Hyvä dslr käytettynä urbex kavaukseen?

jamal23harki

Elikkä hinta haarukka ois 200e, esim torista jotain.
DSLR ois hakusessa muutkin käy kyllä.
Kuvaisin paljon pimeässä LEDvalosarjan kanssa.
Kysyisin siis apua mikä kamera olisi tähän hyvä?
Olen katsonut sonyn a3000:tta, mielipiteitä?

6

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Jo heitit pahan. 😝 Ei tuollaista olekaan. Pitäisi olla iso ja laadukas kenno sekä hyvä, valovoimainen objektiivi. Kinofilmikamera? Joku vanha Canon FD bajonetilla?

    • Canonisti

      Minkä vuoksi kameran pitäisi olla peilikamera? Streetissä mahdollisimman vähäeleinen kamera on paras vaihtoehto. Mielestäni urbexissa pätee sama. Et halua ärsyttää ihmisiä. Eli pienikokoinen runko ja valovoimainen kaks’kasi tai kolmevitonen, mahdollisesti jopa pokkari, jossa ei ole räikeitä Canikon tekstejä.

      Yhtään kinokenoista vaihtoehtoa en keksi. Käytännössä pitää löytää jotain Fuji, Olympus tai Panasonic linjalta. Fuji X Pro1 oli viimeksi kun näin sellaisen käytettynä 350€. Nyt niiden pitäisi olla jo lähempänä kolmeasataa.

      Objektiiviksi halvin vaihtoehto on sovitella joku vanha (venäläinen) kierrekiinnitteinen. Niitä saa muutamalla kympillä ja sovitin maksaa saman.

      Vähän kalliimpi vaihtoehto ollee Fujin X70 pokkari. Sitä saanee vielä uutena Rajalasta hintaan 700€. Uutta versiota ei ole tullut, joten käytettyjä liikkuu melko vähän. X70:n huono puoli on, ettei siinä ole etsintä. Sen joutuu ostamaan erikseen, jos sitä käyttää muuhun kuin miljöökuvaukseen jalustalta, selfieihin tai vloggaukseen.

      Jos mennään hintahaitaria selvästi ylöspäin, niin saadaan peilikameroista kaivattuja kinokennoja APS-C:n sijaan. Esimerkiksi Canonin 6D mark I olisi oiva runko tuohon. Siihen joko Canonin oma f/2.0 35 mm ja/tai joku Samyangin laajakulmista. Tuossa ollaan sitten ihan toisessa hintaluokassa. Streetissä ja reportaasikuvauksessa räikeät Canon tekstit ja mallinumerot yleensä peitetään mustalla teipillä.

      Jalustaan menee tuo sama parisataa, jos sitä ei vielä ole tai sitten pitää löytää käytetty. Varsinais-Suomessa esimerkiksi on varmaan paljon 80-luvun alumiinisia SLIK’ejä, jotka ovat tukevia, eikä niistä voi tänä päivänä pyytää montaa euroa. Rajala muistaakseni myi niitä ja se oli luontokuvaajilla yleinen valinta. Noihin hommiin ei kannata ostaa huonoa jalustaa.

    • Joonojaa

      Urbexillahan kai tarkoitetaan hylättyjen rakennusten tai vastaavien paikkojen tutkimista ja kuvaamista, joten lähtökohtaisesti ihmisten ärsyttämisestä ei liene juuri huolta, ellei sitten paikkaa ole otettu jonkin pultsari- tai huumeporukan majapaikaksi. Lieneekö heillekään niin väliä kameran mallilla? Ihan siitä riippumattakin voit varmaan olla heille epätoivottu tunkeilija tai sitten et.

      Toisaalta parilla sadalla ei kovin paljon ole valinnan varaakaan. Jotain vanhoja halpiskittejä saattaa olla tarjolla. Kai ne sieltä torista selaamalla näkee, mitä tarkalleen tällä hetkellä olisi.

      • Canonisti

        Juuri noin, mutta laitapuolen kulkijoita ajattelin, kun kirjoitin vähemmän agressiivisen kameran olevan urbexissakin hyvä vaihtoehto.


    • Oma lemppari olisi joku Fuji X100. Hyvä lasi ja panoraamaohjelmakin toimii. Värit hyvät. Tekee aika hyviä jpg kuvia. Hyvät manuaalisäädöt ja näkee histogrammin.

      • Canonisti

        Kaikki Fujin satasarjalaiset olisivat loistava valinta tuohon käyttöön, kute X70:kin, mutta hinta on vanhimmissakin malleissa yli annetun rajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      225
      3306
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      2796
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2429
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      21
      2421
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      70
      1899
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1830
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1802
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      17
      1789
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      84
      1632
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      955
    Aihe