Vinkkejä ekan mopon ostoon

Niina111

Eli siis poikani on saamassa mopokortti ja minä naisena en ymmärrä mitään mopojen päälle. Käytetty mopo pitäisi hänelle ostaa, skootteria ei halua. Olisin kiitollinen jos joku hieman voisi neuvoa mitä kannattaa ottaa huomioon ennen ostoa. Minkä verran pitää varautua maksamaan jos edes jotenkin hyvää menopeliä haluaa? Uutta en kykene yh tuloilla ostamaan.
Mikä merkki on hyvä?
Kuinka paljon saisi olla ajettu? Kaikki neuvot tervetulleita! 😊

5

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Greisii

      Kakkia on markkinat tulvillaan, tarkkana saa olla.

    • mpman

      vaikeeta, jokalailla yritetty virittää lähes jokaista. Ehkä kuitenkin liikkeestä, vaikka käytetyn, niin olisi ehkä laillisessa kunnossa, ja takuutakin yleensä edes vähän.

    • Jutustelija1

      Netistä katsoo mieleisen mallin pojan kanssa ja sitten tinkailee siitä hinnan kohdalleen.

    • aivastut

      No ei sillä oo väliä paljo sil on ajettu kun vaikka männän ja kytkinlevyjen vaihdolla pääsee jo pitkälle. Ja ne eivät ole yhtään hankala vaihtaaa youtube videoita pullollaan avuksi.

      Hyviä mopoja on Beta ja Fantic, mutta hieman kalliimpia

      Keskiluokan mopoja riejut, dracit, aprilia, derbi, yamaha dt, malagutti,

      Ja huonoja kiinamopoja on cpi ja tuollaiset ihmemopot

    • Näin.ajattelen

      Ei sillä merkillä suurta väliä. Aprilia, Derbi ja Gilera täysin samaa tuotantoa. Teipit ja värit eroavat. Vähän ajettu, huollettu ja siistissä kunnossa oleva mopo käypään hintaan. Se on siinä. Liikkeet eivät yleensä myy käytettyjä, koska eivät halua antaa niille takuuta. Syynä se, että pojat ovat niitä viritelleet kuka mitenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      3317
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      49
      1213
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1182
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      56
      1147
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1072
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      60
      1027
    7. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      27
      930
    8. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      888
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      877
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      872
    Aihe