Sähkölaitos on sopimuksen mukaan kaivanut omistamani maa-alueen lävitse maakaapelin. Kaivuualueella on kolme kivistä rajapyykkiä, joista keskimmäinen paalu (loiva mutka linjassa) on hävinnyt suoritetun kaivuun yhteydessä. Tiedustelin asiaa sähkölaitokselta ja heidän mukaan keskimmäistä paalua ei ole huomattu ennen kaivuuta ja kaivuun jälkeen ei etsinnässä ole löydetty.
Minusta maanomistajaan pitäisi ottaa yhteyttä ennen kaivuuta ja suojata nuo kivipaalut ennen kaivuuta. Jos jotain paalua ei löydy niin pitäisi neuvotella maanomistajan kanssa. Nyt jälkeenpäin on väite vastaan väitettä.
Mielestäni sähkölaitoksen tulisi pyytää Maanmittaustoimistoa asentamaan uusi paalu puuttuvan paikalle vai onko tyydyttävä vahinkoon.
Maakaapeli
5
195
Vastaukset
- rajariita
Vahinko realisoituu siinä vaiheessa kun joskus tarvitaan rajanäyntiä. On nyt vaadittava sähköyhtiötä hoitamaan maanmittari tontille uuden rajapyykin saamiseksi paikoilleen. On tietenkin tutkittava ettei pyykki olekin paikoillaan josain puskassa koskemattomana.
- vanhakuano
Maanmittari paikalle, ja putkipyykki maahan, siinä se, ja kaivajat maksaa..
- sähköyhtiömaksamaan
Ehdottomasti nyt asia kuntoon kerralla ja sähköyhtiö hoitaa rajapyykin paikoilleen. Heille tuttua puuhaa, niitä menee tämän tästä, joten tietävät miten toimia. Tosin tietävät myös olla toimimatta ja jättää hoitamatta, jos kiinteistön omistaja ei osaa vaatia.
Sama muuten koskee esim. autokolaria tai tienhoidossa jos sattuu menemään kadun tai tien varrelta rajapyykkejä, niin heti asia vakuutusyhtiölle, muuten jää omaksi maksettavaksi.
Olen vuosien varrella useamman rajapyykin vaatinut kiinteistöilläni vahingonaiheuttajan korvaamaaan paikoilleen. Joskus on ollut hyvin kalliskin toimenpide, jonka vakuutusyhtiö on joutunut maksamaan autokolarin vuoksi rajapyykin paikoilleen laitosta, oli paljon mittauksia ja piti uusia muitakin (puisia) rajapyykkejä mittausten vuoksi, lisäksi vaadittiin uskotutmiehet, naapureille piti maksaa edunvalvonnasta jne. - Kalev12
Kuten tavallista sähkölaitos ei myönnä syyllisyyttää vaan pyydetään maanomistajan hankkimaan todisteen milloin paalu ollut paikalla. Lisäksi heidän mukaan mm. tele kaivanut aikanaan kaapelin läheisyyteen yms.
Noiden syiden mukaan tilanne lukkiutunut ja vaatisi varmaan viranomaisten tutkintaa asiassa, koska vahva epäilys, että paalu hävisi sähkölaitoksen kaivuun yhteydessä kun paalu piti olla kaivannon kohdalla. Lisäksi aikaisemmassa viestissä ikäänkuin myönnettiin se, että ei huomattu keskipaalua olevan lainkaan.- ei_auta_selittelyt
Varmaan on tehty maastosuunnittelu kaapelityölle. Kaapelikartat tehdään karttapohdalle jossa näkyy rajapyykit. Normaaleihin työrutiineihin kuuluu ihan ensin etsiä ja merkitä rajapyykit, ennen kuin lyödään yhtään keppiä maahan. Jos jotain pyykkiä ei oltaisi löydetty maastosta, siihen olisi pitänyt suunnittelijan reagoida heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2233298- 582786
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172429Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I202409Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve691893Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955