löysin vanhan vesi vaurion puu on täysin kuivaa ja lahoa ,mittasin kosteusprosentin 0% ympäristössä jotain kuivaa hometta. tietysti ensin huonot koolaukset ja levyt pois niin paljon kuin pystyy.
paljon on kaikenlaista kemikaalia myynnissä, mutta mikä olisi hyvä sisätiloissa olevan homeen tappaja/uuden homeen estäjä, jonka voi jättää esim sumutuksen jälkeen ja jää sinne, eikä tarvitse enää veden kanssa läträtä ja tehdä uusia vesivaurioita.
mikä on hyvä homeen tappaja
6
2164
Vastaukset 6
- canestan
Tämäkin aloitus on hyvä esimerkki siitä että yöllä kannattaa nukkua
- diydidy
vampyyrit ei nuku yöllä..hölmö
- IhottumaniParani
Teollisia "homeenkäsittelyaineita" on myynnissä pilvin pimein.
Luonnon oma antibiootti on hopeavesi.
Älä osta sitä luontaistuotekaupasta joka on usein pelkkää vettä ja maksaa pikkupulloissa myytynä 300 €/litra.
www.hopeavesi.net myy sitä; olisiko hinta nyt n. 50 €/ 5 l?
Hopeavesi on muutenkin hyvin tehokasta moneen käyttöön ja desinfiointiin.
Purjehtijat käyttävät sitä juomavesitankeissa ja vesi säilyy näin kuukausia. - InsinööriX
Sisätiloihin hyvä ja turvallinen homeenestoaine on väkiviina- etikka (10% etikkahappoliuos). Mutta ennen senkin käyttöä paikat on kuivattava ja pahimmin saastuneet ainekset poistettava. Ja vuodot ja kosteuden tiivistyminen estettävä.
- Neuvoja1
Lue kaikki nämä- tekstit-ennenkuin toimit!
Home-itiöitä on kaikkialla ja jos aiot niistä päästä eroon niin ainoa sata-varma konsti siihen on polttaa koko rakennus-MUTTA kun rakennuksen hiillokset jäähtyy niin huomenna huomaat, että taas home-itiöt ovat vallanneet torpan jäännökset-ELI ÄLÄ EDES KUVITTELE ETTÄ PÄÄSISIT HOME-ITIÖISTÄ EROON-KOSKA KUIVISTA ITIÖISTÄ EI OLE MITÄÄN VAARAA KUIVANA!
KosteusVaurioituneen rakenteen ongelma on ainoastaan vesi joka pystytään estämään itiöiltä, jolloin itiöt eivät pysty aktivoitumaan, eivätkä silloin myöskään pysty tuottamaan myrkkyjäi
Silloin kun rakenteet ovat kuivia, niin ei ole KV-myrkky ongelmia:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/kv-kosteusvauriot-mista-johtuu/
Kehitin testit siihen kuinka paljon KV-myrkyt ovat aiheuttaneet vaurioita elimistöllesi-testaa niin tiedät. KV-myrkky-altistusta ei pystytä todentamaan millään Labra-kokeilla!
:http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/tee-oiretestikvht-tee-immuunitestiimmuunijarjestelman-heikkeneminen/ - 546546546
Laho on kuitenkin eri asia. Se nimittäin pystyy siirtämään kosteutta ja pumpata sitä hyvinkin kaukaa ja jopa ottaa kosteutta ilmasta.
Kaikki lahonnut on postettava ja jopa niin että silmin ei lahonnutta puutakin pitää poistaa reilulta matkalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551085- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459