenomaan ostosmatkalle, kannattaa mennä Milanoon/Roomaan ja pistäytyä niistä vain junalla retkellä rannalle. Venetsiassa voi yhdistää kaupunki rantaloman, mutta Adrianmeri ei ole enää yhtä siisti tai upea kuin etelä-Italian siistit rannat kristallinkirkkaalla vedellä.

    • Käynyt

      Oma suosikkini on Viareggio Toscanassa, jossa ei ole vanhaa kaupunkia, mutta Lucca on ihan vieressä. Viareggio on alun perin perustettu Luccan satamaksi.

      Jos haluaa yhdistää vanhan kaupungin ja meren, niin Cinque Terre ollee yksi parhaista vaihtoehdoista Italiassa. Ainakin yhdessä kylistä on kunnollinen ranta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      176
      6733
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      111
      3195
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1895
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      64
      1676
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1649
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      38
      1516
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1293
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      64
      1253
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe