https://protonmail.com/ ilmainen, tietosuoja säilyy ja luotettava.
Palvelu on Sveitsissä ja siten "EU"-alueen ulkopuolella. Pienellä kustannuksella saa kattavat lisäominaisuudet.
Suosittelen kokemusteni perusteella.
Hyvä sähöposti - suosittelen
6
1798
Vastaukset
- Turbo-Urpo1
"Suosittelen kokemusteni perusteella."
Minä luotin sinun kokemukseesi, vaikuttaa siltä että puhuit totta. - Sitä_käytän
Eroaako tuo Tutanotasta millään tavalla?
- Turbo-Urpo1
Jaahas, pitihän se tili tehdä, sen verran vakuuttavaa tekstiä sivulta sai lukea. Tämän tilin teko olikin sitten kaikista helpointa, vain osoite ja salasana, ei mitään varmistuksia, aivan sama mille nimelle, ja liittymäkin oli osittain suomenkielinen, mutta protonmail.com tarjosi enemän ominaisuuksia kuin tämä tutanota.com, tosin ei noita premium -tilin ominaisuuksia tarvitse tavanpulliainen.
Noita rinnakkaisia s-postiosoitteita saattas ehkä tarvitakkin, mutta uuden tilin teko on niin helppo ja anonyymiä että se korvaa nuo s-posti aliakset täysin.
Luottamusta herättävät mainospuheet kummallakin palvelulla ovat aika toimivia, miten sitten lie käytännössä, onko tilin sisältö ja tilin käyttäjä totaalisen anonyymi jää nähtäväksi. Tuon
protonmail.com palvelun käyttöön otto vaatii ulkopuolisen s-postiosoitteen antamista ja sen on vielä oltava aito osoite, koska sitä kautta otetaan vastaa tilin vahvistuskoodi, joten tätä kautta olet kytketty olemassa olevaan s-postipalveluun
kun tässä tutanota.com palvelussa ei tilinteko vaadi mitään kytköksiä minnekkään, ja tästä syystä pidänkin tätä tutanota.com palvelua parempana. On oikeastaan juuri sitä mitä s-postitililtä kaipasinkin, tätä ei tästään enään parane. Tilin-poisto molemissa hyvin tarjolla, ja kohta käynkin testaamassa protonmail.com palvelusta tilin poistoa, en tarvitse enään sitä.
- Mato
ProtonMail on varmaan aivan hyvä sähköpostipalvelu. Mutta se on myös muutaman kerran joutunut DoS-hyökkäyksen kohteeksi.
- Postijoonas
Mikä siitä niin turvallisen tekee?
Kun lähetät mailin toiselle Protonin käyttäjälle, mistä tiedät onko se ollenkaan salattu? Et muutenkaan pysty vaikuttamaan mitenkään koko salaukseen. Jos kaikki kiertää kolmannen osapuolen kautta, niin uskotko että he eivät muka tutki mailien sisältöä?
Mailit kiertää ainakin nimellisesti Sveitsin kautta, mutta mitä muita reittejä löytyy. Pääpukarit ovat Mossadin miehiä Israelista.
Kaikki muutkin kuten Hotmail, Yahoomail, Gmail jne. toimivat ihan yhtä hyvin. Posti kulkee lähettäjältä A vastaanottajalle B sujuvasti, vaikka et tiedä mitä kautta se tuli.
Kertokaa intoilijat siitä turvallisuudesta. Eihän se riitä, että siellä niin sanotaan.
Luotan enemmän henkilökohtaiseen PGP-salaukseen. - Anonyymi
Tutanota ehkä taatusti paskin sähköposti ikinä, blokkaa kaikki postit ,ihan käsittämätön ja tilin sulkeminen / lopettaminen ei onnistu, ei millään asiaksat apidetää siis ihan kusipäänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849