Hyvä sähöposti - suosittelen

HyväSposti

https://protonmail.com/ ilmainen, tietosuoja säilyy ja luotettava.

Palvelu on Sveitsissä ja siten "EU"-alueen ulkopuolella. Pienellä kustannuksella saa kattavat lisäominaisuudet.

Suosittelen kokemusteni perusteella.

6

1914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo-Urpo1

      "Suosittelen kokemusteni perusteella."
      Minä luotin sinun kokemukseesi, vaikuttaa siltä että puhuit totta.

    • Sitä_käytän

      Eroaako tuo Tutanotasta millään tavalla?

      • Turbo-Urpo1

        Jaahas, pitihän se tili tehdä, sen verran vakuuttavaa tekstiä sivulta sai lukea. Tämän tilin teko olikin sitten kaikista helpointa, vain osoite ja salasana, ei mitään varmistuksia, aivan sama mille nimelle, ja liittymäkin oli osittain suomenkielinen, mutta protonmail.com tarjosi enemän ominaisuuksia kuin tämä tutanota.com, tosin ei noita premium -tilin ominaisuuksia tarvitse tavanpulliainen.

        Noita rinnakkaisia s-postiosoitteita saattas ehkä tarvitakkin, mutta uuden tilin teko on niin helppo ja anonyymiä että se korvaa nuo s-posti aliakset täysin.

        Luottamusta herättävät mainospuheet kummallakin palvelulla ovat aika toimivia, miten sitten lie käytännössä, onko tilin sisältö ja tilin käyttäjä totaalisen anonyymi jää nähtäväksi. Tuon
        protonmail.com palvelun käyttöön otto vaatii ulkopuolisen s-postiosoitteen antamista ja sen on vielä oltava aito osoite, koska sitä kautta otetaan vastaa tilin vahvistuskoodi, joten tätä kautta olet kytketty olemassa olevaan s-postipalveluun

        kun tässä tutanota.com palvelussa ei tilinteko vaadi mitään kytköksiä minnekkään, ja tästä syystä pidänkin tätä tutanota.com palvelua parempana. On oikeastaan juuri sitä mitä s-postitililtä kaipasinkin, tätä ei tästään enään parane. Tilin-poisto molemissa hyvin tarjolla, ja kohta käynkin testaamassa protonmail.com palvelusta tilin poistoa, en tarvitse enään sitä.


    • Mato

      ProtonMail on varmaan aivan hyvä sähköpostipalvelu. Mutta se on myös muutaman kerran joutunut DoS-hyökkäyksen kohteeksi.

    • Postijoonas

      Mikä siitä niin turvallisen tekee?

      Kun lähetät mailin toiselle Protonin käyttäjälle, mistä tiedät onko se ollenkaan salattu? Et muutenkaan pysty vaikuttamaan mitenkään koko salaukseen. Jos kaikki kiertää kolmannen osapuolen kautta, niin uskotko että he eivät muka tutki mailien sisältöä?

      Mailit kiertää ainakin nimellisesti Sveitsin kautta, mutta mitä muita reittejä löytyy. Pääpukarit ovat Mossadin miehiä Israelista.
      Kaikki muutkin kuten Hotmail, Yahoomail, Gmail jne. toimivat ihan yhtä hyvin. Posti kulkee lähettäjältä A vastaanottajalle B sujuvasti, vaikka et tiedä mitä kautta se tuli.

      Kertokaa intoilijat siitä turvallisuudesta. Eihän se riitä, että siellä niin sanotaan.

      Luotan enemmän henkilökohtaiseen PGP-salaukseen.

    • Anonyymi

      Tutanota ehkä taatusti paskin sähköposti ikinä, blokkaa kaikki postit ,ihan käsittämätön ja tilin sulkeminen / lopettaminen ei onnistu, ei millään asiaksat apidetää siis ihan kusipäänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      378
      12521
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      266
      5478
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      222
      3999
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      245
      2883
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      19
      2040
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1874
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      166
      934
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      915
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      812
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe